Погрози та перешкоджання — моніторинг порушень прав журналістів на Миколаївщині
-
19:32, 24 сентября, 2019
Перешкоджання журналістській діяльності, напад та погрози - такі порушення прав журналістів на Миколаївщині за третій квартал поточного року за результатами моніторингу ІМІ.
Досі не завершився судовий спір між виданням «Центр журналістських розслідувань» та ТОВ «Місто для людей Миколаїв». Мова йде про відмову управляючої компанії надавати журналістам інформацію щодо штатного розпису та кількості найманих працівників. У квітні Миколаївський окружний адміністративний суд зобов’язав ТОВ «Місто для людей Миколаїв» надати ЗМІ запитувану інформацію, проте управляюча компанія подала апеляційну скаргу.
27 серпня Апеляційний суд Миколаївської області залишив без розгляду апеляційну скаргу ТОВ «Місто для людей Миколаїв», зазначивши, що запитувана журналістами інформація є суспільно-важливою та має бути надана.
Проте, рішення суду ще може бути оскаржене у Верховному Суді.
Також уваги заслуговує ситуація зі ставленням посадовців до журналістів. Зокрема, посадовці Миколаївської облдержадміністрації відмовляються (https://imi.org.ua/news/vy-zagali-neadekvatnyj-u-mykolayevi-posadovets-vidpoviv-na-prohannya-zhurnalista-daty-komentar-i29623) давати коментарі журналістам місцевого видання «НикВести», посилаючись на те, що у них немає настрою та радять звернатися за коментарями письмово.
Окрім нових справ правоохоронними органами досі розслідуваються справи попередніх років, що стосуються діяльності журналістів. Саме з цього приводу минулого тижня регіональний представник Інституту масової інформації провів зустріч з представниками поліції в Миколаївській області. Зустріч проходила зі старшою слідчою СУ ГУНП в Миколаївській області майором поліції Тетяною Галабір, за якою закріплені так звані «журналістські справи».
На сьогодні слідчими відділами територіальних підрозділів в області здійснюється досудове розслідування у 12 кримінальних провадженнях вказаної категорії.
Із них, 6 кримінальних справ - це злочини минулих років: за фактом крадіжки майна журналістки газети «Рідне Прибужжя» у 2014 році, за фактом пограбування журналіста Інтернет - видання «Горожанин» у 2014 році, за фактом спричинення кореспонденту інформаційного агентства «Українська Медіа Група» тілесних ушкоджень у 2015 році, за фактом крадіжки майна редактора ІА «Свідок. Інфо» у 2017 році та за фактом крадіжки комп’ютерної техніки з приміщення офісу телеканалу «СТБ» в Миколаєві у кінці 2018 року.
Цього року поліцією Миколаївської області розслідуєтьсяч ще 6 кримінальних справ що, стосуються журналістів:
Досі не завершене розслідування справи за фактом крадіжки комп’ютерного обладнання та фотоапаратів ТОВ «Наше місто Миколаїв» від 16 березня поточного року, хоч, як раніше повідомлялось (https://imi.org.ua/news/pid-redaktsiiu-novosty-n-pidkynuly-chastynu-vykradenoi-tekhniky-i22973), редакції видання повернули частину вкраденої техніки.
Також не завершене розслідування за фактом пограбування редактора відділу новин видання «Николаевские известия», що відбулось 13 травня.
За останній квартал правоохоронцями було розпочато 3 кримінальні провадження, про які варто розповісти трохи детальніше.
Погрози журналістам
17 липня повідомлялось, що журналісти з Миколаєва Андрій Лохматов та Тетяна Локацька отримали телефонні дзвінки з вимогою не ставити Президенту України Володимиру Зеленському запитання щодо діяльності скандального миколаївського аеропорту. Така вимога надійшла журналістам напередодні візиту президента до Миколаєва. Дзвінки надходили з невідомого номеру телефону. Дзвінки надходили лише одного разу та більше не повторювалися.
За даним фактом Тетяною Локацькою було написано відповідну заяву до правоохоронних органів. Тож, 17 липня до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено відомості за ч.1 ст.171 КК України “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”. Санкція статті передбачає накладення штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Як повідомили ІМІ в поліції, на сьогодні до суду спрямовано ходатайство що до надання тимчасового доступу до номеру телефону, з якого журналістам надходили дзвінки.
Напад на оператора «Ревізора»
У Коблевому (Миколаївська область) 18 липня невідомий чоловік у ході конфлікту вдарив у обличчя оператора знімальної групи одного з центральних телеканалів. Як повідомили тоді в поліції, до Березанського відділу поліції ГУНП в Миколаївській області надійшла заява від журналіста одного з центральних телеканалів про те, що під час проведення відеозйомки на території торговельного комплексу, розташованого у курортній зоні Коблева, невідомий чоловік у ході конфлікту вдарив у обличчя оператора знімальної групи.
За даним фактом було розпочате кримінальне провадження за ознаками ч.1 ст.171 КК України “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”. Санкція статті передбачає накладення штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Проте, як повідомили в поліції, складність розслідування цієї справи полягає в тому, що досі ніхто не був опитаний та відсутні свідки, незважаючи на те, що фактично особа чоловіка, який вдарив оператора, встановлена. Також важливо і те, що оператор не звертався до лікарні. Розслідування триває.
Депутат відібрав диктофон у журналістки
Ще одна справа з перешкоджання журналістській діяльності відкрита у м. Южноукраїнськ. Там місцева журналістка 3 вересня звернулася до поліції після того, як депутат міської ради Анатолій Толкач відібрав у неї диктофон під час засідання депутатської комісії.
Ведеться розслідування за ч.1 ст.171 Кримінального кодексу України.
В поліції звертають увагу, що досить часто проблемою з розслідуванням справ журналістів є небажання або просто ігнорування слідства самими журналістами. Також, на жаль, журналісти не завжди звертаються із заявою про перешкоджання їх діяльності, без якої провадження не може бути відкрити.
Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Freedom House