Більшість українців дізнаються новини з соцмереж, — дослідження
- Yuliia Tkach
-
•
-
13:47, 30 November, 2022
74% українців дізнаються новини з соціальних мереж, з них 43% користуються ще й іншими джерелами.
Про це свідчить Опитування USAID-Internews щодо споживання медіа в Україні в 2022 році.
Відзначається, що у 2022 році відбулися суттєві зміни у споживанні новин – скоротилося споживання ТБ, радіо, преси та інтернет-сайтів (найбільше ТБ), а аудиторія новин перейшла переважно в соціальні мережі. 49% українців використовують для новин декілька видів медіа; якщо вони використовують лише одне джерело, то це, як правило, соціальні мережі.
Кількість тих, хто щодня користується Інтернетом, зростає з кожним роком – у 2022 році показник досяг 85%; а серед молоді віком 18-35 років користуються Інтернетом щодня 96%. 82% респондентів використовують смартфони для споживання новиню Серед молоді віком 18-35 років цей показник сягає 92%.
Соціальні мережі популярніші серед українців віком 18-35 років, новинні сайти — серед тих, кому 35-45 років, а українці старші за 46 років становлять більшість телевізійної аудиторії.
Практично всі споживачі телевізійних новин знають про телемарафон «Єдині новини», 32% респондентів є глядачами телемарафону. Серед новинних сайтів споживачі віддають перевагу новинним онлайн-сервісам, таким як Google, ukr.net. 1+1 є як найпопулярнішим телеканалом (62%) для споживання новин, так і найпопулярнішим сайтом (tsn.ua/1plus1.ua) - 21%).
Telegram у 2022 році став основною соціальною мережею як для комунікації, так і для споживання новин, продемонструвавши значне зростання в обох категоріях. Відзначимо, що при цьому найпопулярнішим каналом є «Труха», який не додержується журналістських стандартів і рекомендацій Міноборони, публікуючи неперевірену інформацію, місця прильотів, обрізаючи вотермарки ЗМІ.
Facebook скоротив охоплення аудиторії та втратив позиції у споживанні новин. Viber також зменшив охоплення аудиторії, але залишився стабільним для споживання новин.
Найвищий рівень довіри мають найпопулярніші джерела новин – близько 60% респондентів довіряють новинам у соціальних мережах, 54% – національним новинам онлайн і 48% – новинам національного телебачення. У 2022 році підвищився рівень довіри до інтернетсайтів – як загальнонаціональних, так і регіональних, а також до національного ТБ. Водночас, всі види преси послабили свої позиції, основні причини недовіри – недостатність фактів та те, що інформація не виглядає достовірною.
Опитування проводилося у періоди 25.07.2022 — 30.07.2022, 21.09.2022-24.09.2022. Цільова аудиторія: Чоловіки/Жінки 18-65 років.
Опитування проводилося у місті Києві, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях (у Миколаївській та Харківській областях — лише на тих територіях, що контролюються урядом України, та на яких не ведуться бойові дії). Особи, які виїхали за кордон, в опитуванні участь не брали.
Загальна вибірка: 3250 інтерв’ю. Похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 2,5%.
Нагадаємо, 93% опитаних українців визнають Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Це найбільша підтримка цього твердження за останні 10 років.