Загрози та виклики перед початком навчального року: чи повернуться діти за парти в Миколаєві
-
10:30, 29 June, 2023
Міністерство освіти та науки України хоче повернути очне навчання у школах там, де це можливо. Головною умовою відновлення шкільного офлайн навчання є наявність укриттів. «НикВести» вирішили дізнатися, яка ситуація з підготовкою до нового навчального року у Миколаєві, скільки навчальних закладів може працювати та за яких умов, чи готові діти повертатися за парти.
Які вимоги в Україні до очної роботи шкіл в умовах війни
У травні у Кабміні під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля відбулася нарада щодо завершення 2022/23 навчального року та підготовки закладів освіти до 2023/24 навчального року. Прем’єр наголосив, що міністерства й ОВА мають зосередитися на п’яти пріоритетних напрямах: безпека, максимум очного навчання там, де це можливо, доступність, відбудова зруйнованого, продовження реформи Нової української школи, повідомила пресслужба Уряду.
Було ухвалено Концепцію безпеки закладів освіти на 2023-2025 роки. Насамперед мова йде про облаштування існуючих та будівництво нових захисних споруд (укриттів у школах), які будуть відповідати ряду вимог:
- Кілька евакуаційних виходів;
- Водопостачання та водовідведення;
- Вентиляція;
- Опалення;
- Освітлення;
- Інтернет;
- Інклюзивність, доступність до людей з інвалідністю.
Що з укриттями в школах Миколаєва
Відсутність або необлаштованість укриттів — одна з найбільших проблем шкіл Миколаєва сьогодні. Вони є тільки в 38 з 68 (55%) шкіл та теоретично можуть вмістити 21 тисячу людей при загальній потребі близько 42 тисячі — саме така орієнтовна кількість здобувачів освіти в Миколаєві.
Але всі ці укриття потребують ремонтів, які управління освіти планує виконати протягом двох років.
Найпростіше укриття - це фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій можливе тимчасове перебування людей з метою зниження комбінованого ураження від небезпечних чинників, а також від дії засобів ураження в особливий період.
Вже тривають будівельні роботи з облаштування споруд цивільного захисту у 8 школах, з яких управління освіти є замовником по 5 об'єктах, а ЮНІСЕФ займається ремонтом 3-х захисних укриттів.
Захисне укриття вже було відновлено в одній зі шкіл міста, яка знаходиться в Центральному районі.
Відремонтоване укриття в одній зі шкіл Миколаєва, фото надані управлінням освіти Миколаївської міської ради
Крім того, найближчим часом планується укладання договорів на ремонт захисних споруд ще в 11 школах.
На це з місцевого бюджету виділено понад 50 мільйонів гривень. Згідно з даними системи публічних закупок Prozorro, в середньому, вартість ремонту укриття в школі в Миколаєві складає 1,5 - 2 мільйони гривень. Як приклад, в одній з миколаївських шкіл планують за 1,9 мільйона гривень провести роботи з поточного ремонту та облаштування споруд цивільного захисту (укриття). За ці кошти планується здійснити роботи з улаштування цементної стяжки, пофарбувати олійним колером підлогу, очистити та обробити від грибка стелю та стіни, пофарбувати їх, покрити підлогу керамічною плиткою, встановити протипожежні двері, умивальники з підведенням до них води, а також бойлер. Також має бути виконана робота з облаштування електропроводки та встановленню світильників, у тому числі аварійного освітлення та інші супутні роботи.
— У нашому укритті був лише один вихід. Ми знайшли закладене вікно, тож зараз робимо другий. Нам поки що ніхто не допомагає фінансово, але очікуємо підтримки від міжнародного фонду, - розказала у коментарі «НикВести» Тетяна Геллер, директорка Миколаївського ліцею імені М. Александрова (колишній морський ліцей).
За її оцінками, навіть якщо укриття буде відремонтоване, воно не може вмістити всіх учнів одразу. Тож зараз адміністрація ліцею працює над тим, щоб спланувати зручний формат роботи, поєднавши очне навчання з дистанційним.
— Готове все, окрім укриття. Усі вчителі на місці. Дві третини, близько 70% дітей — планують навчатися очно. Частина дітей за кордоном і визначаються, - розказує Марія Письменна, директорка ліцею №58.
За її словами, зараз проходить тендер щодо ремонту укриття. У школі сподіваються, що роботи встигнуть виконати до 1 вересня.
Миколаїв не отримає фінансування з державного бюджету для ремонту захисних споруд у школах та дитсадках. 28 квітня на ці задачі Кабмін виділив 102 мільйони на всю область.
Начальниця міського управління освіти Ганна Личко повідомила, що Миколаїв подав загалом 7 навчальних закладів для фінансування ремонту укриттів. Однак, як виявилось, постановою передбачається, що буде відбуватися капітальний ремонт, а не облаштування «найпростішого укриття» — тож місто не встигло б виконати такі роботи до кінця 2023 року. Миколаїв не отримав кошти через вимогу щодо співфінансування 50%.
Заступник Миколаївського міського голови з гуманітарних питань Анатолій Петров у коментарі «НикВести» розповів, окрім зазначених вище 38 шкіл, мерія також хоче облаштувати під укриття приміщення на перших або напівпідвальних рівнях тих шкіл, де це можливо. До цієї роботи залучено Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій.
— Там, де немає бомбосховищ - будемо відпрацьовувати з ДСНС по захисту на перших поверхах. Таке можливо, але не у всіх закладах. ДСНС об‘їжджає заклади, перевіряє та дає рекомендації, де можна облаштувати якесь крило першого поверху. Є напівцокольні приміщення - якщо ми закладемо вікна піском і відповідно до рекомендацій, то тоді можна буде відкривати й ці заклади. Поки плануємо половину — далі буде видно. Конкретну цифру по перших поверхах я не назву, близько 10 шкіл, може більше, - сказав Анатолій Петров.
Допомогу в облаштуванні укриттів у школах надають також міжнародні фонди. Зокрема, ЮНІСЕФ вже допомагає з ремонтом захисних укриттів у трьох школах.
За допомогою італійської організації «Солідарність + Захистимо дітей від війни» досягнуті домовленості щодо ремонту захисного укриття в ліцеї №40.
Існує загроза, що до першого вересня не усі роботи в укриттях можуть бути завершені. «Після ремонтів приміщення повільно висихають», - каже Анатолій Петров. А мер Миколаєва Олександр Сєнкевич додає, що організація та проведення закупівель займає багато часу, до того ж вони зриваються, тож їх доводиться проводити по кілька разів.
У відповідь на інформаційний запит «НикВести» щодо критеріїв, яким мають відповідати заклади освіти Миколаєва для відновлення очної роботи у 2023-2024 навчальному році, управління освіти міста повідомило: школи працюватимуть відповідно до рекомендацій ДСНС та Санітарного регламенту, затвердженого Міністерством охорони здоров’я. Перший — наявність укриття, і другий - питна вода у школі.
Вода в школах має бути відповідної гарантованої якості. А це складно, зважаючи на те, що Миколаїв уже другий рік фактично позбавлений питної води, яка раніше поставлялася в місто через водозабір на Дніпрі. Міська влада спільно з донорами працює над забезпеченням навчальних закладів системами очистки води та свердловинами. Але поки що незрозуміло, хто буде контролювати якість такої води, оскільки в місті немає відповідної цільової програми, яка б урегулювала питання обслуговування усіх пунктів очистки води та свердловин у навчальних закладах Миколаєва.
На території закладів освіти уже вибито 19 свердловин, ще у 43 закладах освіти встановлено окремі системи очистки води, які підключені до існуючого водопроводу.
Голова Миколаївської ОВА Віталій Кім не впевнений, що школи будуть готові до можливого відновлення очного навчання у вересні. Але останнє слово — за міською владою. Міськвиконком 24 травня ухвалив рішення про те, що відновлення роботи шкіл у місті можливе за умови отримання акта огляду будівлі (споруди, приміщення) з висновком про можливість його використання як укриття.
Понад половина шкіл Миколаєва потребують відновлення
Мережа закладів загальної середньої освіти в Миколаєві налічує 68 шкіл. З них 24 — ліцеї, 41 – гімназія, 2 – початкові школи, а також одна спеціалізована школа для дітей з порушеннями зору.
49 з 68 шкіл отримали пошкодження внаслідок обстрілів, частина навчальних закладів отримали значні руйнування або взагалі не підлягають ремонту.
Серед шкіл зі значними пошкодженнями можна виділити такі:
- Гімназія №49 (Корабельний район) - зруйновано частину корпусу (75% руйнувань);
- Ліцей №51 (Центральний район) - зруйновано частину основного корпусу (25% руйнувань);
- Ліцей №60 (Центральний район) - зруйновано корпус початкової школи (75% руйнувань);
- Перша українська гімназія, ліцей імені Миколи Аркаса (Центральний район) - пошкоджено частину корпусу будівлі (25% руйнувань);
- Економічний ліцей №1 (Корабельний район) - пошкоджено будівлю навчального закладу (85% руйнувань).
- Школа №7 (Центральний район) — пошкоджена покрівля (32% руйнувань);
- Ліцей №2 (Центральний район) - пошкоджено будівлю навчального закладу (10% руйнувань).
Внаслідок чергового ракетного удару влітку 2022 року була фактично повністю зруйнована школа №48, розташована у Корабельному районі міста.
— Частина будівлі зруйнована вщент, у решті - вибиті вікна, двері, пошкоджене майно. Усю дороговартісну оргтехніку зі школи управління освіти евакуювало ще у перші дні повномасштабної війни. Наразі вивезли звідти усі вцілілі меблі та навчальні матеріали, — розповів у серпні минулого року Олександр Сєнкевич.
Для педагогів школи, які залишилися працювати в місті, облаштовані робочі місця в іншому закладі.
Вже проведено аварійні будівельні роботи щодо відновлення покрівель, замінено вікна у 27 закладах освіти.
Проте, як зазначає начальниця управління освіти Миколаєва Ганна Личко, 54% шкіл ще потребують відновлення. Частину з них планують відновлювати не тільки коштом місцевого бюджету, але й завдяки фінансовій підтримці з боку донорських організацій, таких як ЮНІСЕФ, Save the Children, ПРООН та Фонд Уорена Баффета.
– Тривають переговори з американською міжнародною організацією стосовно ремонту окремих приміщень у ліцеях №51 та №42. Наприкінці цього року після ремонту планується використовувати в освітньому процесі корпус початкових класів 51-го ліцею, - розказала начальниця управління освіти Миколаєва.
На усунення пошкоджень, які виникли в результаті бойових дій, з бюджету виділено близько 28 мільйонів гривень.
Деякі школи, які зазнали найбільших руйнувань, в найближчій перспективі не зможуть працювати.
Наприклад, ліцей №51 — друга за кількістю учнів школа в Миколаєві, вона має зручне географічне положення та фактично забезпечує освітні потреби для дітей з кількох мікрорайонів Центрального району міста. В липні минулого року туди влучила ворожа ракета, зруйнувавши вщент частину будівлі навчального закладу. Сьогодні досі не зрозуміло, будуть школу відновлювати чи її треба будувати з нуля. Згідно з висновком технічної ради при управлінні капітального будівництва Миколаївської міської ради, будівлю пошкодженого російською ракетою 51-го ліцею необхідно знести.
65% дітей в Миколаєві хочуть навчатися очно
Тож чи сядуть діти за парти 1 вересня? Яким буде це навчання? Ці та багато інших питань хвилюють батьків та дітей.
Відновлення очного навчання в школах Миколаєва можливе насамперед за умови готовності дітей та їх батьків. Зараз адміністрації шкіл та управління освіти Миколаєва веде з ними активну комунікацію, аби задовольнити потреби усіх.
Раїса Дмитрівна, мати шестикласника Георгія впевнена, що найголовніше сьогодні для учнів — відновити соціальне спілкування дітей та їх прямий контакт з вчителем, якого вони були позбавлені через дистанційне навчання.
— Ми сподіваємось, що з 1 вересня почнеться нормальне повноцінне навчання та соціальне спілкування. Адже спілкуючись, дитина отримує життєвий досвід. А зараз що? Це покоління виховується Ютубом, блогерами та віддаляється від соціуму. Це просто сумно. Відбувається деградація суспільства та цього шкільного покоління. Це треба зупинити, я думаю, ми адаптуємось до цих реалій та будуть знайдені можливості захистити дітей, обладнати приміщення, щоб можна було навчатися та одночасно бути захищеними, - сказала Раїса Дмитрівна, спілкуючись з «НикВести». Вона зізнається, що їх родина вирішила залишитись в Миколаєві попри те, що мала можливість виїхати за кордон.
Враховуючи, що очне навчання є бажанішим за дистанційне, розглядаються різні варіанти організації навчального процесу.
З початком повномасштабної війни та активних бойових дій з Миколаєва поїхало 60% учнів. Таку цифру озвучили у міському управлінні освіти. Зараз у місті знаходиться близько 45% дітей шкільного віку. За кордоном - 30% школярів, які залишили Миколаїв.
У минулому навчальному році 44 437 учнів навчалися у школах Миколаєва у дистанційному режимі. За попередньою інформацією управління освіти міськради, за безпечної ситуації готові до очного навчання 26 450 дітей.
Директорка ліцею імені М.Александрова Тетяна Геллер каже: сьогодні батьків, які планують подавати документи до навчального закладу, насамперед хвилює питання не якості освіти, а наявності укриттів та укомплектованість штату педагогів.
— У нас немає проблеми з вчителями - штат укомплектований на 100%. Хоча знаю, що в інших школах ситуація інша. З батьками постійно треба спілкуватися, пояснювати. Я зібрала їх, кажу - укриття можливо не буде 1 вересня — буде 1 жовтня. Чекали стільки, давайте ще почекаємо. Розповідаю про плани, фото висилаю. У мене немає жодної заяви, щоб забрати дитину. Батьки хочуть, щоб їх тримали в курсі планів, наявності вчителів. А діти уже б зараз повиходили, - розказала Тетяна Геллер.
Найгірша ситуація серед першокласників — їх меншає. Багато дітей, які мали б іти до школи, поїхали.
У порівнянні з 2021-2022 навчальним роком, кількість першокласників у Миколаєві зменшилась на 40% - з майже 4700 дітей 2021-го до, як очікується, 2931 першокласника 1 вересня 2023-го.
Окрім дітей з міста, у школах Миколаєва цього року дистанційно здобували освіту школярі з зони бойових дій (394 дитини), внутрішньо переміщені особи (247 дітей) та з окупованих територій Миколаївської та Херсонської областей (515 дітей). Більшість з них, 76% навчалися у школі №57, де ще до повномасштабної війни запустили повноцінні дистанційні класи.
Управління освіти зазначає, що форма навчання у школах з наступного навчального року може бути як очна, так і дистанційна, змішана, екстернатна, сімейна. Проте згідно з проведеним серед учнів опитуванням 65% дітей хочуть навчатися очно. Загальною основою будуть 38 закладів загальної середньої освіти, які можуть організувати повноцінний очний процес або змішану форму навчання. Опрацьовується можливість на базі відкритих шкіл навчати учнів з інших закладів у другу зміну.
Але не всі навчальні заклади готові до роботи у дві зміни.
— Категорично не хочу так працювати. Бо це важко і для вчителів, і для дітей. Зараз є автономія закладу, і кожен може приймати зручний для себе формат роботи. Кожен день у нас той чи інший клас буде дистанційно. І дітям зручно, що вони можуть один день вдома побути. Якщо нам зроблять укриття — то ми більш-менш подолаємо цю кризу. Вчителі є, діти повертаються. У нас поки 20% планують залишатися за межами міста, в основному це старша школа. Але в ній можуть бути дистанційно класи, ми це внесли в статут, - сказала Тетяна Геллер.
Відповідаючи на наші питання щодо того, як будуть працювати школи без жодних укриттів віце-мер Анатолій Петров зазначив, що зараз міська влада працює над питанням організації змішаної форми навчання: один тиждень уроки будуть проводитися дистанційно, а інший — очно на базі школи, де є укриття. В такому випадку місто за потреби буде організовувати підвіз учнів, закуповуючи таку послугу у приватних перевізників або у комунального підприємства.
— До 1 вересня ми готуємо максимальну кількість шкіл. Є проблема з розбомбленими школами. Постає питання автобусів для перевезення цих дітей в інші школи, де ми зараз з управлінням освіти запланували для навчання у другу зміну, - розказав мер Миколаєва Олександр Сєнкевич.
Фактично, сьогодні влада та освітяни стоять перед важким викликом: яким чином організувати та забезпечити комфортний навчальний процес і для тих, хто залишився та хоче продовжити життя в місті, і для тих, хто поки перебуває в інших регіонах або за кордоном, але хоче продовжити навчання у своїй школі.
Зараз поки що складно дати однозначну відповідь на те, яка кількість шкіл зможе відновити очну роботу з 1 вересня в Миколаєві, скільки учнів повернеться в місто та чи не виникне проблеми з нестачею вчителів. Однак усі наші співрозмовники впевнені в одному: діти мають повернутися за парти, спілкуватися з однолітками та здобувати гідну освіту.
Катерина Середа, НикВести