«Все, що ми маємо, — це наші собаки та інстаграм». Як волонтери «Друзі поруч» вже 5 років рятують тварин у Миколаєві?

Прилаштовані командою «Друзі поруч» цеценята, фото: «Друзі поруч»/InstagramПрилаштовані командою «Друзі поруч» цеценята, фото: «Друзі поруч»/Instagram

«Друзі поруч» — це волонтерська спільнота, яка вже майже 5 років працює у Миколаєві. За цей час команда допомогла сотням тварин знайти дім, організувала десятки виставок-прилаштувань й стерилізувала сотні котів та собак. А на початку повномасштабної війни «Друзі поруч» зайнялися ще й евакуацією тварин із зон бойових дій.

Про місію «Друзі поруч», важливість стерилізації і роботу виставок-прилаштувань у Миколаєві – «МикВісті» розповіла засновниця спільноти Люся Михайловська.

«Якщо ми рятуємо якусь собаку, то робимо це за свої кошти»

«Друзі поруч» не є офіційною організацією, каже Люся Михайловська. «Все, що ми маємо, — це наші собаки та інстаграм», додала вона. Однак на сьогодні спільнота налічує у команді 33 людини. Це молоді, сучасні та свідомі жінки, які прагнуть допомагати тваринам у Миколаєві. Усю команду Люся Михайловська формувала самостійно.

— Я спостерігала за людьми. Була дівчина Настя, яка взяла у свою чисту красиву кімнату двох собак. І от таких дівчат я збирала — тих, хто цим горить, робить справу відверто, не на публіку. Я їм кажу «ви мої скарби».

Чомусь всі думають, що зоозахисниці — це якісь старенькі бабці. А я собі уявляю іншу картину. Це суперкрасиві, модні та сучасні люди, в яких на поводках дворняжки: виховані та доглянуті, в гарних комбінезонах. Моя картинка така. І я йшла саме до цього, — поділилась Люся Михайловська.

Засновниця спільноти Люся Михайловська, фото: «Друзі поруч»/InstagramЗасновниця спільноти Люся Михайловська, фото: «Друзі поруч»/Instagram

Допомагати тваринам вже п'ять років вдається коштом членів команди, адже «Друзі поруч» не оголошують зборів та не отримують донатів. 

— Якщо ми рятуємо якусь собаку, то робимо це за свої кошти, — уточнила Люся Михайловська.

Виставка-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/InstagramВиставка-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/Instagram

Проте, акцентувала вона, вже від початку повномасштабної війни спільноті також допомагає благодійний фонд Unity+, який сплачує за лікування тварин, корм та допомагає зі стерилізацією котів й собак. 

А ще команді часом надходять кошти від різних ініціатив. Однією з них був благодійний ярмарок «Дівочії очі» у Миколаєві. Відвідувачі могли придбати різноманітні ручні вироби, мед, картини, прикраси, одяг та інші унікальні речі, виготовлені з любов'ю та талантом.

Благодійний ярмарок «Дівочії очі» у Миколаєві, фото: «МикВісті»Благодійний ярмарок «Дівочії очі» у Миколаєві, фото: «МикВісті»

Тоді маркет відвідали понад 300 людей, а частину коштів — близько 20 тисяч гривень — перерахували на потреби «Друзі поруч», розповіла Люся Михайловська. 

— За ці кошти ми відремонтували нашу автівку, тому що тоді він був дорогий, — додала вона. 

Власне цю автівку на початку війни команді «Друзі поруч» подарував британський волонтер Том. Оскільки на початку війни рятувати тварин доводилося на власних автівках, пояснила Люся Михайловська. Подарованому Mitsubishi L200 команда дала назву «Дракон».

— Автівка побита, бо бувала в різних місцях, але завдяки нашому «Дракону» нам вдається рятувати стількох тваринок. Адже до цього ми возили собак на своїх автівках. Часто це була трагедія у сенсі — хочете смійтеся, хочете ні — тварин могло знудити, або вони могли випорожнитись. Хімчистка коштувала нам чималих коштів. В цілому, не дуже хотілось перетворювати власні автівки на dog-мобілі, але це були наші реалії. Я, наприклад, у тій хімчистці майже жила, — додала вона.

«Усі історії — унікальні». Де сьогодні врятовані за час війни тварини? 

З перших днів повномасштабної війни «Друзі поруч» поділили Миколаїв на зони і розвозили ліки та корм для тварин. Допомагали переважно — людям похилого віку, в яких є домашні улюбленці, та безпритульним тваринам. «Було важко», згадує Люся Михайловська. Однак, додає вона, з усім необхідним у перші тижні активно допомагали інші країни. 

Пес, якому шукають родину, фото: «Друзі поруч»/InstagramПес, якому шукають родину, фото: «Друзі поруч»/Instagram

А після підриву Каховської ГЕС команда «Друзі поруч» приймали та надали допомогу евакуйованим тваринам з Херсона. Однією з них був пес Фродо, якого врятувала співробітниця миколаївського «Центру захисту тварин» Ірина Непочатова. Він декілька днів боровся за життя через велике переохолодження організму та судоми, а коли прийшов до тями — виявилося, що він сліпий. 

— Але зараз він вже в дуже хорошій родині, з ним є ще песик — такса. Його там люблять і піклуються про нього, — додала засновниця «Друзі поруч».

Врятований після підриву каховської ГЕС пес Фродо, фото: «Друзі поруч»/InstagramВрятований після підриву каховської ГЕС пес Фродо, фото: «Друзі поруч»/Instagram
Врятований після підриву каховської ГЕС пес Фродо, фото: «Друзі поруч»/InstagramВрятований після підриву каховської ГЕС пес Фродо, фото: «Друзі поруч»/Instagram
Врятований після підриву каховської ГЕС пес Фродо, фото: «Друзі поруч»/InstagramВрятований після підриву каховської ГЕС пес Фродо, фото: «Друзі поруч»/Instagram

Знайти родину вдалося ще одному песику з Антонівки Херсонської області на ім'я Ковтун. За ним команда «Друзі поруч» попри постійні обстріли поверталася до села шість разів. 

— Ми довгий час не могли його спіймати. Він вже старий — йому 12 років. Ми довго чекали його людей, але знайшли — сімейну пару. Це стовідсотково їх пес, вони його просто обожнюють. Я вам скажу, що зараз він взагалі забув, що з Антонівки. Це тепер такий гламурний пан, — розповіла Люся Михайловська.

«Друзі поруч» намагаються спіймати Ковтуна в Антонівці, фото: «Друзі поруч»/Instagram«Друзі поруч» намагаються спіймати Ковтуна в Антонівці, фото: «Друзі поруч»/Instagram
«Друзі поруч» намагаються спіймати Ковтуна в Антонівці, фото: «Друзі поруч»/Instagram«Друзі поруч» намагаються спіймати Ковтуна в Антонівці, фото: «Друзі поруч»/Instagram

Історій порятунку було безліч, згадує Люся Михайловська. Вона також пригадала врятованого з Антонівки песика, на ім'я Одін. Це був хаскі, який мав лише одне око. Його врятували українські військові, коли той впав у провалля.

— Одіна забрав фотограф з Канади. Він послухав його історію — наші дівчата англійською розповіли. Він просто закохався у собаку і сказав зробити тому документи, усе сам оплатив. Тепер Одін поїхав у круту родину. Дуже щаслива історія, — розповіла Люся Михайловська

А потім вона розповіла історію собаки Альми, яка народила цуценят та перенесла їх з російських позицій до українських. Згодом усіх їх забрала команда «Друзі поруч». Цуценят вдалося прилаштувати одразу, однак сама Альма ще чекає на власну родину. 

— Усі наші історії — унікальні. Я дуже щаслива, що у нас колекція саме таких історій, — додала Люся Михайловська

Засновниця спільноти Люся Михайловська, фото: «Друзі поруч»/InstagramЗасновниця спільноти Люся Михайловська, фото: «Друзі поруч»/Instagram

«Стерилізація врятує світ»

Одним зі своїх основних напрямків роботи в «Друзі поруч» називають стерилізацію й вакцинацію від сказу котів та собак. До повномасштабної війни спільнота робила це власним коштом, а на сьогодні їм допомагає благодійний фонд Unity+. 

— Наша задача — зібрати необхідну кількість тварин, тому що якщо лікарю їхати в село і шукати лише безхатніх тварин, то їх просто не наловлять. Тому ми збираємо списки тварин і працюємо як асистенти. По-перше, ми слідкуємо, щоб люди не заважали лікареві. А по-друге, розбираємо та встановлюємо клітки, подаємо тварин лікареві. Все, що не в операційній — все на нас. Важко, неприємно. Нам за це ніхто не платить. Але, кажуть, якісь плюси в карму йдуть. Я взагалі жартую, що стерилізація врятує світ, — каже Люся Михайловська.

Процес стерилізації у «Центрі захисту тварин» у Миколаєві, архівне фото «МикВісті»Процес стерилізації у «Центрі захисту тварин» у Миколаєві, архівне фото «МикВісті»

Лише минулого тижня їм вдалося стерилізувати 269 тварин. До прикладу, в селі Шевченково за день простерилізували та вакцинували 70 тварин.

— Це дуже багато, лікарі буквально не зупинялися. Що ще важливо, має бути висока якість стерилізації, тому що якщо ми погано зробили це в селі, то туди вже ніхто не повернеться. Тому має бути швидкість і якість, — пояснила засновниця «Друзі поруч» та додала, що за рік у середньому вдається стерилізувати близько 600 тварин.

«Забрати у нас тварину — дуже складно». Що треба знати про виставки-прилаштування?

За п'ять років своєї діяльності «Друзі поруч» подарували домівки сотням песиків та котиків. Для цього спільнота впродовж року організовує виставки-прилаштування тварин у таких локаціях як *8 Причал, Будинок офіцерів флоту, Каштановий сквер та вже анонсувала благодійний різдвяний маркет-прилаштування на новій локації міста — верхній Набережній, біля кав'ярні Good Bakery.  

Частина команди «Друзі поруч» на виставці-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/InstagramЧастина команди «Друзі поруч» на виставці-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/Instagram

Виставки-прилаштування для котів та собак відбуваються окремо, акцентувала Люся Михайловська. Оскільки, додала вона у цьому питання також важливо зберігати гуманне ставлення до тварин. 

— Якщо ви любите собак та котів — це правильно, так і треба. Це гуманно. Коти не мають сидіти у клітках і стресувати через собак, які гуляють навколо них на повідках. Це шалений стрес для них, — пояснила вона.

Коти на виставці-прилаштування у Миколаєві, фото: «МикВісті»Коти на виставці-прилаштування у Миколаєві, фото: «МикВісті»

Перед тим, як потрапити до нової родини усі тварини проходять певну процедуру: обробку від паразитів, вакцинацію та стерилізацію. Тільки після цього вони потрапляють на виставки-прилаштування. 

— А ще — чим старшими стають «Друзі поруч», тим вищим стає рівень вимог до прилаштування. Це смішно, але забрати у нас тварину — дуже складно, фактично ви маєте пройти співбесіду. Люди часто ображаються, якщо я питаю, де ви працюєте. Але ж, дивіться, у мене беруть, наприклад, Дратхаара (порода собаки, — прим.) і я хочу розуміти, чим його будуть годувати, чи є у можливість займатися з кінологом, — розповіла Люся Михайловська

Виставка-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/InstagramВиставка-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/Instagram
Виставка-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/InstagramВиставка-прилаштування у Миколаєві, фото: «Друзі поруч»/Instagram

Загалом за два роки повномасштабної війни команді «Друзі поруч» вдалося прилаштувати близько 250 тварин. Зараз кількість прилаштувань трохи зменшилась, але якість зросла, додала засновниця спільноти.

Цуценята на виставці-прилаштування у Миколаєві, фото: «МикВісті»Цуценята на виставці-прилаштування у Миколаєві, фото: «МикВісті»

— Ми категорично проти притулків. Що це таке взагалі? Це як віддати собаку до концтабору. Ви бачили, в яких умовах вони там знаходяться? От є там дві людини і 500 собак. Як ви гадаєте дві людини можуть вслідкувати за усіма та вчасно зробити обробку цим тваринам? Чи можуть вчасно зробити вакцинацію усім тваринам? Не вірте нікому, все це неможливо. У мене зараз три собаки у квартирі і мені здається, що я мало часу з ними проводжу. Мені здається, що цього не достатньо. І це в мене три, а їх там 500, — пояснила засновниця «Друзі поруч». 

Юлія Бойченко, «МикВісті»

Дивитись повну версію