Служба відновлення уклала останній договір на будівництво нового водогону для Миколаєва: загальна сума зросла до понад ₴7 млрд
- Юлія Бойченко
-
•
-
13:52, 07 листопада, 2024
Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області без тендеру уклала останній договір на будівництво нового водозабору та водогону для запуску прісної води до Миколаєва.
Це договір на роботи на першій з трьох ділянок будівництва, пишуть «МикВісті» з посиланням на дані системи публічних закупівель ProZorro.
Йдеться про будівництво водозабору з річки Південний Буг у Новій Одесі та магістрального водогону для Миколаєва. Це роботи на І ділянці будівництва за 2,2 мільярда гривень.
Їх виконуватиме товариство з обмеженою відповідальністю «Група компаній «Автострада», з яким Служба відновлення та розвитку інфраструктури поза тендером уклала договір. Це рішення там пояснили тим, що інженерний звіт, де міститься інформація про вартість будівництва водогону, обсяги робіт та проєкт завдання, Служба отримала лише 17 жовтня 2024 року, а виконати ці роботи треба до 31 грудня 2024 року.
«Задля реалізації експериментального проєкту у встановлені державою терміни неможливо дотриматись термінів на проведення закупівлі шляхом відкритих торгів», — пояснили у Службі відновлення області.
Відповідно до даних системи публічних закупівель, підрядні компанії мають виконати роботи до 25 грудня 2024 року.
До цього Служба відновлення вже уклала два відповідні договори на роботи на ІІ ділянці будівництва за 2,5 мільярда гривень та ІІІ ділянці будівництва за 2,6 мільярда гривень. Роботи виконуватимуть підрядні компанії «Укртрансміст» та «Ростдорстрой».
«Автострада»
Вінницька «Група компаній «Автострада» належить Максиму Шкілю. Він засновник і CEO холдингу MS Capital, куди входять пʼять великих компаній: «Бехівський гранітний карʼєр», «Перша логістична компанія», «Ауді Центр Одеса», «Прилуцька Аграрна Компанія» і «Автострада».
Компанія була одним з фаворитів Великого будівництва. Зараз «Автострада» отримує підряди на будівництво мостів, водогонів, київського метро та захисту об’єктів енергетики.
Нагадаємо, ще у липні 2021 року повідомлялось, що група компаній «Автострада», яка виконувала ремонт частини траси М-14 «Одеса-Мелітополь» у мікрорайоні Варварівка, могла навмисне зняти шар старого асфальту, завширшки набагато менше, ніж цього потребує технологія холодного фрезерування.
До цього, у червні 2024 року, кілька невідомих кинули пляшки із запальною сумішшю у дорожню техніку компанії «Автострада», яка на даний момент займається ремонтом покриття Варварівського мосту.
Тоді голова Миколаївської облдержадміністрації Віталій Кім назвав це «терактом», а власник компанії оголосив винагороду у розмірі 500 тисяч гривень за інформацію про паліїв його техніки у Миколаєві.
Водогін для Миколаєва
В травні мер Сєнкевич висловлював сподівання, що звільнення Олександра Кубракова з посади міністра розвитку громад, територій та інфраструктури не вплине на плани будівництва нового водогону для міста.
У червні звільнено було і Мустафу Найєма. Однак пізніше сам Найєм відповів на звинувачення Мінфіну в тому, що Агентство не надало проєкту водогону в Миколаївській області, зазначивши, що на момент його звільнення вже готувались технічне завдання на проведення процедури закупівель.
Під час брифінгу 11 липня, відповідаючи на питання «МикВісті», Віталій Кім сказав, що Миколаїв ще не отримав коштів від уряду на будівництво нового водогону, адже там змінилась сума. Оновлений кошторис проєкту він планував представити на розгляд уряду.
Раніше голова Миколаївської ОВА Віталій Кім розповів журналістам, що завдяки оптимізації кошторису на будівництво водогону потрібно близько 3 мільярдів гривень. Хоча раніше мова йшла про суму від 4 до 8 мільярдів гривень.
Варто зазначити, що за два роки уряд не виділив коштів на будівництво нового водопроводу для забезпечення Миколаєва якісною водою. Про що свідчать зміни до постанови Кабміну №566, затверджені 29 квітня 2024 року, пишуть «МикВісті». Водночас у 2023 році на будівництво нових магістральних водогонів у Дніпропетровській області уряд спрямував 8,2 мільярдів гривень, а цьогоріч — 5,1 мільярдів гривень.
Під час конференції у Берліні перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко, відповідаючи на запитання «МикВісті», заявив, що відсутність питної води у Миколаєві — одна з найбільших проблем в Україні, яку в найближчий час має вирішити держава.
Голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія вважає, що кошти на будівництво нового водогону для Миколаєва мають виділити з резервного фонду державного бюджету.
23 липня 2024 року миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич зустрівся із керівництвом Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області, щоб обговорити процес будівництва водогону для подачі питної води.
Згодом стало відомо, що президент Володимир Зеленський доручив будувати новий водогін для забезпечення Миколаєва питною водою «по швидкому варіанту» — питна вода має бути до літа 2025 року. Уряд уже схвалив відповідну програму.
Чому у березні у Миколаєві була солона вода?
Після пошкодженого дніпровського водогону Миколаїв на деякий час залишився без води. Згодом у мережі пустили солону воду з лиману, а сьогодні місто отримує річкову воду. За своєю якістю вона поступається дніпровській, однак все ж є кращою за лиманську. Таким чином майже півмільйонний Миколаїв отримує у свої домівки більш якісну технічну воду, йдеться в експлейнері «МикВісті» «Чому у Миколаєві знову солона вода? Пояснюємо».
Але з початку березня 2024 року миколаївці помітили, що якість води у кранах погіршилася — вона стала солонішою та набула більш жовтого кольору, ніж зазвичай.
Погіршення якості води у кранах містян комунальне підприємство «Миколаївводоканал» прокоментувало лише 15 березня. Там пояснили, що погіршення якості води «зумовлюють природні та техногенні фактори», а також додали, що «у таких складних питаннях немає простих і швидких рішень, але роботи у цьому напрямку тривають».
Виявилося, що державне підприємство «Кривбасшахтозакриття», що знаходяться вище за течією місця забору води для Миколаєва, скинуло в річку воду зі своїх відстійників. Дозвіл зробити це до 15 березня 2024 року йому надав Кабінет Міністрів України, про що свідчить відповідне розпорядження «Про скидання надлишків зворотних вод у річку Інгулець». Фактично мова йде про воду, яку після використання за допомогою технічних споруд підприємства повертають у річки у вигляді стічної, шахтної, кар'єрної чи дренажної води.
Однак головна умова цього дозволу від Кабміну — підприємство має дотримуватися індивідуального регламенту. Тобто вміст хлоридів (солей, — прим.) в Інгульці не повинен перевищувати гранично допустимої концентрації (ГДК) у 350 міліграм на кубічний дециметр (на літр, — прим.). Для цього шахтні води мають надходити в Інгулець разом із прісною водою, яка б розбавила їх та знизила відсоток мінералізації. Однак виявилося, що цей показник перевищено в понад 4 рази.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль відреагував на останній матеріал «МикВісті» щодо його скандального рішення — дозволити скид шахтних вод держпідприємству «Кривбасшахтозакриття» у ріку, з якої отримує воду Миколаїв. Він провів нараду, на якій «доручив забезпечити безперебійну подачу технічної води до Миколаєва».
А у квітні 2024 року уряд України виділив 125,5 мільйонів гривень на водозабезпечення Миколаєва.