Старт кар'єри енергетика у 18 років: чи реально це?
-
14:11, 09 August, 2024
Розпочати будувати кар'єру енергетика у 18-19 років, мати гідну заробітну плату та повний соціальний пакет цілком реально. Це можливо навіть на такому великому та високотехнологічному підприємстві як атомна електростанція. Південноукраїнська АЕС надає можливості для професійного старту юнакам і дівчатам з робітничими спеціальностями. Навчають перспективним і затребуваним на ПАЕС професіям в Южноукраїнському професійному ліцеї. Між іншим, кожен п'ятий працівник ПАЕС у свій час отримав професію саме тут. Наразі в ліцеї триває вступна кампанія. Ми поспілкувались з очільником навчального закладу Сергієм Невідомим, аби отримати відповіді на найпоширеніші запитання абітурієнтів, які мріють про ранній старт кар'єри в атомній енергетиці.
— Сергію Вікторовичу, розкажіть про співпрацю з Південноукраїнською АЕС, як давно ваш заклад допомагає у вирішенні кадрових потреб у робітничих спеціальностях цьому підприємству?
— Наш заклад було створено в 1987 році саме для того, щоб забезпечувати кадрами Південноукраїнську АЕС. Ми пишаємося результатами, яких нам вдалося досягти за роки співпраці. Під час навчання наші учні проходять виробничу та переддипломну практику на підприємстві, мають можливість ознайомитися з виробничим процесом і поспілкуватися з майбутніми колегами. Це надає їм впевненості в завтрашньому дні й розуміння того, чи правильний вибір професії вони зробили.
Ми постійно долучаємо до навчального процесу висококваліфікованих представників ПАЕС. Вони беруть участь в оцінюванні дипломних робіт під час державної підсумкової атестації, проводять консультації з профорієнтації. Також регулярно нашим майстрам і викладачам пропонують стажування в цехах атомної станції, аби підтримувати їхню кваліфікацію та коригувати навчальний план відповідно до реальних потреб підприємства.
Я вважаю, що саме завдяки такому комплексному підходу та всебічний підтримці з боку нашого соціального партнера Південноукраїнської атомної електростанції ми випускаємо на 100% підготовлені кваліфіковані кадри. Це молодь від 18-19 років і старше, яка вже завтра може стати до роботи й будувати свою кар'єру на ПАЕС чи на інших підприємствах міста, в енергетиці або ж інших виробничих сферах, так необхідних для розвитку нашої держави.
— Яким спеціальностям навчають у вашому закладі? Наскільки реально після отримання диплому Южноукраїнського професійного ліцею влаштуватись на АЕС?
— Якщо брати станом на зараз, усі професії, яким ми навчаємо, затребувані на АЕС. Це “Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування”, “Електрозварник ручного зварювання” та “Електрозварник на автоматичних і напівавтоматичних машинах”, “Слюсар з ремонту колісно-транспортних засобів”. Також пропонуємо інтегровані спеціальності, такі як “Слюсар з ремонту реакторно-турбінного устаткування. Слюсар з ремонту контрольно-вимірювальних приладів та автоматики” та інші. Тобто за три роки наші учні можуть отримати дві професії й потім вибрати з них ту, за якою працювати та професійно зростати.
Зважаючи на те, що з цього року на ПАЕС почало працювати управління з організації харчування персоналу, то навіть наші випускники за спеціальностями “Кухар” або “Офіціант” тепер зможуть знайти собі роботу на підприємстві.
Після отримання спеціальності працевлаштуватися на атомну станцію цілком реально. Ще в процесі навчання у наших учнів є змога заявити про себе під час виробничої практики. На ПАЕС постійно наголошують, що завжди раді бачити у своєму колективі талановитих і сумлінних випускників.
Також слід зазначити, що в атомній енергетиці, як і в інших галузях промисловості, через війну та необхідність мобілізації спостерігається дефіцит кадрів, перш за все робітничих. Ми ж намагаємося вирішити цю проблему.
— Сергію Вікторовичу, на Ваш погляд, які переваги має професійно-технічна освіта?
– Якщо коротко, то на відміну від вишів для вступу до Южноукраїнського професійного ліцею не потрібно здавати національний мультипредметний тест і хвилюватись, чи вдасться потрапити на бюджет чи хоча б контракт. Все набагато простіше. Треба лише надати заяву про вступ і документи (оригінал свідоцтва про освіту, копію ідентифікаційного коду, медичну довідку та інші за переліком). У деталі не буду заглиблюватися, все є на нашому офіційному сайті.
Ще один важливий момент: тривалість освітнього процесу. Диплом наші учні отримують через 1,5 (якщо вступ після 11 класу) або 3 роки (вступ після 9 класу). Крім того, навчання в Южноукраїнському професійному ліцеї абсолютно БЕЗКОШТОВНЕ. Більше того, учням виплачують стипендію в розмірі від 1250 до 1800 гривень, а мешканцям інших населених пунктів - ще й надають безкоштовний гуртожиток. У нас навчаються не тільки жителі Южноукраїнська, а й Вознесенська, Первомайська, багатьох сіл Миколаївщини. Вступна кампанія зазвичай триває до кінця серпня, тож навіть зараз у запасі ще є кілька тижнів. Також зазначу, що буває і таке, що восени ми ще додатково набираємо учнів.
— Які у вас плани стосовно подальшої співпраці з ПАЕС?
— Ми зацікавлені в тому, щоб укладати тристоронні договори “Заклад освіти-АЕС-Студент”. Для наших учнів це буде гарантією працевлаштування, а для підприємства забезпечить регулярне оновлення робітничих кадрів. До речі, за такою схемою Південноукраїнська АЕС вже багато років співпрацює з закладами вищої освіти і вона себе добре зарекомендувала.
Також ми продовжуємо активно запускати різні навчальні центри на кшталт сучасної лабораторії для зварювальників, яка з'явилась у нас кілька років тому. Аналогічну хочемо найближчим часом зробити й для слюсарів колісно-транспортних засобів. Плануємо звернутись по допомогу до спонсорів і основних роботодавців, зокрема і до АТ “НАЕК “Енергоатом”. Сподіваємось на розуміння та підтримку. Водночас ми зважаємо на потреби нашого основного роботодавця та його запити. Так, на прохання керівництва ПАЕС Южноукраїнський професійний ліцей кілька років тому поновив ліцензію на інтегровану спеціальність “Слюсар з ремонту реакторно-турбінного устаткування. Слюсар з ремонту контрольно-вимірювальних приладів та автоматики”.
— Ну і останнє запитання. Чому ви рекомендуєте випускникам іти працювати саме на Південноукраїнський енергокомплекс?
— Для мене та колег Південноукраїнська АЕС - це синонім слова “стабільність”. Ще під час навчання ми орієнтуємо наших учнів на те, щоб в подальшому вони йшли працювати саме сюди. Це підприємство надає гарантії соціального захисту, можливості для кар'єрного зростання, платить гідну заробітну плату.
Крім того, під час війни атомна енергетика вкотре довела, наскільки вона потрібна Україні. Попри спроби росіян знищити українську енергосистему та залишити країну без світла енергетикам вдалося вистояти. Саме завдяки атомникам вдалося скоротити відключення світла навіть в умовах дефіциту потужностей. Я впевнений, ця галузь буде розвиватися й надалі, а це гарантує робочі місця для наших випускників, зокрема й у довгостроковій перспективі. Зараз вони можуть отримати професійно-технічну освіту, працевлаштуватися, розпочати трудовий шлях й мати стабільний дохід, а потім, за бажанням, вступити до закладів вищої освіти, здобути ще один диплом й будувати свою кар’єру. Таких прикладів чимало навіть серед керівництва ПАЕС.
Головне, що я раджу абітурієнтам, - обирайте професію до душі. Подумайте про перспективи, які відкриваються, про можливості для заробітку й кар’єрного зростання. Це дозволить отримувати задоволення спочатку від навчання, а згодом і від реалізації себе у професії.
Анастасія Чабанюк
Читайте також: Мріють і діють: молодь ПАЕС тримає вектор на Перемогу