До МЗС Польщі викликали посла України через слова Зеленського в ООН

Міністерство закордонних справ Польщі викликало українського посла Василя Зварича через заяву президента Володимира Зеленського.

Про зустріч Зварича із заступником МЗС Польщі Павелом Яблонським повідомило польське зовнішньополітичне відомство, передає Громадське.

«Заступник міністра передав рішучий протест польської сторони щодо вчорашніх заяв президента В.Зеленського на Генасамблеї ООН про те, що деякі країни ЄС вдавали солідарність, опосередковано підтримуючи Росію. Заступник глави МЗС зазначив, що ця теза є неправдивою і безпідставною щодо Польщі, яка з перших днів війни підтримує Україну», - йдеться в повідомленні МЗС Польщі.

Польська сторона стверджує, що теза є неправдивою щодо Польщі і що тиск на Варшаву на форумах чи надсилання скарг до міжнародних трибуналів «не є відповідними методами вирішення суперечок між нашими країнами».

В МЗС Польщі також висловили сподівання, що як політика української влади, так і її публічна комунікація «відображатимуть реальний характер польсько-українських відносин, як поточних, так і історичних, беручи до уваги безпрецедентну допомогу, яку надають поляки українському населенню, а також весь спектр нашої доброї співпраці». 

Зазначимо, що у своєму виступі напередодні Зеленський казав, що Україна докладає всіх зусиль, щоб зберегти сухопутні шляхи експорту зерна, але «викликає занепокоєння те, як деякі наші друзі в Європі розігрують солідарність у політичному театрі, створюючи трилер із зерном».

«Може здатися, що вони грають свою роль, але насправді вони допомагають створити сцену для московського актора», — цитують Зеленського польські медіа.

Тим часом польський премʼєр-міністр Матеуш Моравецький пригрозив розширити список заборонених до імпорту продуктів з України, якщо Київ запровадить ембарго на овочі та фрукти з Польщі, як про це заявляли в Мінекономіки України.

Єврокомісія вирішила не продовжувати обмеження щодо української продукції, які мали тривати до 15 вересня. Натомість Україна зобов’язалася затвердити контроль за експортом чотирьох груп товарів — пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику, — щоб запобігти ринковим спотворенням у сусідніх країнах.

А втім, це все одно не влаштувало Угорщину, Польщу та Словаччину. Вони втрьох оголосили, що попри рішення Єврокомісії односторонньо продовжують заборону на імпорт українського зерна.

Тож Україна подала позови до Світової організації торгівлі (СОТ) з вимогою провести консультації зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною. Речник польського уряду Пйотр Мюллер заявив, що попри ці позови, його країна не змінить позиції щодо ембарго на українську агропродукцію.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив, що в разі, якщо Польща та Угорщина не скасують односторонні заборони щодо імпорту української агропродукції, Україна у відповідь заборонить імпорт певних категорій товарів із цих двох країн.

View full version