Миколаївська політологиня розповіла про перешкоди, які не дозволяють долучити місцеві порти до «зернової угоди»
- Alona Kokhanchuk
-
•
-
10:56, 20 March, 2023
Тристороння «зернова угода» між ООН та Туреччиною й Україною, ООН та Туреччиною й Росією була подовжена на 120 днів. Розширити географію й долучити порти Миколаєва під час перемовин не вдалося.
Кандидат політичних наук, доцентка кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Чорноморського національного університету імені Петра Могили Ірина Тихоненко розповіла про політичне підґрунтя у питанні долучення миколаївських портів до зернової угоди, передає «Суспільне».
За словами політологині, питання безпеки із залучення миколаївських портів до угоди та домовленості щодо цього з Росією мають у собі не лише військово-стратегічне підґрунтя, а й шляхи стабілізації продовольчої безпеки у світі.
— Відомо, що Африка є першою у списку подолання загрози голоду. Одночасно цей континент, переважно держави Суб-Сахарської Африки, є об’єктом російської пропаганди. Деякі держави — повністю йдуть у фарватері зовнішньої політики Кремля. Росія активно використовує наратив про те, що це Україна не йде на переговори щодо завершення війни і цим самим створює нестачу продовольства в Африці, — розповіла Ірина Тихоненко.
Російська сторона використовує наративи, каже доцентка, що війна в Україні — це конфлікт Заходу і Росії.
—У Кремлі стверджують, що Захід хоче втягнути африканські держави у конфлікт, використовуючи їх залежність від української аграрної продукції, тим самим ще раз, але вже у ХХІ сторіччі, зробити Африку своїм сателітом, — сказала політологиня.
Як розповіла Ірина Тихоненко, затягування при роботі інспекцій в протоці Босфор з боку Росії, є одним з важелів впливу на Анкару.
—Робота «зернової ініціативи» є важливою для Туреччини як держави-посередника. Власне позиціювання Анкари як лідера Чорноморського регіону турбує Кремль. Послідовна та виважена політика України щодо роботи Чорноморського зернового коридору і подальше українсько-турецьке співробітництво мають нівелювати спроби Москви посварити наші країни, — сказала Ірина Тихоненко.
Розв'язання питання щодо перевірок у Босфорі, вважає політологиня, дозволить повернутися до питання долучення портів Миколаєва до зернової угоди.
Нагадаємо, що угоду про безпечне вивезення української агропродукції з трьох портів на Чорному морі продовжили ще на 120 днів. Хоча Росія наполягала на тому, що дала згоду продовжити її лише на 60 днів.