У Facebook українською мовою написані до 80% дописів, в Instagram — понад 90%, — дослідження

У 2023 році українська мова помітно домінує майже в усіх найпопулярніших соціальних мережах.

Про це йдеться у дослідженні Центру контент-аналізу «Українська мова у соцмережах».

«Якщо взяти до уваги заборонені в Україні російські соціальні мережі, а також тимчасово окуповані території (в тому числі ті, що окуповані з 2014 року), то позиції російської мови досі лишаються досить міцними — нею пишеться кожен другий допис. Втім, окремішній погляд на кожну платформу, а також регіональний розріз засвідчує радикальні зміни на користь української мови», — повідомляється у дослідженні.

Західні соціальні мережі (Facebook, Twitter (Х) та Instagram) підтвердили тенденцію на посилення ролі української мови. Так, в Instagram державною мовою тепер пишеться понад 90% дописів, Facebook та Twitter (X) за цим показником сягнули 75-80%.

«Для наочності варто нагадати, що торік частка української мови в цих соціальних мережах становила 65-70%, а три роки тому — в жовтні 2020 року — коливалася в межах 15-25%», — йдеться у повідомленні.

Таким чином, користувачі трьох названих соціальних мереж вже протягом півтора року перебувають в здебільшого україномовному середовищі, що створює сприятливі умови для переходу на українську мову тих, хто ще надає перевагу російській мові. Дослідники зазначають, що, вочевидь, тенденція на збільшення частки української мови продовжиться, хоча, ймовірно, скромнішими темпами.

«Радикальний прогрес продемонстрував за останній рік Youtube. Дослідження, зроблене в червні 2022 року, не виявило змін в цій соціальній мережі порівняно з довоєнним періодом. Проте майже півтора роки по тому можна констатувати, що крига скресла й українська мова відчутно посилила свої позиції, відірвавшись від 5% матеріалів й сягнувши майже половини (45%)», — повідомляють експерти.

Вдвічі зросла частка української мови і в ТіkTok: якщо раніше співвідношення було 1 до 2 на користь російської мови, то тепер — 2 до 1 на користь державної.

Водночас українізація прогнозовано не торкнулася заборонених в Україні російських соціальних мереж — Вконтакте та Одноклассники.

Справка: наведені дані є приблизною оцінкою використання української і російської мов в українському сегменті соціальних мереж в жовтні 2023 року, себто на двадцятому місяці повномасштабної війни. Для аналізу були зібрані дописи з поширених в Україні іноземних соціальних мереж Facebook, Twitter (Х), Instagram, Youtube, TikTok, в тому числі й із заборонених, але дотепер використовуваних російських платформ — VK та OK.

Було підраховано частоту вживання в кожній соціальній мережі пар слів (лексем), які мають відмінні корені в українській та російській мовах. Лексеми добиралися так, аби вони могли бути вживаними різними категоріями людей, а не лише певними групами. Приклади таких лексем: крок-шаг, вересень-сентябрь, цукор-сахар, гарбуз-тыква, лікарня-больница. Лексеми добиралися з різних аспектів людського життя: харчування, побут, економіка домогосподарств, здоров’я тощо.

Всього було зібрано і проаналізовано 1,17 мільйонів дописів, які містили названі лексеми та були написані в період з 20 вересня по 20 жовтня 2023 року користувачами, що вказали у профілі Україну (або українські регіони, в тому числі окуповані) своїм місцем перебування. Так само визначалися й області, які, щоправда, вказані далеко не у всіх користувачів.

Нагадаємо, що в центрі Миколаєва жінка почала ображати перехожу за те, що вона спілкувалась українською мовою. 

Дивитись повну версію