Зеленський звільнив Костіна з посади генпрокурора
- Альона Коханчук
-
•
-
10:11, 31 жовтня, 2024
Президент Володимир Зеленський підписав указ про звільнення Андрія Костіна з посади генерального прокурора.
Указ оприлюднений на сайті Офісу президента.
Документ Володимир Зеленський підписав 31 жовтня.
Нагадаємо, що Володимир Зеленський призначив Андрія Костіна генеральним прокурором з 28 липня 2022 року.
Андрій Костін був народним депутатом від «Слуга народу», очільником правового комітету парламенту. Уродженець Одеси.
До приходу в політику був заступником голови президії Обʼєднання адвокатів «Одеська обласна колегія адвокатів». Співзасновник і член правління ГО «Одеський дипломатичний клуб». З 2000 року — член Міжнародної асоціації адвокатів (IBA). Обіймав посаду заступника голови підкомітету з наземного транспортування Комітету з морського і транспортного права IBA.
У 2010-2015 роках був депутатом Одеської міської ради за округом №23 від партії «Фронт Змін». У 2012 році був обраний членом Ради адвокатів Одеської області, а згодом – заступником голови Ради. У 2013-2016 роках був головою комітету з міжнародних відносин Національної асоціації адвокатів України. Юрист. Співзасновник та директор Адвокатської компанії «Право».
У 2019 році обрався народним депутатом від партії «Слуга народу» як безпартійний. Член однойменної фракції. З 10 листопада 2019 року — член партії.
До 14 січня 2020 року — заступник голови Комітету з питань правової політики, після того — голова комітету.
Нагадаємо, що 29 жовтня за звільнення Костіна з посади проголосували 255 народних депутатів.
Перед цим Андрій Костін подав у відставку через скандали про отриманням статусу інвалідності прокурорами.
Як повідомлялось, керівники п'яти обласних прокуратур, а також керівник спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону написали заяви на звільнення. Усі вони отримували підвищені пенсії за вислугою років.
Також нагадаємо, що у середу, 30 жовтня, Верховна Рада підтримала правку №155 до держбюджету 2025 року, яка скасовує підвищення зарплат прокурорам на 37%.
Корупція в МСЕК
На початку жовтня силовики затримали керівницю медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) у Хмельницькій області Тетяну Крупу, в помешканні якої було знайдено мільйони доларів. Затримано також було її сина, посадовця управління Пенсійного фонду.
Під час обшуків у них знайшли лише готівкою майже шість мільйонів доларів у різних валютах. Окрім цього, за повідомленням ДБР, правоохоронці вилучили документи, які підтверджують незаконну діяльність посадовців та відмивання ними грошей через різні бізнес-проєкти. Під час слідчих дій керівниця МСЕК намагалась позбутися частини грошей, викинувши у вікно дві сумки, у яких було пів мільйона доларів.
ЗМІ писали, що Крупу обрали до Хмельницької обласної ради від «Слуги Народу», вона входить до Комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики, освіти, науки, культури, релігії, молоді та спорту. Також на сайті облради повідомляли, що Крупа у 2021 році очолила депутатську групу «За сімейні цінності».
7 жовтня Печерський райсуд Києва відправив Крупу під варту на два місяці з альтернативою застави у понад 500 мільйонів гривень.
Пізніше стало відомо, що Хмельницькій області, 49 прокурорів на чолі з обласним прокурором Олексієм Олійником оформили у Тетяни Крупи інвалідність.
Нагадаємо, що 22 жовтня стало відомо про обшуки у керівниці МСЕК на Миколаївщині. Мова йде про в. о. головного лікаря закладу Віру Бєлякову, у якої знайшли понад 450 тисяч доларів. Крім того, у її сина знайшли паспорт громадянина Російської Федерації, оформлений до повномасштабного вторгнення.
Після ситуації з обшуками в керівниці медико-соціальної експертної комісії Миколаївської області та зловживаннями посадових осіб різних держорганів з отриманням інвалідності президент Володимир Зеленський провів засідання РНБО.
Згодом Президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо ліквідації медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) з 31 грудня 2024 року.
Зазначимо, що в указі оприлюдненому на сайті Офісу президента зазначено, що Міністерство охорони здоров'я України спільно з Міністерством цифрової трансформації повинні підготувати і подати на розгляд Кабінету Міністрів план цифровізації всіх етапів роботи медико-соціальних експертних комісій протягом двох тижнів.
Також стало відомо, що в Україні планують замінити медико-соціальні експертні комісії новою європейською моделлю.
Крім того, голова СБУ повідомив Василь Малюк, що 64 посадовця МСЕК отримали підозру, а 4 тисячі висновків про інвалідність скасували.
Як повідомлялось, в міністерство охорони здоров’я України скасували рішення про встановлення інвалідності 74 військовозобов’язаним після перевірок Хмельницької медико-соціальної експертної комісії.
Нагадаємо, на Миколаївщині 12 прокурорів мають статус особи з інвалідністю.
Нагадаємо, що керівництво податкової перевірили на наявність статусів осіб з інвалідністю, за результатами — 16 посадовців звільняються.
Крім того, Кабінет Міністрів затвердив план боротьби з корупцією в медико-соціальних експертних комісіях. МСЕК ліквідують до кінця року, а впродовж трьох місяців спеціальна група перевірить всі рішення, ухвалені комісіями.