Херсонщина втратила до 90% врожайності соняшнику після підриву Каховської ГЕС, — дослідження
  • середа

    8 липня, 2026

  • 22°
    Похмуро

    Миколаїв

  • 8 липня , 2026 середа

  • Миколаїв • 22° Похмуро

Херсонщина втратила до 90% врожайності соняшнику після підриву Каховської ГЕС, — дослідження

Сільгоспроботи на Миколаївщині. Ілюстративне фото: МикВістіСільгоспроботи на Миколаївщині. Ілюстративне фото: МикВісті

Після руйнування Каховської гідроелектростанції врожайність соняшнику на Херсонщині знизилася на 70–90% у порівнянні з довоєнними показниками.

Про це повідомляють науковці Херсонського державного аграрно-економічного університету Віталій Пічура та Лариса Потравка, пише SuperAgronom.

За їхніми даними, у 2021 році на зрошуваних землях регіону врожайність соняшнику становила 2,2–2,6 т/га. У 2024 році вона впала до 0,8–1,0 т/га, а у 2025 році в найбільш постраждалих районах правобережжя — уже до 0,2–0,7 т/га.

i Підтримай тих, хто щодня тримає місто в курсі

Клуб МикВісті — місце, де читач і редакція по один бік.

Учасники мають закритий чат, ексклюзивну розсилку із залаштунків життя журналістів, бачать новини раніше й впливають на зміни.

Приєднуйся. Разом тримаємо місто світлим

lock icon Безпечна оплата

Отримувачем внесків є ГО «Миколаївський Медіа Хаб» (ЄДРПОУ 45160758). Здійснюючи внесок, ви підтверджуєте згоду з тим, що внесена сума не підлягає поверненню та може бути використана ГО «Миколаївський Медіа Хаб» на реалізацію статутної діяльності, що включає підтримку незалежної журналістики та створення суспільно важливого контенту. Публічна оферта.

Науковці пояснюють різке падіння врожайності браком вологи в ґрунті, перегрівом поверхні, втратою систем зрошення та переходом регіону до більш посушливих умов.

«У результаті формується самопідсилювальний механізм деградації: менше вологи — вища температура поверхні — слабша рослинність — ще швидша втрата вологи. Це призводить до подальшого руйнування біокліматичної стійкості території та посилення кліматичної вразливості півдня України», — йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що у 2024 році на правобережжі Херсонщини втрачено близько 40% посівів, а у 2025 році — вже понад 60%. Потенційні щорічні збитки агросектору оцінюють до чотири мільйонитонн зерна або понад 1,5 мільярда доларів.

Дослідники підкреслюють, що наслідки деградації зрошуваного землеробства мають не лише регіональний, а й глобальний вплив, адже Україна до війни була одним із ключових експортерів зерна та соняшникової олії у світі.

«Деградація зрошуваного землеробства Півдня України має не лише регіональний, а й глобальний вимір. До повномасштабної війни Україна забезпечувала близько 10% світового експорту пшениці, понад 15% експорту кукурудзи та майже 50% світового експорту соняшникової олії. Тому скорочення площ зрошуваного землеробства, зниження врожайності та деградація агроландшафтів впливають не лише на фермерів півдня України, а й на продовольчу безпеку країн, залежних від української аграрної продукції», — зазначили експерти.

Раніше повідомлялось, що 2025 рік виявився складним для аграріїв Миколаївщини — врожай майже всіх культур знизився, а збір соняшника впав більш ніж удвічі.

Реклама
Читайте також:
0
Обговорення

Щоб долучитись до коментарів на сайті МикВісті.

Приєднатись до Клубу МикВісті
Можете скасувати у будь-який момент Payment systems




121
Читачі
з нами
Підтримати журналістику у Миколаєві
Редакція МикВісті існує завдяки читачам — таким як ти
Visa, Mastercard, Apple Pay, Google Pay
Підтримати МикВісті