• четверг

    28 ноября, 2024

  • 0.3°
    Пасмурно

    Николаев

  • 28 ноября , 2024 ноября

  • Николаев • 0.3° Пасмурно

Бізнес на виборах

В країні безробіття – близько 500 тисяч українців у пошуках заробітку. Хоч якась робота – мрія не лише для студентів та пенсіонерів. На питання – хто хоче заробити на виборах? –  інтернет вибухає надзвичайною активністю користувачів. Це сторінки у соцмережах з вакансіями – уся інформація постійно оновлюється.

Безкоштовна екскурсія і 100 грн. у подарунок

Нові пропозиції надходять 24 години на добу. Хочете працювати – записуйтесь. Не хочете світитись у соцмережах: вас знайдуть на вулиці. Поблизу університетів та коледжів на студентів полюють незнайомці із пропозиціями найлегших заробітків – автобусна екскурсія та 100 гривень за продаж свого голосу.

Студент столичного коледжу Юрій Дюденко один з багатьох, кому пропонували продатися за купюру. «Незнайомий хлопець запропонував мені роботу. Він сказав, що треба буде залучити людей до того, щоби поїхати в Черкаську область, погуляти в парку і потім проголосувати. І за це мені з (кожної) людини буде 100 гривень», -- розповідає Юрій.

Юрко погодився нам допомогти і тому на пропозицію незнайомця дав згоду. Усі телефонні розмови між роботодавцем і заробітчанином ми зафіксували.

Реклама

–        Я согласен у меня даже получится больше, чем 5 человек…

–         Отлично.

–         А просто так или что-то там будет?

–        Голосовать будут… Тебе за человека плачу 100 гривен, хочешь поделишься с ними, хочешь не поделишься, от тебя зависит, ты им – 10 гривен или 50, или не дашь ты им деньги.

–         Едем в какой парк?

–        В Софиевский.

–         А говорить людям, что нужно будет голосовать за «регионы»?

–        Конечно, конечно… а просто так туда никто не поедет.

Тій особі, яка збере людей з Києва і довезе до Криму, платять 50 тисяч гривень. А самим учасникам мінімум 200 гривень в день

Організатори сторінок у соціальних мережах «Вибори-2012 – робота» зізнаються, що тут постійно з’являються повідомлення про активний збір особистих даних.

Розповідає керівник спільноти «Робота-вибори» у соцмережі «Вконтакте» Євген Михайлович: «Збирали ксерокопії кодів ідентифікаційних, паспортні дані. Куди ця інформація йде ніхто ніколи не довідається. Це все збирають для фальсифікації виборів».

Нам вдалося записати телефонну розмову про запланований механізм фальсифікації. І знову допоміг Юрко.

–        Нужно будет собрать со всех копию паспорта и идентификационный код.

–        А как это будут везти в другой город? Надо же по своей области голосовать?

–        Мы сделаем таблицу, которую я тебе выслал, соберем с них заявления, они напишут заявления на свой округ – и все.

Далі цікавіше – ми знайшли таємного співрозмовника Юрія в соцмережі. Цей хлопець один з посередників між замовником-кандидатом.

Олег,  який заробляє на виборах, розповів, що напряму ніхто ніколи не звертається: «Тоді платити доведеться більше. Зазвичай посередників людй зо 60. Так, це велика піраміда, щоби не вийшли на замовника».  

«ВКонтакті» не важко відшукати схожі пропозиції у день виборів відвідати парк Софіївка в Умані. Ми провели власне розслідування і дізналися – хто саме хоче за сотню – купити голоси. На скріншотах чітко видно переписку. Цитуємо її дослівно:

«Побачила в тебе пости про Яценко…  у нас в Універі збирають людей, щоб вести в Умань 28 жовтня, і голосувати за нього … Чому саме в Умань не знаю, проїзд безкоштовний, відвідання Софіївки і ще 100 гривень на карман».

Отже, ймовірне ім’я замовника підкупу виборців – кандидат в депутати від Партії Регіонів по уманському округу Антон Яценко

Політтехнолог Сергій Чекмарьов факти про підкуп виборців знає не з чуток. У 16-ть він заробляв на мітингах і флеш-мобах. Він розповів ТВі таке: «Зараз молодим людям пропонують поїхати в Крим і там агітувати за Партію Регіонів. Тій особі, яка збере людей з Києва і довезе до Криму, платять 50 тисяч гривень. А самим учасникам мінімум 200 гривень в день».

На передвиборчому ринку найпопулярніші вакансії – агітатори. Тим, хто працює в наметі, пропонують в день: 100-200 гривень, учасникам мітингів і акцій дають 100-250 гривень. Проте найбільш високооплачувана вакансія – члена та секретаря виборчої комісії – від $ 200 до $ 600 за добу. Хлопець на імя Олег, якому пропонували дану посаду добре знає, що за фальсифікації будуть видавати додаткові грошові премії.

Він каже: «Членом ДВК на выборах посидеть, многие платят, начиная от 100 долларов до 250-ти… Смотря за какую должность еще, спостеригач это 100 долларов, член комиссии – 200-150… Еще есть у них премии. Если с помощью фальсификаций их кандидаты наберут больше голосов, то им еще доплачивают»

Інтерв'ю з хакером

Однак, для деяких хакерів, такі речі – просто забавки – посміхається лідер Інтернет партії Дмитро Голубов, товариш кандидата-мажоритарника Олексія Гончаренка

Секретна служба ФБР і сьогодні переконана, що Голубов – це хакер Script, котрий керував міжнародним злочинним угрупуванням «Carderplanet.com». Це – понад 7 тисяч членів, десятки хакерів, сотні спамерів, тисячі кардерів. Збитки світовим банкам, завдані діяльністю кіберзлочинного ресурсу – майже 11 мільйонів доларів.

Якщо вміти проходити крізь електронний захист і отримувати доступ до надсекретних банківських серверів. Якщо твоє друге ім’я «хрещений батько кібермафії світу», то цілком можна стати цікавим для певних політичних сил. Саме з ім’ям Голубова ЗМІ пов’язують історію виникнення та наповнення сайту «Ураловлікс».

На запитання скільки сьогодні можна заробити на таких от хакерських провокаціях, Дмитро називає досить невизначені розцінки. Спеціально для ТВі Дмитро Голубов розповів: «Для когось це буде коштувати 10 тисяч доларів, для когось – 1 тисяча. DDOS-атаки сьогодні під час виборів коштують від  300 доларів до 2 тисяч в залежності від того, наскільки це сильний сайт. Зараз такі атаки застосовуються стосовно ЗМІ».

Нам вдалося відшукати одного з таємних учасників хакерського руху і дізнатися, яким чином і де саме можна зробити замовлення щодо зламу електронної пошти, атак на сайт та інші політичні провокації у цифровому світі. Це було надзвичайно складно, але нам вдалося домовитися з хакером розповісти подробиці потрапляння у світ "Анонімусів" на території СНД. Аби мати доступ робити конфіденційні замовлення на послуги хакерів, потрібно знати, що існують так звані закриті форуми.

DDOS-атаки під час виборів коштують від  300 доларів до 2 тисяч в залежності від того, наскільки це сильний сайт. Зараз такі атаки застосовуються стосовно ЗМІ

Ми говорили з ним скайпом:

– Що потрібно, для того, аби зареєструватися на закритому форумі?

- Три поручителя для регистрации, и эти 3 поручителя должны гарантировать $3 тыс. за того или иного человека, которого они предлагают зарегистрировать на том или ином форуме. Но это на самом крутом, на других форумах просто достаточно поручится. Есть один такой самый влиятельный закритый форум .. Там порядка 300 человек, и попасть туда достаточно сложно, если ты не имеешь репутации, которая подтверждается 3-4-мя годами работы в этой сфере. Ну либо у тебя есть три знакомых, которые за тебя готовы поручится.  

– То есть, если я захочу найти сама такой форум, я его не найду?

– Нет. Туда даже нельзя зайти без специального сертификата. Там выдается специальный сертификат, когда ты регистрируешься, и ты его вставляешь в браузер.. Ну как есть сертификат Web Money или еще какой-то программы, и только с этим сертификатом у тебя будет загружаться адрес сайта… который тоже никто не знает. Всего таких закрытых форумов штук десять в СНГ. На этом 300 участников, есть другой форум авторитетный там тысяч 300, но там просто платишь 30$ и все..

Доступ багатьох кандидатів у депутати та людей з їхнього професійного оточення до закритих форумів є лише у обраних – у так званих "посередників", котрі у цьому ніколи не зізнаються.  

«Якщо хакер попався, то повинен попрацювати на державу. Якщо не попався, то держава повинна зробити все, щоби його мирна праця була повністю захищена», -- говорить Дмитро Голубов.

Член Вищої Ради Інтернет партії України Владислав Савчук розповідає: «Мені практично кожного дня надходять анонімні дзвінки і люди пропонують мені величезні гроші. Просять зламати якийсь сайт політичної партії, просять сайти закрити. Ясно, що таким ми не займаємося. Хотя теоретично у нашій команді є люди здатні таке зробити».

Мені щодня пропонують величезні гроші. Просять зламати якийсь сайт політичної партії, просять сайти закрити

«Малогабаритні» політики через обмеженість доступу до секретних IT-послуг чи небажання платити за бій у мережі – воюють на вулиці. А там вже не має хакерів, які диктують їм особливі умови, там усього лише народ. Люди, яких після чергової акції чи мітингу можна безсовісно кинути на гроші.

Тут боргів не прощають

Олег, який заробляє на виборах говорить: «На митинг на человека выделяется 500 грн. за два часа.. доходит сумма 100-80 гривен.. На митингах тоже встречалась ситуация, приходит около 5 тыс. человек, и в конце никому ничего не платят. Даже вплоть до того, что по 40 гривен – и то этого нету.

Політтехнолог Сергій Чекмарьов підтверджує таку інформацію: « Дуже часто бувають «кидалова». Буквально в кінці місяця 28 серпня вбили головного організатора мітингів  Руслана Багмута. Він один раз не заплатив людям грошей. А сума там хороша була -- 120 тысяч гривень».

Отже, організатори мітингу – найризикованіші заробітчани на виборах. Замовники-кандидати за акції їм просто можуть не заплатити. А якщо наважишся підняти галас у пресі – раптом може трапитися нещасний випадок. Як наприклад, падіння Руслана Багмута з багатоповерхівки. Незадовго до інциденту чоловік встиг голосно заявити у ЗМІ, що регіонал Олег Калашніков не заплатив мітингувальникам.

28 серпня вбили головного організатора мітингів  Руслана Багмута. Він один раз не заплатив людям грошей

Нам вдалося відшукати хлопця, який працював на загиблого Руслана Багмута. Євген переконаний – організатора мітингу вбили за борги. Сам впасти з 16-ого поверху він не міг аж ніяк. «Я кілька разів їздив з ним на мітинги. Мені платили гроші. Постоїш там за когось із прапором  і маєш 150 грн. в годину. А потім були моменти такі, борги у нього були, проблеми. Гадаю не просто так його убили, я думаю», -- розповів він ТВі.

Заробітчани на виборах зауважують, що злидні їх змушують продаватися. Вони це роблять незважаючи на можливу кримінальну відповідальність – злочини проти виборчих прав України караються від 2 до 5 років позбавлення волі. Організатори хакерських атак та самі комп’ютерні генії теж ігнорують Кримінальний кодекс. Хоча, за доведену кіберзлочинність терміни ув’язнення можуть бути удвічі більшими – від 2 до 12 років, в залежності від завданих збитків. Ламають пошти, аккаунти, розсилають спам, мітингують і голосують, як скажуть за гроші – бо в Україні для них немає іншої роботи. А чи з’являться достойні посади з високими зарплатнями, якщо політики вже з самого початку свого шляху до парламенту, бачать, скільки «коштують» люди – 100 гривень одна особа. От і маємо: прожитковий мінімум, такий, який на думку політикуму народу вистачає. Допоки так легко і без сумлінно продають свій вибір десятки тисяч безробітних, до тих пір до нитки розпродається ціле майбутнє країни.

Анна Кібенок, журналіст ТВі, програма "Знак оклику"

Реклама

Читайте также: