• пятница

    15 ноября, 2024

  • 4.7°
    Пасмурно

    Николаев

  • 15 ноября , 2024 ноября

  • Николаев • 4.7° Пасмурно

Анна Цымбал

Анна Цымбал

Помощник главы Николаевской ОГА

Куди зникають гроші пацієнтів?

Миколаївська обласна лікарня. Де правда, де обман. 

Протягом  достатньо великого проміжку часу в населення формували думку про недостатнє фінансування медичної галузі та не пропонували варіантів виходів з цієї кризи. Безліч злих  жартів про безкоштовну медицину переманювала пацієнтів від державних медичних закладів до приватних. Але замислювався чи хтось про варіанти пере розподілення бюджетних коштів на медицину, оптимізацію медичних закладів, перехід від старих до нових стандартів якості медицини. В Україні люди бояться хворіти, адже лікуватися це дорого. Але відвідуючи бюджетні медичні заклади, кожен з нас стикається з проханням  від медиків залишити декілька гривень на канцтовари, заплатити за рентгенівську плівку чи за УЗД. Тому виникає питання: де   в них загальнодоступний перелік платних послуг, що надаються медичним закладом, чому розцінки варіюються від бажання медиків. Як з цим боротися, чому одні пацієнти повинні платити тисячі, а інші відчуваючи плече «владного друга» проходять крізь всі черги, а лікарі їх майже на своїх руках проносять до процедурних кімнат.

Вже з самого початку 2016 року місцеві засоби масової інформації сколихнула новина про те, що в Миколаївській обласній лікарні головному лікарю відомо про те, що його медичний персонал отримує від пацієнтів добровільно-примусові кошти, але нічого з цим робити не збирається. І цей герой, лікар з більше ніж сорока річним стажем роботи Віктор Відяпін, який за його словами виріс як професіонал в цій лікарні, і краще ніж всі знає як їй розвиватися.

В адресою лікарні розташований Миколаївська обласна благодійна  організації, якому майже кожному пацієнту пропонують добровільно примусово зробити пожертву. Для профілю даної лікарні організація має досить дивну назву - «Трансплантація органів» і зрозуміло, що пацієнти віддаючи свої кровні кошти, мають надію на те, що отримають підвищену увагу до себе.  

Але для розуміння, як фінансувався заклад і чи є кошти в обласній лікарні, слід звернути увагу на інтерв’ю Відяпіна що було  на початку 2015 року опубліковано в  міцевому інтернет-виданні: (мовою оригіналу)  «Я на этом акцентирую внимание, потому что 4 года мы не имели ничего! Ни на капитальный ремонт, ни на приобретение, ни на погашение – ничего! Вот эти субвенции были и то, из всего закупленного оборудования областная больница не получила ни одного аппарата! Все аппарата были разосланы по районам». 

На противагу цим словам одразу ж нам надали відповідь на  запит  Інституту аналітики і адвокації,  щодо роботи благодійного фонду «Трансплантація органів» (вих..03/01/3 від 03.12.2015), який має юридичну адресу ту ж  саму, що і обласна лікарня і засновником якої є сам В.Відяпін.

Що ж до інформаційного запиту, то виходячи з нього Миколаївської обласної благодійна  організації ‘‘Трансплантація органів” протягом 2014 року тісно співпрацювала з Миколаївською обласною лікарнею. Так, за 2014 рік на рахунок благодійної організації надійшло 2271782,00 грн благодійних грошових внесків,за рахунок цих коштів було придбано та передано безкоштовно згідно виробничих потреб Миколаївської обласної лікарні матеріальні цінності, послуги, тощо.

А ось листом від  Миколаївського УОЗ зазначено, що «внески у вигляді грошової допомоги приймаються касою обласної лікарні на рахунок, за доручення» - тоді як розуміти, інформацію від благодійної організації, в якій зазначається «Грошові кошти на рахунок Обласної лікарні не перераховувались». І ось тепер починають виникати питання, на які відповіді треба шукати.

Продовжимо, «так в 2014 році МОБО “Трансплантація органів” придбала та передала безкоштовно для потреб відділень Обласної лікарні медичні товари, медикаменти, мед. інструментарій на загальну суму 467001,00 грн., було сплачено за поточний ремонт у відділеннях лікарні,також проведено сервісне обслуговування та ремонт медичних апаратів,перераховано за оренду медичних апаратів у відділенні гемодіалізу МОЛ на загальну суму 850778,00 грн. В 2014 році від Миколаївської обласної благодійної організації “Трансплантація органів” Обласна лікарня одержала запчастини до медичних апаратів на загальну суму 279994,00 грн.,та медичне обладнання на суму 439874,00 грн. Для виробничих потреб хірургічних відділень було придбано м’який інвентар на суму 24255,00 грн., та передано безкоштовно на протязі 2014 року медичні бланки та госп. товари (сантехніка та електротовари) на суму 63326,00 грн..

З наданої нам інформації виходить, що таки надходила допомога лікарні, і вона була саме від благодійного організаці, але також слід пам’ятати,  що є також і бюджетне фінансування та спонсорська допомога, на яку звернемо увагу, і про яку і вищезазначеному інтерв’ю не звернув увагу В.Відяпін. 

Так, у 2016 році Агрохолдинг НІБУЛОН повідомив про активізацію співпраці з обласною лікарнею, а про так скажімо історію стосунків, було повідомлено наступне: «Наша співпраця з Миколаївською обласною лікарнею – не перший досвід. Ця спільна робота, спрямована на підвищення якості охорони здоров’я в регіоні, має багаторічний і системний характер. У 2010 році колектив отримав від компанії ендоскопічний апарат «Olympas GIF-E»; у 2011 році – апарат ультразвукової терапії «Soleo Sono», у січні 2012 року – фізіотерапевтичне відділення лікарні отримало сучасний електротерапевтичний апарат «Soleo Galva».

У жовтні 2015 року компанія «НІБУЛОН» презентувала Миколаївській обласній лікарні діагностичне обладнання японського виробництва. Ультразвукова діагностична система ProSound а7(Hitachi ALOKA Medical, Японія) та відеогастроскоп Evis Exera GIF-Q150 (Olympus Medical Systems Corp., Японія) – це професійне багатопрофільне обладнання, загальна вартість якого становить більше 275,46 тис. дол. Ультразвукова система Hitachi ALOKA Medical включає передові розробки, дозволяє проводити будь-які види обстежень і отримувати високоякісне зображення завдяки використанню новітніх технологій математичної обробки ультразвукового сигналу. Таких апаратів в Україні тільки шість, і це єдиний апарат з такими можливостями на півдні нашої країни. Дане обладнання дозволяє в середньому в день обстежувати 30 пацієнтів, це 5 400 осіб за півроку.» (http://www.nibulon.com/news/novini-kompanii/nibulon-budue-ukrainu-razom-z-gromadoyu.html)

Також обласну лікарню не оминають міжнародні проекти, відмітимо що «Віктор Відяпін, головний лікар Миколаївської обласної лікарні, підкреслив: «За фінансової допомоги ЄС обласна лікарня змогла закупити інсулін та глюкометри для 38-ми переселенців з цукровим діабетом, а також придбати новітнє обладнання для діалізних пацієнтів, а саме: новий апарат для гемодіалізу, нову сучасну водоочистку, яка забезпечує всіх діалізних пацієнтів області, і нею замінити стару. Більш того, лікарня змогла придбати сучасне обладнання, якого не мала раніше, зокрема: мультифільтрат, апарат для цілодобового контролю крові та ВСМ-монітор. Це обладнання було вкрай необхідне хворим переселенцям Завдяки проекту ЄС вирішилась ще одна нагальна проблема, пов’язана із збільшення хворих (в тому числі за рахунок ВПО) – було відремонтовано приміщення для хворих» (http://www.prostir.ua/?news=zavdyaky-es-mykolajivska-oblasna-likarnya-zabezpechena-suchasnym-obladnannyam-dlya-dopomohy-patsijentam-z-tsukrovym-diabetom-ta-hronichnoyu-hvoroboyu-nyrok).

Що ж мед.апаратів, то і з бюджету на 2016 рік було окремо виділено коштів на поліпшення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я, за рахунок коштів обласного бюджету розвитку за рахунок придбання пересувного ангіографа для відділення судинної хірургії та мікрохірургії Миколаївської обласної лікарні (6,5 млн грн).

Також зазначу, що у 2016 році у Миколаївській обласній лікарні відкрито оновлений Центр реанімації та інтенсивної терапії на 10 ліжко-місць. Цент заробив в рамках виконання Програми економічного і соціального розвитку Миколаївської області на 2015-2017 роки «Миколаївщина-2017». Для проведення ремонтних робіт було залучено 1 млн. 414 тис. грн. з обласного бюджету, додатково виділено з обласного бюджету - 640 тис. грн. Крім того, були залучені і кошти лікарні, для розробки проектно-кошторисної документації в сумі - 101 тис. 429 грн. 

Матеріально-технічна база медичного закладу постійно оновлюється. Отже виникає питання, чому пацієнти весь час вносять через Благодійний благодійну організацію  головного лікаря грошові внески на допомогу лікарні, коли вона є об’єктом підвищеної уваги від великих корпорацій та міжнародних організацій. В такому випадку лікарня повинна бути в ідеальному стані з т.з. євроремонтом у кожній лікарняній кімнаті. 

Отже знов постає питання, якщо в лікарні є стільки великих покровителів, чому з громадян беруть кошти на благодійну допомогу, через «Трансплантація органів»? Тому до речі важливо нагадати, що фонд має право залишати на свої потреби до 20 %. За інформацією від Інститута аналітики та адвокації було цією організацією  зібрано не один млн.. грн.. як саме були використані ці кошти залишається лиш здогадуватись. Формальні відповіді були надані в різні інстанції, але перевірити їх практично неможливо, адже з наданої інформації виходить, що були закуплені медикаменти, зроблені ремонти і т.п. тобто те, на що здебільшого просто списують кошти як бюджетні так і благодійні.

Як перевірити що кошти направлені саме на лікарню? Управління охорони здоров’я разом с представниками Інститута аналітики та адвокації спробували запропонувати свій варіант виведення в публічну плоскість взаємодії фондів та медичних закладів. І навіть вже є Наказ, за яким рекомендовано укласти договір про співпрацю.

Але в Миколаївській обласній лікарні в серпні змінилось керівництво, з багаторічним головним лікарем, засновником БО «Трансплантація органів» не подовжено контракт, та і в самої організації закінчується строк оренди приміщення в лікарні, тому виникає питання чи буде надалі ця організація працювати на благо лікарні? Чи нове керівництво вирішить завести свої фонди у лікарню, адже можливість в тиху використати 20% від пожертв є досить спокусливою, тому нам залишається тільки спостерігати.