Як Україна виглядає на світовому ринку розробки ігор — 8 графіків

100 років тому, щоб стати мільйонером, треба було побудувати завод чи заснувати банк з філіями по всій країні. І краще при цьому бути монополістом. 
Тепер достатньо зібрати невелику команду і створити комп’ютерну гру, у яку будуть грати мільйони людей по всьому світу. 
Українські олігархи досі багатіють так, як це робили 100 років тому. Українська молодь намагається зробити це по-новому. Хто кого?

В січні 2018 року мешканці Сполучених Штатів сплачували за Fortnite в Apple Store майже 2 мільйони доларів щодня, це більше, ніж денна виручка українського агрогіганта "Миронівський хлібопродукт".  Ринок відеоігор у 2018 році досяг майже 135 мільярдів доларів — це більше, ніж ВВП України. Українські компанії з виробництва ігор (геймдев-компанії) добре знані у світі.

Гравці з Китаю та США витратили на віртуальні задоволення майже по 30 мільярдів доларів, українці195 мільйонів. Ігрова індустрія заробляє не лише на продажі ігор чи ігрових пристроїв — в лютому 2018 року шанувальники Fortnite витратили більше 118 мільярдів годин на перегляд відео, пов'язаного з улюбленою грою лише на платформі Twitch, а гравці-професіонали заробляють мільйони доларів, беручи участь у турнірах. До речі, українські кіберспортсмени Роман Фомінок і Володимир Міненко отримали більш ніж мільйон доларів призових кожен. Але все ж таки, до того, як робити відео чи організовувати змагання, необхідно розробити гру, яка стане відомою та популярною. Українські компанії вже більше 10 років створюють віртуальні світи і займають значне місце в ігровій індустрії.

 

Світовий ринок швидко розвивається і зміщується в сторону мобільних ігор

Доходи ринку відеоігор зростають в усіх регіонах світу, і найшвидше — в Східній Азії. В цій частині світу генерується більш ніж 50% доходів, а Китай за обсягом ринку вже перевершив США.

Лідери ігрового бізнесу компанії з Китаю, Японії, США

Гіганти у виробництві програм чи техніки заробляють також на виробництві ігор. Наприклад, Sony в ігровому сегменті отримує доходи від продажів безпосередньо ігор, приставок, передплати до преміум-сервісів. До речі, ігровий сегмент бізнесу приніс японській корпорації більше доходу, ніж виробництво фільмів, музики чи електроніки.

Українська індустрія відеоігор сконцентрована на розробці

На відміну від світових лідерів, українська ігрова індустрія це, здебільшого, виробництво ігор. Багато хто знає "Козаків" і S.T.A.L.K.E.R. від GSC Game World, але ігрових компаній у нашій країні досить багато, і на ринку постійно з"являються нові гравці. Потенціал наших розробників побачили і за кордоном — український підрозділ Ubisoft працював над такими відомими серіями ігор, як Assassin's Creed і Far Cry.

На ринку є місце і для великих, і для мікростудій

Для того, щоб зробити гру, необхідна ідея і людина, яка її реалізує. Харків"янин сам зробив стратегічну гру, а китаєць — шутер. Можливість продавати продукт через Apple Store чи Steam дозволяє навіть невеликим командам потрапити на світовий ринок. Тож українські розробники-індивідуали чи невеликі компанії складають значну частину від загальної чисельності ігрових компаній, але є на ринку і досить великі гравці з кількістю співробітників більш ніж 500.

Українські геймдев-компанії переважно розробляють власні продукти

Три чверті ігрових компаній, що працюють в Україні, мають і штаб-квартиру в Україні, отже маємо можливість створювати ідеї, розробляти і керувати процесом розробки і продажів ігор. Крім цього, наші компанії надають послуги закордонним геймдев-студіям, займаються аутсорсингом, аутстафінгом. Тобто компанії більше покладаються на якісну роботу наших програмістів, аніж на створення брендів і захоплюючих ідей.

Столиця українського геймдеву Київ

Офіси компаній-розробників ігор розташовані по всій Україні, але найбільша їх кількість в Києві — 40%, Одеса, Дніпро і Харків обрали для своїх штаб-квартир більш ніж по 10% гейм-девелоперів країни.

Українські ігрові компанії здебільшого орієнтовані на власні фінансові ресурси

Виробництво ігор значною мірою творчий процес, і якщо нових та оригінальних ідей немає, то краще не марнувати час і гроші на виробництво другорядного сиквелу. І, навпаки, цікава гра без великого бюджету може швидко потрапити до гравців з усього світу, як, наприклад, Xbox Live Indie Games розповсюджуються через платформу Microsoft.

Розробка ігор в Україні зосереджена навколо технології Unity

Українські геймдев-компанії набагато більше, ніж в середньому по світу, орієнтовані на створення ігор для мобільних пристроїв і PC, а ось до приставок відношення більш стримане. Наша країна має найбільшу в світі кількість спеціалістів, які працюють з ігровим рушієм Unity 3D і не дивно, що більшість компанії обирають його для розробки ігор, інші технології менш популярні.

Українські розробники ігор мали славетні часи та історії успіху, були у нас і продукти високого рівня. Але ринок відеоігор змінюється — геймеру необхідна не лише красива картинка чи декілька годин задоволення, він бажає оригінальну історію, захоплюючий сюжет, бажає придбати комікс про улюбленого героя чи подивитись про нього фільм, приєднатися до спільноти фанатів і дізнатися про нову гру улюбленої студії першим. І щоб задовольнити ці вимоги, у сучасній економіці не обов"язково створювати величезну компанію із сотнями співробітників. Достатньо менеджера, кількох дизайнерів, кількох розробників та одного інвестора. Саме у гаражі (буквально!) свого часу був створений комп'ютер Apple. Facebook починався як студентський проект. А українські геймдев-компанії, які завоюють ринок, зараз мають до десятка співробітників.




Дивитись повну версію