Омбудсман назвав три пункти законопроєкту про мобілізацію, які суперечать Конституції
- Анна Гакман
-
•
-
7:10, 18 січня, 2024
Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець розповів про норми відкликаної редакції законопроєкту про мобілізацію, які викликали його критику. Серед них — додаткові повноваження для ТЦК та пропозиції щодо мобілізації людей з інвалідністю.
Про це Лубінець розповів у інтерв’ю NV.
За його словами, додаткові повноваження для територіальних центрів комплектування, які пропонували в законопроєкті, прямо порушують Конституцію України.
«На мій погляд, прямі порушення Конституції стосуються того, що в запропонованій редакції законопроєкту додаються додаткові повноваження ТЦК. Я напряму показав, що ТЦК — це є військові підрозділи», — сказав він.
Лубінець нагадав, що згідно з нашою Конституцією, військові підрозділи не можуть брати участь в обмеженні прав громадян України, навіть якщо юридично у нас введений воєнний статус. Це пряма норма нашої Конституції.
«Я, наприклад, не зрозумів: якщо у нас всі бачать проблеми по діяльності саме ТЦК, то чому ми додаємо їм повноваження, щоб вони перевіряли документи? У нас є органи, які перевіряють документи громадян України,— це Національна поліція в першу чергу, Державна прикордонна служба, Національна гвардія. Але точно не військові», — зазначив омбудсман.
Третє застереження було щодо осіб з інвалідністю третьої групи (яких законопроєкт пропонує залучати до війська).
«У нас є окрема конвенція ООН, яка ратифікована, в нас є окреме законодавство, яке ратифіковане. Пояснення, яке я чув на засіданні комітету, що у нас дуже багато громадян України скористались незаконним правом і десь через корупційну складову отримали довідку про те, що вони інваліди третьої групи», — розповів він.
Оновлений закон про мобілізацію в Україні
19 грудня президент України Володимир Зеленський виступив з підсумковою пресконференцією, де повідомив, що Генеральний штаб та Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запропонували додатково мобілізувати ще до 400-500 тисяч людей для військових дій.
Згодом, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний прокоментував плани щодо мобілізації 500 тисяч людей до лав української армії. Він сказав, що командування запиту на конкретні цифри не подавало.
Голова президентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив, що 25 грудня уряд мав внести законопроєкт щодо мобілізації, над яким він працює на прохання військових.
Комітет Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки розпочав 4 січня розгляд нового закону про мобілізацію. Обговорення разом з командуванням ЗСУ та представниками Міноборони буде тривати декілька днів.
11 січня законопроєкт №10378 щодо вдосконалення мобілізації, військового обліку та проходження військової служби повернули назад на доопрацювання.