Виплати для переселенців: що змінилося з 1 березня
- Юлія Ткач
-
•
-
12:30, 01 березня, 2024
З 1 березня в Україні набули чинності нові правила виплат для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Про це йдеться у змінах до постанови Кабінету міністрів № 709 пишуть «НикВести».
Відсьогодні право на виплати мають найвразливіші категорії населення. Планується, що у 2024 році гроші на допомогу для переселенців становитимуть 57 мільярдів гривень, а це на 15 мільярдів менше ніж в минулому.
Що змінюється?
Певні категорії ВПО втрачають право на виплати від держави:
- пенсіонери, які отримують щомісячну пенсію понад 9 тисяч 444 гривні;
- переселенці, середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї яких перевищує 9 тисяч 444 гривні;
- сім'ї, які мають власне житло або автомобіль, іноземну валюту, великий депозит у банку (понад 100 тисяч гривень) на неокупованій території та не в зоні бойових дій.
Допомогу автоматично продовжують протягом наступних шести місяців для:
- пенсіонерів, розмір пенсії яких менший за 9 тисяч 444 грн;
- людей з інвалідністю I чи II групи, діти з інвалідністю до 18 років та тяжкохворі діти;
- дітей-сирот та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також батьків-вихователів та прийомних батьків.
Інші категорії мають заново подавати заявку на отримання виплат з 1 березня. Це:
- діти, які прибули в нову громаду без супроводу законного представника;
- вагітні жінки після 30-го тижня вагітності
- люди, які втратили працездатність та не мають права на пенсію чи соцдопомогу, якщо сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 тисяч 444 гривень;
- працездатні, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;
- родини, де виховується троє і більше дітей до 18 років, якщо всі діти живуть в сім’ї, а родина проживає на території, де ведуться чи можливі бойові дії;
- родини з умовно безпечних регіонів України, якщо в їхніх населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитсадка, а навчання в школі відбувається онлайн або в змішаному форматі;
Виплати після подання заяви призначатимуть ще на шість місяців. Розмір не зміниться — 2 тисячі гривень, для осіб з інвалідністю та дітей — 3 тисячі.
Переселенці на Миколаївщині
Раніше повідомлялося, що внутрішньо переміщені особи, які живуть в орендованому житлі в Миколаєві, зможуть отримати фінансову допомогу.
Станом на лютий 2024 року, в Миколаївській області перебувають понад 129 тисяч переселенців. За словам директорки департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА Оксани Єльчієвої, з 129 тисяч — понад 74 тисячі жінок, 34 тисячі дітей, 10 тисяч людей похилого віку та п'ять тисяч людей з особливими потребами.
У грудні 2023 року в місті Первомайськ анонсували будівництво 26 будинків для переселенців. Кошти для цього будуть залучатимуть у міжнародних донорів. Також центр для проживання ВПО облаштують в будівлі зруйнованої лікарні в селі Шевченково.
У лютому повідомлялось, що в одному районі Миколаєва, ремонтують гуртожиток, де розмістять внутрішніх переселенців. Про те, коли воно буде готове для поселення і як це можна зробити — про це «НикВести» розповіли детальніше.
Напередодні, у вересні 2023 року, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук заявила, що майже 180 тисяч ВПО отримують фінансову допомогу помилково. Серед них також був мешканець Первомайську, якого визнали винним у лютому 2024 року.