Чисте довкілля - спільна мета атомників і екологів

Південноукраїнська АЕС стала платформою для проведення конференції «Атомна енергетика та довкілля». Захід організували фахівці АТ «НАЕК «Енергоатом» за пропозицією Асоціації PAEW. Учасники конференції обговорили стан та перспективи розвитку атомної галузі в Україні, її роль у досягненні цілей сталого розвитку й збереженні клімату, перспективи енергозабезпечення населення в умовах протидії кліматичним змінам та курсу на декарбонізацію енергетики.

Лідери ESG Liga Асоціації PAEW обрали для роботи формат консиліуму. Зі свого боку до участі у конференції вони залучили експертів з екології, представників громадських організацій, науковців, членів Українського ядерного товариства. Промисловців представляли фахівці АТ «НАЕК «Енергоатом» з Дирекції компанії, філій «ВП «Атомпроектінжиніринг» і «ВП «Південноукраїнська АЕС». 

Перш ніж розпочати конференцію, для учасників заходу провели екскурсію об`єктами Південноукраїнського енергокомплексу. Гості відвідали один з постів автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки, за допомогою яких цілодобово ведеться моніторинг стану навколишнього середовища, побували на оглядовому майданчику Ташлицької ГАЕС та в еколого-хімічній лабораторії відділу охорони навколишнього середовища ПАЕС. Попри воєнний стан Енергоатом докладає зусиль для збільшення фінансування природоохоронних заходів. Зокрема, на всіх майданчиках АЕС проведено модернізацію еколого-хімічних лабораторій.

Учасникам конференції наочно продемонстрували, як у філії «ВП ПАЕС» здійснюється моніторинг стану водних ресурсів. «Для спостереження за якістю води ми використовуємо сучасні прилади, які регулярно проходять метрологічну повірку і забезпечують максимальну чіткість результатів, - пояснила начальниця еколого-хімічної лабораторії ПАЕС Ольга Твардовська. – Спектр нашого контролю – 32 показника. Серед них сольовий склад, катіони, аніони, біогенні речовини та важкі метали. Ми регулярно проводимо контроль стану водних об`єктів: р. Південний Буг, Олександрівського водосховища, Ташлицької водойми-охолоджувача. Щотижня результати досліджень надсилаємо до державних наглядових органів. Висновки - позитивні, АЕС не використовує в технологічних процесах ті хімічні елементи, які могли б забруднювати навколишнє середовище».

Зустріч енергетиків і екологів стала важливим кроком до вироблення спільної стратегії й майбутньої співпраці. Питання декарбонізації та перехід до «зеленої» енергії стоять на порядку денному у всьому світі. Атомна енергетика нині розглядається як надійне джерело енергії, що відповідає екологічним викликам сьогодення, - на цьому неодноразово наголошували учасники під час офіційної частини конференції.

«Глобальна температура на нашій планеті невпинно росте. Людство в активному пошуку виходу з цієї ситуації. Атомна енергетика, як безвуглецеве виробництво, наразі є найоптимальнішим вирішенням проблеми, - зазначила Людмила Циганок, президентка Асоціації PAEW, заслужена природоохоронниця України, засновниця  ESG Liga. – Наше завдання – сприяти розвиткові екологічно безпечних видів енергії. Модернізація екологічних підходів свідчить про стратегічну важливість атомної енергетики для України, її сталого розвитку та посилення енергетичної безпеки. Завдяки сучасним технологіям, наполегливій праці фахівців АТ «НАЕК «Енергоатом», дотриманню екологічних стандартів ядерна галузь стає важливим союзником у боротьбі за виживання країни в період війни та її відновлення надалі».

Підтримав колегу й віце-президент Асоціації PAEW з військової екології Валентин Щербина: «Ми не зможемо без сильної атомної енергетики, альтернативи їй я на сьогодні не бачу. Вітрові, сонячні електростанції, звісно, мають бути, але за обсягами виробітку вони не можуть нас врятувати в такий складний час і забезпечити Перемогу. Зараз триває війна технологічна, а технологіям потрібна електрика. Приємно зазначити, що поважне зібрання сьогодні підняло тему малих модульних реакторів. В умовах військового терору, атак на великі енергооб`єкти це дуже далекоглядно. Ми готові співпрацювати з Енергоатомом заради нашої спільної Перемоги. Сьогодні слоган про мирний атом набуває нового сенсу».

Важливою темою для обговорення під час конференції стала добудова Ташлицької гідроакумулювальної станції. Цей об`єкт зможе забезпечити додаткові маневрові потужності, які так потребує енергосистема. «Ташлицька ГАЕС дозволяє акумулювати енергію. Нашій країні дуже потрібні балансуючі потужності. Є декілька гідроакумулювальних електростанцій, які дозволяють працювати енергосистемі більш стабільно. Звісно, чим більше таких потужностей, тим краще. Тому добудова ТГАЕС необхідна. Ну, а те, що атомна та гідроенергетика є екологічно чистими видами генерації й не чинять негативного впливу на довкілля, учасники конференції могли переконатись наочно» - зазначив Вячеслав Стоянов, генеральний директор філії «ВП «Південноукраїнська АЕС».

Учасники конференції обговорили не лише кліматичні цілі, а й економічні та соціальні перспективи для регіонів від спорудження енергетичних об`єктів. Йшла мова також про підготовку кадрів для енергетичної галузі, адже серед запрошених були представники політехнічних закладів вищої освіти з Києва, Дніпра та Житомира. Науковці, дослідники, екологи, промисловці домовились спільно працювати над розробкою рішень, щоб запропонувати використання ризик-менеджменту на всіх етапах перспективного розвитку енергетики в Україні.

Діалог із громадськістю є основою розвитку будь-якої галузі, зокрема, й енергетичної. Саме тому в АТ «НАЕК «Енергоатом» прагнуть до відкритого обговорення викликів і перспектив атомної енергетики. На цьому завжди наголошує керівник Компанії Петро Котін. Лише разом можна знайти вирішення поточних питань і будувати майбутнє. Енергетично незалежне й екологічно чисте майбутнє нашої країни.

Управління інформації та громадських зв`язків філії «ВП ПАЕС»

Читайте також:

ПАЕС - за збереження клімату та чистоту

Радіаційний стан під пильним контролем

View full version