За три дні на Південноукраїнській АЕС згоріло три трансформатори, — директор Центру дослідження енергетики
- Anna Hakman
-
•
-
18:23, 18 July, 2024
Два дні тому на Південноукраїнській АЕС згоріло два трансформатори струму, а сьогодні, 18 липня, згорів силовий трансформатор.
Про це повідомив директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко.
За його словами, це могло статись через спеку та постійне перевантаження обладнання, що призводять до «швидкої деградації».
— Це призвело, за словами людей на місці, до відключення від мережі одного з реакторів. А далі розвитком ситуації стало відключення ще чи то двох (чи то трьох — точно не знаю, але це зараз вже не так щоб важливо) високовольтних ліній вже в мережі Укренерго. Саме через цю, абсолютно технічну, аварію, лівий беріг України — включно з Дніпром, Сумами і далі по переліку — останні два дня вкрай жорстко обмежений в постачанні електрики. Сьогодні, як мені повідомили, згорів з тих же причин ще один силовий трансформатор там же на Південноукраїнській і по неперевіреним даним — ще один на Чорнобильській АЕС (я би службове розслідування таки проводив, ще і СБУ залучав би про всяк випадок). Ситуація стала ще складнішою, — написав Олександр Харченко.
Він також висловив нерозуміння того, чому це приховується від населення, а не піддається розголошенню.
«Людей треба інформувати. Людей треба попереджувати. Людям треба дати розуміння необхідності готуватися до складної зими», — написав Олександр Харченко.
Зазначимо, що нещодавно «НикВести» робили офіційний запит до пресслужби Південноукраїнської АЕС. На питання про те, чи дійсно на станції сталась поломка енергообʼєкта, на АЕС заявили, що згідно до законів України «Про правовий режим воєнного стану» від 26.03.2022 не можуть надати офіційний коментар щодо цієї ситуації. Однак атомники запевнили, що енергокомплекс працює у штатному режимі.
Нагадаємо, до початку повномасштабного вторгнення в Україні працювало 15 атомних енергоблоків, з яких зараз на підконтрольній території 9 блоків на Південноукраїнській (три блоки), Хмельницькій (два блоки), Рівненській (чотири блоки) АЕС. Ще шість блоків розташовані на окупованій російською армією ЗАЕС.
Обстріли енергетики навесні 2024 року
Перший цього року масований обстріл об'єктів енергетичної інфраструктури Росія здійснила 22 березня. Російська армія атакувала Харків, Запоріжжя, Кривий Ріг, Хмельницький, Полтавську область, Вінницьку область, Львівську область, Івано-Франківську область, Миколаївську область, Одесу та інші регіони України.
Найбільшою була атака на Дніпровську гідроелектростанцію (ГЕС) у Запоріжжі. Це одна з найбільших та потужних гідроспоруд України. Ракетний удар по ДніпроГЕС призвів до пошкодження двох станцій і греблі, що входять до її структури.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко каже, що до зими Україні необхідно відновити щонайменше 25-30% пошкодженої теплової генерації: «Нам на повну потрібно залучити імпорт. Також до зими потрібно максимально відновити те, що можна з вугільної генерації, з гідрогенерації й максимально побудувати об‘єкти в газовій генерації».
Водночас, за словами міністра енергетики Германа Галущенко, робити наразі якісь прогнози щодо складності наступної зими для енергетики України недоцільно. На його думку, зараз ніхто не зможе сказати з якою генерацією Україна опиниться взимку: «Насправді виглядає все втішно, тому що система, незважаючи на російські удари, є цілісною».
У ВВС прогнозують, що взимку українці можуть проводити до 20 годин на день без світла та опалення.
Крім того, в ніч на 22 червня росіяни завдали ракетних ударів по об’єктах критичної інфраструктурі в різних регіонах України. В результаті протиповітряного бою збито 25 повітряних цілей, однак енергетичні об'єкти у Запорізької та Львівської області все ж зазнали ушкоджень. Також внаслідок ворожої атаки на одному з об’єктів постраждали двоє енергетиків.