50 відсотків Ахметова в обленерго
-
17:00, 14 січня, 2019
Ближчими днями Ахметов стане гегемоном серед обленерго. Чи помітить АМКУ, що в державний дизайн України невпинно вкорінюється олігархічний архетип?
Група ДТЕК стала першою у 2019 році, хто оголосив про велику оборудку на енергетичному ринку України. Офіційно сповіщено про купівлю у групи російських бізнесменів «VS Energy» контрольних пакетів акцій у «Одесаобленерго» і «Київобленерго». За даними колишнього члена НКРЕКП Андрія Геруса, ці придбання вартістю $180 мільйонів і $70 мільйонів відповідно – тільки початок, а взагалі «лужниківці» можуть продати Ахметову усі свої сім обленерго.
Навіть якщо росіяни зупиняться на продажі двох вищевказаних компаній – це однаково стане дуже важливою подією. Бо вона стане символом безперешкодної монополізації України конкретним олігархом.
«Наші гроші» підрахували скільки МВт*годин з річного розподілу електроенергії в Україні припадає на різних акціонерів обленерго. Виявилось, що станом на 1 січня 2019 року на ДТЕК припадало 33% усього «ринку обленерго», тобто він вже мав би бути під пильним наглядом Антимонопольного комітету як володар значної ринкової влади. І придбання будь-якого нового пакету акцій обленерго робить з Ахметова ще більшого монополіста. А якщо він таки поглине всі обленерго «VS Energy», то контролюватиме половину пропускних розподільчих потужностей України. І це далеко не той розклад, який можна назвати природнім, чи ліберальним.
Ще одним показником, спільним для всіх обленерго, є довжина розподільчих електромереж. Нині Ахметов контролює 15% з 820 тисяч кілометрів усіх мереж України. З придбанням двох обленерго його частка зросте до 25%. А після поглинання усіх семи обленерго VSE матиме 42% або 344 тисячі кілометрів, підрахував Герус.
Саме для того, аби держава могла тримати руку на пульсі монополій і створено Антимонопольний комітет України. Однак низка його останніх рішень свідчить, що префікс «анти-» там часто зайвий.
Безпосередньо робота на інтереси ДТЕКу проявилась за кілька днів до Нового року. 28 грудня АМКУ голосуванням більшості держуповноважених закрив справу щодо зловживання монопольним становищем енегогенеруючих компаній Ахметова, яку гучно порушували три роки тому у розпал деолігархізаційної лихоманки Петра Порошенка. Логіка АМКУ була такою: мовляв, якщо Ахметов і бешкетував, то на той ринок є НКРЕКП з Міненерго, і вони там все мають контролювати та розбиратись з порушником. А тому АМКУ банально вмив руки, не ставши розбиратись з очевидним фактом – Ахметов контролює понад 80% теплової енергоненерації України, без якої у свою чергу банально неможлива робота енергосистеми держави. Хоча АМКУ саме для того і існує, аби убезпечувати країну від ризиків такого впливу, а не для того, аби залишати державу на милість монопольного шантажиста.
Виходячи з цієї логіки, АМКУ і по історії з обленерго мав би порушити розслідування, а не банально підмахнути дозвіл на концентрацію, як це може відбутись вже ближчими днями.
У публічній площині не виключена поява виправдовувальних мессиджів на кшталт «нехай стратегічні обленерго краще належать місцевим олігархам, ніж російським агресорам». Бо серед власників «VS Energy» є такі одіозні фігури як Олександр Бабаков, який донедавна був віце-спікером Російської держдуми і голосував за анексію Криму, власник російського клубу ЦСКА Євген Гінер та Михайло Воєводін, відомий в певних колах як «Міша Лужнєцкій».
Так що ще одна поступка для бенефіціара «роттердамського плюса» перед обличчям військової загрози – це вже нібито нормально. Насправді – ні.
І з формальної точки зору це вже не так, бо «лужниківці» підставили замість себе у «VS Energy» різних фунтів з пропискою у Євросоюзі. І АМКУ два роки тому вже визнавав цих фунтів справжніми власниками, які не мають ніякого стосунку до агресорської Росії, і давав цим «неросіянам» дозвіл на купівлю українських обленерго.
Це ненормально і з точки зору державного дизайну України. Під приводом ситуативних виправдань та законних лазівок саме зараз закладається олігархічний устрій держави. Навіть за Януковича Ахметов не мав такого впливу на енергетику країни. А тепер у нього:
- Понад 80% теплової енергогенерації
- Понад 80% видобутку енерговугілля
- Вже понад 33% потужностей обленерего і попереду поглинання ще 17%
І жодного разу АМКУ не став на заваді найбільшому олігарху України. Жодного. Влада, звісно, колись зміниться, тільки-от майно залишиться. І вже наступні державні менеджери будуть битись головою в стіну, шукаючи аргументів на переговорах з олігархом, який матиме можливість відімкнути світло всій країні одразу.
Довідково