• Среда

    18 сентября, 2024

  • 16°
    Пасмурно

    Николаев

  • 18 сентября , 2024 сентября

  • Николаев • 16° Пасмурно

Катерина Середа

Катерина Середа

Представниця Інституту масової інформації в Миколаївській області

Медіа Миколаєва на шляху розвитку: стратегії та навчання роботи з грантами

Навесні минулого року на базі журналістського хабу Інституту масової інформації «Медіабаза.Миколаїв» відбувся тренінг щодо можливостей отримання грантів для миколаївських медіа. На той час більшість місцевих медіа не працювали з донорами, не мали досвіду пошуку конкурсів, написання заявок, формування бюджету та реалізації грантових проектів.

Обмеженість у джерелах доходів та фактично відсутній рекламний ринок змусив миколаївських журналістів шукати нові можливості. Саме так і виникла ідея щодо проведення комплексного навчання для мотивованих медіа, а також розробки їх стратегій розвитку. Проєкт, який реалізувала місцева громадська організація «Центр навчання і освіти дорослих «Південь», тривав 4 місяці. У ньому взяли участь комунальний телеканал «МАРТ», газети «Вечірній Миколаїв», «Південна правда», онлайн-медіа «НикВести», «Преступности.НЕТ», «Новини-N», «0512.com.ua» та «Корабелів.інфо».

Робота над стратегією Корабелов.ІнфоРобота над стратегією Корабелів.Інфо, фото надане Анною Нікуліно
Робота над стратегією Корабелов.ІнфоНавчанння преоктному менеджменту для медійників Миколаєва, фото надане Анною Нікуліною

«Минулого року редакція Преступности.НЕТ разом з близько десяти миколаївських видань, брала участь у проєкті розвитку медіа. Все почалося з зустрічі у МЕДІАБАЗА.Миколаїв, де Віктор Сікаленко (проектний менеджер онлайн-медіа “НикВести”, - прим.) розповів про те, як    працювати з грантодавцями. Під час спілкування зʼясувалося, що через війну та зміну інформаційного середовища, виникли певні виклики перед редакціями. І ці виклики дуже схожі між собою. Досить швидко ми зійшлися на думці, що редакціям потрібні нові знання. Закрити цю потребу взялися у Центр навчання і освіти дорослих «Південь». Протягом декількох місяців ми навчалися проєктного менеджменту, разом з Юлією Саліженко (експертка зі стратегування для медіа, - прим.) працювали над розробкою Стратегії видання і робили матеріали про відбудову у громадах Миколаївщини, отримавши техніку для підсилення нашої редакції. Насправді, робити публікації на спільну тему – досить цікавий  досвід. Бо, як виявилося, кожна громада має свій план на відбудову. Хтось вже почав шукати партнерів та розробляє проєкти, а хтось зараз поки що зайнятий розвʼязанням нагальних питань. І ці підходи дивним чином схожі на те, як зараз діють миколаївські медіа», - написала у своєму фейсбуці журналістка видання Олександра Ющишена.

П’ятиденна навчальна програма з проєктного менеджменту загальною тривалістю 35 годин проходила у Миколаєві. Як зазначив тренер навчальної програми Дмитро Пронін, до початку навчання лише 3 учасники мали досвід написання та реалізації грантових проєктів. Після завершення навчання 12 учасників із 13 отримали необхідні знання та навички для розробки власних проєктів. 

Керівниця проекту Анна Нікуліна в коментарі ІМІ розповіла, що після проходження навчального курсу з проєктного менеджменту, експерти допомагали медіа оформити їхні ідеї в якісні проєктні заявки на грантові конкурси. В результаті було подано 10 проєктних заявок, 2 медіа вже отримали фінансування, ще одне медіа подало заявку на грантовий конкурс і очікує відповіді. 

«З вересня наша редакція Новини Миколаєва - 0512.com.ua навчалась створювати проєктні заявки на грант та успішно вже виграла грант. Розробила стратегію сайту, яку вже втілюємо в життя, а також отримала необхідну техніку для редакції.  Весь цей час ми постійно комунікували, радились, навчались. Дуже важливо розуміти, що ви важливі і, що вам хочуть допомогти ставати кращими», - написала головна редакторка «0512.com.ua» Олена Дворцова у фейсбуці.

Олена Дворцова, головна редакторка видання Медійники Миколаєва отримали необхідну для роботи техніку, фото надала Анна Нікуліна

Також, експерти зі стратегічного планування Юлія Саліженко та Тарас Тимчук провели аналіз миколаївських медіа, ознайомчі зустрічі, глибинні інтерв'ю з їхніми представниками, керівництвом, та впродовж листопада-грудня розробили Стратегії розвитку 7 медіа. У результаті проведення Стратегічних сесій та консультацій представники регіональних медіа-ресурсів отримали навички для розробки власних короткострокових стратегій розвитку, адже оволоділи всім необхідними для цього інструментами, вони сформували бачення напрямків руху, краще зрозуміли свою аудиторію, відкрили для себе нові шляхи для заробітку медіа. 

Представниця ІМІ в Миколаївській області консультувала експерта зі стратегування Тараса Тимчука щодо медіаситуації у регіоні, зокрема щодо історії та поточної ситуації в газетах та на телеканалі, яким він допомагав з розробкою стратегії розвитку. 

«Нашій команді «Корабелів.інфо» разом з іншими миколаївськими медіа пощастило взяти участь у навчальній програмі з проєктного менеджменту, під час якої ми оволоділи секретами  підготовки бюджету, створили власну стратегію розвитку, а ще отримали необхідну для роботи редакції техніку, за що дуже вдячні організаторам проєкту «Підтримка миколаївських ЗМІ у воєнний період», - написала у фейсбуці головна редакторка видання Наталя Бєлова.

Окрім того,  учасники проєкту отримали техніку, яка відповідає їхнім запитам та потребам. Це відеокамери, фотоапарати, ноутбуки, мобільні телефони, студійне обладнання. Надана техніка допоможе медіа покращити якість контенту, розвивати нові напрямки, а також стати більш незалежними від впливу політиків та влади, що буде особливо важливими під час виборів. Так, наприклад, видання «Корабелів.інфо» хоче запустити власне онлайн-радіо, а телеканал «МАРТ» має ресурси для виробництва розважального та промоційного контенту на замовлення. 

«Перед стартом проєкту ми провели опитування серед регіональних ЗМІ і визначили найбільш вмотивовані редакції. Наш проєкт не лише допоміг медіа покращити матеріально-технічну базу, опанувати основи проєктного менеджменту та розробити стратегічні кроки для подальшого розвитку, а й сприяв підвищенню обізнаності мешканців області з процесами відновлення в громадах», - підсумувала керівниця проєкту Анна Нікуліна.

Громадська організація сподівається продовжити проєкт підтримки медіа і в 2024 році.

Окрім того, журналістський хаб ІМІ “Медіабаза.Миколаїв” також проводить тренінги та навчання для медійників. Найближчим часом плануються тренінги з доступу до інформації, роботи в соцмережах та інші. За анонсами можна слідкувати на фейсбук-сторінці Медіабази.

Катерина Середа, регіональна представниця ІМІ в Миколаївській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.