У перейменуванні вулиць Одещина проявила себе краще, ніж Миколаївська область, — засновник проєкту «Деколонізація. Україна»
- Mariia Khamitsevych
-
•
-
20:24, 03 October, 2024
Голова організації «Деколонізація. Україна» в ефірі «Українське радіо. Одеса» розповів про демонтаж памʼятників і перейменування вулиць на Одещині, висловивши ставлення до імперських постатей.
Попри те, що нещодавно погруддя Олександру Пушкіну демонтували в Білгороді-Дністровському, там залишилась ще памʼятна дошка російському поету, цитує Вадима Позднякова «Суспільне Одеса».
Він також зазначив, що памʼятні знаки російському поету залишились в Татарбунарах, Болграді та Одесі.
«Якщо брати «депушкінізацію», то і Одеса, і Одеська область дуже сильно відстають. Це, напевно, найпроблемніша в цьому плані область. Тобто, ще трошки є населених пунктів, окрім Одещини, але це одиничні випадки», — наголошує Вадим Поздняков.
Натомість, як він зазначає, у перейменуванні вулиць Одещина проявила себе краще, ніж такі області, як Вінницька та Миколаївська.
«Загалом, Одеська область щодо якості та кількості перейменувань вулиць хоч впоралася не на 100%, але переважно все доволі якісно і так, як і треба», — каже Вадим Поздняков.
На думку громадського діяча, не варто вшановувати людей, які обіймали посади за імперського чи комуністичного уряду взагалі, навіть якщо питання про їхню діяльність викликають суперечки.
«Те саме з Бучмою, вулицю якого перейменували в Одесі, тому що все ж таки він був чекістом і не варто вшановувати людей, які були в ЧК. Те саме стосується насправді Воронцова. Це все ж таки імперський діяч і провулок Воронцовський, памʼятник Воронцову все одно рано чи пізно будуть демонтовані», — додає засновник проєкту «Деколонізація. Україна».
За його словами, згідно з розʼясненням Українського інституту національної памʼяті, особа Воронцова підпадає під дії Закону про деколонізацію і памʼятник Воронцову було виведено з реєстрів, попри те, що він мав статус памʼятки національного значення.
Нагадаємо, очільник Одеської ОВА Олег Кіпер заявив, що в місті знесуть пам’ятник Олександру Пушкіну. Він повідомив, що всі необхідні розпорядження вже підписано та розіслано відповідним структурам.
Також окрім Пушкіна в Одесі пропонують знести пам'ятники Бабелю та Висоцькому.
Український режисер та продюсер, засновник телеканалу «1+1» Олександр Роднянський висловився проти рішення влади Одеси демонтувати 19 архітектурних пам’яток. Серед них є об'єкти, які містять символіку російської імперської політики.
Демонтаж пам'ятника Катерині ІІ в Одесі
Вiдомо, що спір навколо пам’ятників в Одесі виникає не вперше. Так на початку повномасштабного вторгнення у центрі уваги одеситів було питання демонтажу пам'ятника «Засновникам Одеси», частиною якого була статуя російської імператриці Катерини ІІ.
Зокрема пам'ятник неодноразово обливали фарбою, переодягали в ката, біля нього проходили мирні акції з закликами демонтажу. Також у червні 2022 на сайті Офісу Президента створили відповідну петицію, за місяць вона набрала понад 26,5 тисячі голосів.
У вересні 2022 року Одеська міська рада не підтримала проект рішення про демонтаж і переміщення до обласного історико-краєзнавчого музею памʼятника імператриці Катерині ІІ. При цьому міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко підтримав ідею демонтажу пам'ятника Катерині ІІ в Одесі. Він наголосив, що після того, як місцева влада прийме відповідне рішення, то мінкульт обов’язково дасть свою згоду.
Пізніше скульптуру обернули в чорний поліетилен, огорожею пам'ятник обнесли на початку листопада. А вже в грудні пам'ятник демонтували.