Румунія в ООН закликала Росію припинити блокаду «зернової ініціативи»

Бухарест закликав Росію припинити блокаду зернового коридору, через який зерно з України потрапляє до країн Африки та Азії.

Про це під час виступу у середу під час загальних дебатів 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку заявив президент Румунії Клаус Йоганніс, передає кореспондент Укрінформу.

Як зазначив румунський лідер, призупиняючи участь в Чорноморській зерновій ініціативі і нападаючи на українські порти, Росія продовжує поглиблювати глобальну продовольчу кризу у світі.

— Ми знову рішуче закликаємо Російську Федерацію припинити блокаду цієї ініціативи, — підкреслив Клаус Йоганніс.

Він підкреслив, що як безпосередній сусід України і солідарний міжнародний гравець Румунія відіграватиме активну роль у глобальних зусиллях щодо продовольчій безпеці.

Клаус Йоганніс зазначив, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Бухарест сприяв транзиту до третіх країн понад 25 мільйонів тонн українського зерна. Він запевнив, що Румунія у цьому контексті не підведе найбільш вразливих партнерів в інших регіонах світу, зокрема в Африці.

Президент Румунії наголосив, що ця війна показала: Чорноморський регіон «потребує більшої уваги від світового співтовариства, оскільки має стратегічне значення для трансатлантичної безпеки».

Він зазначив, що з першого дня війни Румунія підтримує Україну і продовжує надавати прихисток біженцям.

— Ми повністю підтримуємо українську Формулу миру як найбільш правильний фундамент, який призведе до справедливого і довгострокового миру, — наголосив Клаус Йоганніс.

Він підкреслив, що Румунія підтримує те, щоб усі, хто винен в масових і жорстоких діях в Україні, були притягнуті до відповідальності.

На його переконання, Чорноморський регіон має бути захищений «від наслідків російської агресії проти України і її гібридної війни».

Нагадаємо, що Варшава  вирішила заборонити імпорт зерна та іншого продовольства із України, щоб захистити місцевий сільськогосподарський сектор після того, як потік пропозиції знизив ціни в регіоні. Ця заборона набула чинності ввечері 15 квітня.

Також Угорщина, Болгарія та Словаччина заборонили імпорт на свою територію сільськогосподарської продукції, яка походить із території України або імпортується з неї.

Міністерство аграрної політики та продовольства України 15 квітня заявило, що польська заборона суперечить існуючим двостороннім угодам щодо експорту, і закликало до переговорів для розв'язання проблеми.

Угорщина, в свою чергу, вирішила посилити контроль за транзитними перевезеннями своєю територією зерна з України, щоб переконатися, що воно дійсно потрапляє до країн призначення, а не залишається на ринках Центральної Європи.

5 червня дію заборони було продовжено до 15 вересня 2023 року.

Після цього Європейська комісія прийняла рішення не продовжувати обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції після 15 вересня.

Однак Польща, Угорщина та Словаччина заявили про рішення одноосібно блокувати імпорт української агропродукції та припинили участь у Координаційній платформі, яка була створена під егідою Єврокомісії для вирішення цього питання.

Дивитись повну версію