Верховна Рада ухвалила порядок компенсації за пошкоджене війною житло

Парламент ухвалив закон про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави.

За ухвалення закону  проголосували 275 нардепів, повідомив обранець від «Голосу» Ярослав Железняк.

Він зазначив, що компенсації надаватимуть винятково за майно (пошкоджене/зруйноване) з 24 лютого 2022 року. Їх можна буде отримати впродовж трьох років після припинення або скасування воєнного стану. 

Железняк наголосив, що закон не поширюватиметься на об’єкти, котрі на момент введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

Власники знищених квартир та інших житлових приміщень одержать житловий сертифікат – документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення. У власників приватних будинків буде вибір – отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію. Граничний розмір компенсації – і грошової, і у вигляді житлового сертифіката – відсутній.

Відповідно до закону, використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено.

Якщо ціна житла буде вищою за суму, зазначену в сертифікаті, недоотриману частину компенсації будуть сплачувати отримувачу лише шляхом грошових коштів, отриманих від Росії для відшкодування збитків.

Повідомляється, що строк подання заяви про надання компенсації за знищене житлове майно можна подати під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення. До заяви необхідно буде додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості та, за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.

Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:

— кошти державного та місцевих бюджетів;

— кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;

— міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;

— репарації або інші стягнення з Росії;

— інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

Згідно з законом, право на компенсацію отримають тільки громадяни України, які не перебувають під санкціями та не мають судимості за загрозу нацбезпеці.

Нагадаємо, що Миколаївська область стане пілотним регіоном, який запровадить розширену програму пільгових кредитів на житло для військовополонених. Зокрема, планується з обласного бюджету виділити кошти для компенсації 20% першого внеску на придбання квартири для військовополонених.
Дивитись повну версію