• суббота

    21 сентября, 2024

  • 16.2°
    Преимущественно ясно

    Николаев

  • 21 сентября , 2024 сентября

  • Николаев • 16.2° Преимущественно ясно

Повітря, яким ми дихаємо

На ЮУАЕС перевіряють джерела нерадіаційних викидів у повітря

На Южно-Українській АЕС проводиться планова перевірка джерел нерадіаційних викидів у атмосферне повітря. Таких на підприємстві, за інформацією спеціалістів відділу охорони навколишнього середовища ЮУАЕС, 412. 

На атомній станції нерадіаційний вплив на повітря під час роботи може створювати пуско-резервна котельня, 3 мобільні дизельгенератори, 11 резервних дизельних електричних станцій. Останні призначені для забезпечення автономного енергопостачання систем безпеки енергоблоків.

Кожен «мільйонник» станції обладнаний трьома ізольованими одна від однієї системами безпеки, які в змозі самостійно вирішити завдання його аварійного розхолоджування. Та в режимі нормальної експлуатації АЕС резервні дизельні електричні станції перебувають у стані «очікування», тобто постійної готовності до пуску, як і мобільні дизельгенератори та пуско-резервна котельня.

«На підприємстві постійно проводиться реконструкція та модернізація обладнання, яка дозволяє зменшити кількість викидів у атмосферне повітря. Так, на пуско-резервній котельні було вдосконалено димову трубу, чим вдалося попередити попадання забруднюючих речовин у приземний шар атмосфери. Високосірчисте паливо замінено на низькосірчисте, цим майже в три рази зменшено викиди оксидів сірки та вуглецю. Якщо порівнювати внесок нашого підприємства в забруднення атмосферного повітря по області, то ця цифра не досягне й 1% від загальної кількості. Викиди забруднюючих речовин від роботи атомної електростанції набагато менші, ніж від теплової електростанції, яка працює на вугіллі, мазуті тощо», - розповіла Олена Чазова, інженер відділу з охорони навколишнього середовища ЮУАЕС.

У цеху ремонтно-механічних майстерень енергоремонтного підрозділу  ЮУАЕС функціонує кузня. Горно тут працює на вугіллі. Під час ковальських робіт утворюються димові гази.

Наталя Нерянова, хімік відділу охорони навколишнього середовища ЮУАЕС, яка  виконує заміри викидів забруднюючих речовин, зазначає: «Під час горіння вугілля утворюються сажа, діоксиди азоту та сірки, оксид вуглецю та інші хімічні сполуки. Заміри демонструють, що всі показники перебувають у допустимих концентраціях». 

У ремонтних майстернях ЮУАЕС використовуються також електричні печі для розігріву деталей та ванни гартування металу. Під час їхньої роботи утворюються оксид вуглецю та мінеральне масло. Працюють і різні заточувальні верстати для обробки інструменту, пости зварювання. Всі ці потенційні джерела забруднення оснащені системами вентиляції та очищення повітря, які на підприємстві ретельно перевіряються.

Дільниця ремонту цеху теплової автоматики та вимірювань забезпечена двома установками з очищення повітря. Тут виготовляють металоконструкції для потреб АЕС.

Станційні екологи кажуть, що ефективність роботи пилогазоочисної установки ПА-700 сягає 98%.  «У процесі роботи утворюється пил, який забруднений абразивними речовинами. Його потрібно очищувати. Разом із відділом охорони навколишнього середовища ми цим і займаємось. Два рази на рік перевіряємо ефективність роботи пилогазоочисних установок ПА-700», - розповів Олександр Гнатовський, старший майстер цеху теплової автоматики та вимірювань ЮУАЕС. «У відповідності до правил експлуатації установок очищення, ми виконуємо їх перевірку, оформлюємо акти технічного стану, ефективності роботи. З одного кілограма пилу, що має вийти з ПА-700, тільки 5% потрапляє в атмосферне повітря. Це хороший відсоток очищення», – підсумувала Олена Чазова. 

Загалом на підприємстві діють 23 пилогазоочисні установки різної модифікації. Завдяки їм щорічно вдається утримувати від викиду в атмосферу  14-20 тонн забруднюючих речовин. 

АЕС постійно контролює обласна екологічна інспекція. Результати замірів ефективності роботи систем очищення співпадають. Нерадіацій-ний вплив на довкілля від сучасної АЕС, як і радіаційний, значно менший від дозволених значень. 

В Україні будь-яке виробництво повинно мати дозволи на промислові викиди, чітко їх регламентувати та контролювати. На жаль, далеко не кожне господарство прагне дотримуватись природоохоронних заходів, зменшувати свій вплив на довкілля, модернізуючи та вдосконалюючи застарілі технології виробництва. На ЮУАЕС проведена інвентаризація всіх джерел забруднення, отримані відповідні дозволи. На підприємстві також ведеться чітка політика з персоналом щодо заходів збереження довкілля.

Стан справ у світі та в Україні 

Найбільше на якість атмосферного повітря впливають виробництва, які використовують у якості палива вугілля, нафту, торф, мазут, природні гази тощо. Внаслідок їх горіння виділяються такі хімічні речовини, як оксиди вуглецю, азоту, сірки, а також метан, сажа та інші, що викликають зміни клімату. Щорічно у світі спалюють понад 10 млрд тонн органічного палива, переробляють близько 2 млрд рудних і нерудних матеріалів. 

Так, щороку світове господарство викидає в атмосферу понад 15 млрд тонн вуглекислого газу, 200 млн тонн оксиду вуглецю, понад 500 млн тонн вуглеводнів, 120 млн тонн золи. Загальний обсяг викидів забруднюючих речовин в атмосферу перевищує 19 млрд тонн. 

У цілому  налічується більше 500 шкідливих речовин, котрі забруднюють атмосферу.

В Україні основними забруднювачами повітря залишаються підприємства чорної металургії, вугільної промисловості, хімічної та нафтопереробної галузей. Значний вплив мають викиди з ТЕС та автомобілі, кількість яких щороку зростає. 

За даними Центральної геофізичної обсерваторії (ЦГО) ім. Бориса Срезневського оцінка стану забруднення атмосферного  повітря в містах України протягом І півріччя 2020 року здійснювалася за даними спостережень у 39 містах на 129 стаціонарних постах державної системи моніторингу гідрометслужби. За комплексним індексом забруднення атмосфери, який враховує ступінь забруднення атмосферного повітря за п’ятьма пріоритетними забруднюючими домішками, список міст із дуже високим рівнем забруднення очолюють Маріуполь (14,3), Кам’янське (13,1), Одеса (13), Дніпро (12,4) і Кривий Ріг (12). За ними йдуть Київ (9,5), Миколаїв (8,3), Херсон (7,8), Черкаси (7,8) і Запоріжжя (7,7). Дуже високий і високий рівень забруднення повітря був зумовлений здебільшого значними середніми концентраціями формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, фтористого водню, оксиду вуглецю, завислих речовин - констатується в дослідженні ЦГО.

У цілому ж, якщо порівнювати показники по областях країни, якість атмосферного повітря на Миколаївщині є задовільною. 

У червні 2020 року Україна приєдналася до Європейської онлайн-системи відображення даних про якість атмосферного повітря. У амбітних планах – покрити сучасними пунктами моніторингу всю територію України. Тоді кожен громадянин матиме доступ до інформації про реальну якість повітря, яким він дихає.

Марія Володимирова

Читайте также: