Інвестиції для Мішково-Погорілівської ОТГ: як триватиме відновлення громади після війни

Завершення повномасштабної війни в України вимагатиме від усіх громад активного початку відновлення та розробок проектування майбутнього розвитку. Однією з таких громад є Мішково-Погорілівська об'єднана територіальна громада у Вітовському районі Миколаївської області. 

«НикВести» поспілкувалися з головою громади Андрієм Ботаніним про стан ОТГ під час війни, можливі перспективи та залучення інвестицій.

За останні кілька місяців ситуація на території Мішково-Погорілівської ОТГ стабілізувалася. Громада, яка налічує 7 населених пунктів та близько 5,5 тисяч  мешканців, також відчула на собі вплив війни, але більше 50% людей залишилися на місцях. 

— Не скажу, що виїхало багато людей, більше 50% залишилося на місцях. А після звільнення Херсону повернулися всі, хто виїжджав. Так, якийсь відсоток виїхав за межі громади і, напевно, залишиться там назавжди, але більшість людей вже повернулися на свої місця, працюють, живуть, — сказав голова ОТГ Андрій Ботанін

Серед об'єктів, які постраждали найбільше — житловий приватний сектор. Школи та садочки також не залишились поза увагою ворога, проте завдяки зусиллям місцевих мешканців та підтримці гуманітарних організацій, вдалось відновити ці об'єкти.

Основними проблемами громади, викликаними на початку війни, стали відсутність електрики, газопостачання та мобільного зв’язку. Проте досить швидко адміністрація громади мобілізувалася, встановивши генератори і створивши пункти для підзарядки пристроїв і зв’язку. Це було необхідно для забезпечення комунікації та реалізації повсякденних потреб мешканців.

— Через місяць після завершення активних бойових дій, мабуть, у березні чи квітні нам відновили повністю газопостачання і стало трошки легше. Але ж наша громада постраждала найменше з усього Вітовського району. Звісно, були прильоти і атаки, але ми більше спостерігали за тим, що відбувається. Внаслідок атак у нас в березні 2022 року було пошкоджено 260 домівок, 4 з яких були зруйновані повністю. На жаль, були випадки, коли через прильоти у селі Мішково-Погорілово загинули діти, — розповідає Андрій Ботанін

Голова ОТГ розказав, що у громаді готові до експлуатації два укриття, ще два перебувають на стадії підготовки проектної документації та погодження. Планується запустити ще два до нового року. Крім того, планується придбати мобільні укриття для навчальних закладів, які не мають відповідних приміщень.

— На території громади є два облаштованих  пункти Незламності, там є старлінк, зарядні станції, продукти харчування, буржуйки. За цей період люди так згуртувались, що є такі проміжні пункти в приватних  домівках. Населення дуже активно на це відреагувало, тому можна сказати що в кожному селі такі пункти є. На сьогодні у нас готові до експлуатації два укриття, ще два на стадії підготовки проектної документації та погодження. Сподіваюсь, що до нового року ми їх запустимо, — сказав він. 

Андрій Ботанін також розповів про ситуацію у громаді стосовно освіти. Зазначено, що внаслідок початку бойових дій багато вчителів тимчасово залишили місцеві школи, проте до кінця літа значна їх частина повернулася, заповнивши вакансії вчителів на 98%.

— Також у нас в двох навчальних закладах немає приміщень, які ми могли б переобладнати під стаціонарні укриття, тому ми плануємо придбати мобільні укриття, аби забезпечити заклади укриттями. Але на очне навчання ми зможемо вийти тільки з дозволу Миколаївської ОВА. У нас прийнято рішення про онлайн форму навчання, але хотілося хоча б вийти на змішану. Наразі на території громади навчаються в онлайн-форматі 1070 дітей. Після початку бойових дій більша частина вчительського складу виїхала, але до кінця літа частина з них повернулись. Дефіциту вчителів у нас немає, ті вакансії, які в нас були, ми заповнили на 98%. Дитсадки також у нас не працюють в очному форматі, — повідомив голова ОТГ. 

За словами голови громади, на території ОТГ і досі залишаються нездетоновані снаряди. Для цього здійснюється робота з гуманітарними організаціями щодо розмінування. Громада дбає про безпеку своїх мешканців та активно взаємодіє з військовими і службами рятувальників для вирішення цієї проблеми.

— Завдяки активності місцевого населення ми промоніторили ситуацію на пляжах, в лісосмугах, де це було можливо. Але ще станом на сьогодні ми досі знаходимо залишки РЗСВ на своїй території, — зазначає Андрій Ботанін

Однією з найбільших проблем, які стоять перед громадою, є забруднені землі фермерських господарств, які не можуть використовуватися для вирощування продукції через об'єктивні ризики мінної небезпеки. Зараз в громаді функціонує чотири підприємства, які є важливими роботодавцями для мешканців. Внаслідок війни, понад 50% земель, на яких розташовані ці підприємства, зазнали забруднення від воєнних дій.

Про інвестиції в громаду Андрію Ботаніну говорити важко в умовах війни, оскільки це дуже великий ризик. Але голова громади наголошує на тому, що бізнеси, які раніше діяли на територіях, постраждалих війною, мігрували до Мішково-Погорілівської ОТГ, шукаючи можливості відновитись і зберегти робочу силу. 

— До нас заходять більше донори, які допомагають нам відновитись, оснастити навчальні заклади, надати гуманітарну допомогу. Також відбулась певна міграція бізнесу з розбитих територій Херсонської області до нашого Вітовського району. В основному мігрували фермери, виробники, які шукали собі територію, аби відновити свій бізнес, чи зберегти хоча б людей, щоб далі існувати. Чи можна назвати це інвестицією? Мабуть, так, тому що це переміщення виробництв на нашу територію. Поки що ми ведемо перемовини, щоб частина бізнесу або ці філіали у нас залишились після закінчення війни і приносили нам дохід в громаду. Донори давали нам генератори, теплий одяг, харчові продукти від початку бойових дій. Тому ми не жаліємось, ми забезпечені майже всім тим, що було нам необхідно. Також ми перенаправляли левову долю від допомоги фондів на більш пошкоджені території нашого Вітовського району та навіть до сусідніх громад — Шевченківську і Первомайську, — додав Андрій Ботанін

Голова Мішково-Погорілівської ОТГ зазначає, що майбутні проекти розвитку громади включають створення туристичного напрямку і побудови човнової станції з пунктами відпочинку та майданчиками для культурних заходів. Громада розраховує на залучення фінансування з боку донорів для реалізації цього проекту.

— У нас в громаді ще до війни була створена «Молодіжна рада», наразі разом ми працюємо над проектом «Незламні» — це розвиток громади безпосередньо після закінчення бойових дій. Ми бачимо розвиток громади в туристичному направленні. А саме ми плануємо створити човнову станцію з пунктами відпочинку, майданчиком для проведення культурних заходів, де ми могли б також розповідати про історію створення селища Мішково-Погорілове і ще декілька речей, які ми сформуємо, щоб проект був повноцінним. В січні будемо підбивати підсумки проекту. Ми розраховуємо, що зможемо реалізувати його за рахунок донорських коштів, — розповів Андрій Ботанін

Ще одним важливим проектом є побудова сміттєпереробного заводу з роздільним збором сміття, але його реалізація вимагає припинення бойових дій та відновлення реєстраційних обліків для залучення інвестицій.


Мішково-Погорілівська об'єднана територіальна громада активно працює над відновленням та розвитком після війни, а інвестиції і підтримка зі сторони донорів відіграють важливу роль у цьому процесі. Громада докладає всіх можливих зусиль, щоб забезпечити життєво важливі потреби своїх мешканців та розвивати територію для майбутніх поколінь.

Аліна Квітко, «НикВести»
View full version