Нардеп Гайду: фермери з деокупованих територій потребують посиленої підтримки
- Юлія Ткач
-
•
-
13:39, 19 жовтня, 2023
На комітетських слуханнях в Раді розглянули питання, що найбільше турбують аграріїв у звільнених регіонах: фінансова допомога, пільгові кредити та грантова підтримка.
Про це повідомляє пресслужба Апарату Верховної Ради України.
До слухань Комітету з питань аграрної та земельної політики долучилися перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова, заступниця міністра аграрної політики та продовольства Людмила Шемелинець, заступниця міністра економіки Надія Бігун, заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій — Уповноважений з питань внутрішньо переміщених осіб Олексій Бородай, представники банків та асоціацій, а також аграрії з деокупованих територій.
Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду зазначив, що фермери зі звільнених територій зазнали значних збитків через окупацію росії.
— Повномасштабне вторгнення поставило перед країною чимало викликів, які потребують якнайшвидшого вирішення, серед яких — проблеми деокупованого агросектору. Вести сільськогосподарську діяльність на звільнених територіях значно складніше, адже ворог знищив або пошкодив необхідну інфраструктуру. Також через війну аграрії зазнали значної втрати агропродукції, а займатися вирощуванням культур фактично неможливо через щільне замінування полів, — зауважив Олександр Гайду.
Розуміючи необхідність посиленої підтримки аграріїв з деокупованих регіонів, до Держбюджету-2024 передбачили дотацію на гектар земель в деокупованих регіонах на рівні орендної плати, а також компенсацію за розмінування с/г земель. Однак варто, щоби і фінустанови теж йшли назустріч фермерам, адже, здебільшого, банки не хочуть співпрацювати з фермерами з деокупованих територій.
— Головна проблема, що потребує скорішого вирішення — питання заборгованості за кредитами, що були отримані до повномасштабного вторгнення. Банки мають враховувати умови, в яких опинилися наші аграрії та піти їм назустріч. Наприклад, забезпечити для фермерів з деокупованих територій спеціальні умови зі реструктуризації боргу, — підкреслив Олександр Гайду.
Раніше нардеп повідомив, що з початку року Україна експортувала майже 49 мільйонів тонн агропродукції. За 9 місяців 2023 року Україна вивезла на 32% більше збіжжя, ніж за аналогічний період 2022 року.