• понеділок

    23 грудня, 2024

  • 2.3°
    Похмуро

    Миколаїв

  • 23 грудня , 2024 понеділок

  • Миколаїв • 2.3° Похмуро

Блекаут-2023: чи готова енергетична система Миколаївщини до можливих нових атак РФ

Фото: Дмитро Берін, нічний Миколаїв до великої війни

Минулої зими ситуація з блекаутом на Миколаївщині була дещо краще у порівнянні з іншими регіонами України. Влада області озвучувала декілька причин цьому: більшість людей вимушено виїхали до інших областей, а бізнес тимчасово не працював або релокувався. Через це Миколаївщина споживала у 2,5 рази менше електроенергії, ніж до повномасштабної війни. Однак що очікує на миколаївців цієї зими? Адже на сьогодні більшість жителів області повернулися додому, а місцевий бізнес поступово відновлює свою роботу.

Яка на зараз енергетична ситуація у Миколаївській області, чи вдалося регіону підготувати до можливих російських атак цієї зими, яку допомогу за цей час надали міжнародні партнери та чи слід миколаївцям готуватися до повного блекауту, зʼясовували «НикВести».

НА ВІДНОВЛЕННЯ ПОШКОДЖЕНИХ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖ ПОТРІБНО 12 МЛРД ГРН

За перший рік повномасштабного вторгнення росіяни 255 разів вдарили по об‘єктах енергетики України, повідомляв Офіс Генпрокурора. Як наслідок — станом на сьогодні пошкоджено 1099 обʼєктів критичної інфраструктури «Миколаївобленерго», повідомили на підприємстві у відповідь на інформаційний запит «НикВести».

На сьогодні «Миколаївобленерго» відновило до рівня працездатності майже усі з пошкоджених об'єктів, пояснили на підприємстві. Іноді, додали там, ці об'єкти доводилося відновлювали з підручних матеріалів та засобів. Однак навіть за таких умов вдалося відновити електропостачання до будинків жителів Миколаївщини. 

Для повноцінного ремонту пошкоджених під час війни електричних мереж, за попередніми оцінками, потрібно 12 мільярдів гривень, повідомили в «Миколаївобленерго». Адже росіяни неодноразово обстрілювали одній й ті ж електричні підстанції та лінії електропередачі, що знаходились в зонах активних бойових дій. 

«Питання навіть не в кількості пошкоджених ліній чи кількості обладнання, а дійсно у масштабах. Є лінії, масштаб пошкодження яких не значний, а є лінії електропередач у зоні бойових дій біля Миколаєва або на деокупованій Снігурівщині — там рівень знищення 80%, їх фактично там немає. Те, що ми там відновили — це умовне відновлення для того, щоб було світло в оселях», — пояснив в інтервʼю «НикВести» виконуючий обов'язки директора «Миколаївобленерго» Вадим Данилків.

«ВОРОГ НЕ ДОБ'ЄТЬСЯ ЕФЕКТУ, НА ЯКИЙ СПОДІВАЄТЬСЯ. МИ СТВОРИЛИ РЕЗЕРВ»

Цієї зими росіяни знову обстрілюватимуть об'єкти критичної інфраструктури, вважає очільник Миколаївської ОВА Віталій Кім. До них належать також об'єкти енергетичної інфраструктури.

«Я вважаю, що це підготовчий процес до обстрілів взимку нашої критичної інфраструктури. На зараз все спокійно, ситуація може змінюватись, але зараз усе контрольовано», — сказав Віталій Кім.

Такої ж думки й виконуючий обов'язки директора «Миколаївобленерго» Вадим Данилків. Однак енергетична інфраструктура Миколаївської області готова до можливих російських атак, запевняє він.

«Я впевнений, що ворог готується, щоб продовжити свої обстріли та залишити регіон без світла. Але я також впевнений, що ми знову впораємося. Так само ми знаємо, що наше ППО, наша армія стоять на захисті енергетики. Ми також готували багато сюрпризів для нашого ворога, що тепер, навіть розбивши певне обладнання, він не зможе добитися того ефекту на який він сподівається», — пояснив Вадим Данилків.

Виконуючий обов'язки директора «Миколаївобленерго» Вадим Данилків

Для того, щоб підготуватися до нових атак, підприємство створило необхідний резерв, пояснив директор «Миколаївобленерго». Тобто до будь-якої точки тепер є резервні шляхи подачі напруги: якщо росіяни обстрілюватимуть одні шляхи передачі напруги, то підприємство подаватиме електроенергію іншими.

«МИ Б ВЗАГАЛІ НІЧОГО НЕ ВІДНОВИЛИ, ЯКБИ НЕ МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ»

Для відновлення пошкодженої енергоінфраструктури Миколаївщина також отримала велику кількість міжнародної допомоги. Загальна вартість наданого підприємству енергообладнання складає 77 мільйонів гривень, повідомили в «Миколаївобленерго».

«Ми б взагалі нічого не відновили, якби не міжнародні організації. Велику кількість обладнання, проводів, трансформатори, різні матеріали нам надали у якості гуманітарної допомоги. Рівень допомоги від європейських країн — величезний. Нам частково допомагали, звичайно, й інші: Македонія, Грузія, Японія. На сьогодні вони приглядаються до наших обʼєктів», — каже виконуючий обов'язки директора «Миколаївобленерго» Вадим Данилків.

«НикВести» намагалися отримати повний перелік міжнародних донорів, які надали допомогу для відновлення пошкодженої енергоінфраструктури Миколаївської області. В «Миколаївобленерго» повідомили, що не мають повного переліку країн-донорів, оскільки «розподіл основної частини гуманітарної допомоги відбувається централізовано через Міністерство енергетики України». Тому за цією інформацією з офіційним запитом ми звернулися до Міненергетики. Однак там нам повідомили, що засекретили ці дані, зважаючи на воєнний стан в країні. У міністерстві вважають, що оприлюднення переліку міжнародних донорів та наданої ними допомоги може «завдати шкоду національним інтересам України», оскільки цією інформацією «може скористатися агресор — російська федерація». З цієї ж причини нам відмовили в наданні інформації щодо відсотка пошкоджених російськими обстрілами електромереж у порівнянні з усією їх протяжністю на території області.

Відповідь Міненергетики на інформаційний запит «НикВести»

Після цього ми звернулися за коментарем до юриста Інституту масової інформації Романа Головенка. Він повідомив, що значна частина запитуваної інформації дійсно може потребувати обмеженого доступу, однак «це має вирішувати фахівець у сфері енергетики». Проте, додав він, юридично відповідь Міненерго все ж має певні порушення. 

«Така відмова не годиться. В ній мав бути трискладовий тест, по кожному питанню запиту: з двох мало бути окремо пояснено, чому розповсюдження інформації може сприяти ворогу. Посилання на те, щоб засекретили таку інформацію до кінця воєнного стану також не узгоджується із законом про доступ до інформації, оскільки він вимагає розглядати ситуацію на момент отримання запиту. Тобто гіпотетично в майбутньому може бути, що воєнний стан ще триватиме, а в рф уже не буде чим знищувати нашу інфраструктуру в тилу. До того, навіть не вказано до якої підкатегорії обмеженого доступу віднесено інформацію», — пояснив Роман Головенко й додав, що навіть ті постанови НКРЕ, на які посилаються у своїй відмові Міненерго, не регулюють інформаційні запити, а лише публікацію інформації на сайтах за ініціативою розпорядників.

Однак, як повідомили в «Миколаївобленерго», відомо, що для відновлення енергетичної системи Миколаївської області свою допомогу надали Данія, Німеччина та Грузія. Водночас серед благодійних організацій допомогли ДПІ «Сіменс-Україна», USAID та Міжнародний Комітет Червоного Хреста.

Данія передала підприємству автовишку, яка дозволяє виконувати ремонтні роботи на висоті до 34 метрів. До цього миколаївські енергетики працювали на автовишках, максимальна довжина «вильоту» яких 26 метрів, розповів «НикВести» Вадим Данилків.

«Вона не нова. Данія її відремонтувала, оновила й наразі вона практично у новому стані. Коли були бойові дії на території області, вишки такої висоти не було й ми просто не могли полагодити мережі, тому що не було на чому», — пояснив він. 

Ще одну вишку підприємство отримало від фонду USAID — вона дозволяє енергетикам працювати на висоті до 24 метрів. Допомогу з технікою Вадим Данилків називає вкрай необхідною, оскільки техніка підприємства була знищена і бригадам немає на чому працювати: «Це величезна проблема й тут нам не дуже охоче допомагають. Я сподіваюсь, що наступного року нам вдасться поновити велику кількість спецтехніки, й отримати нову».

Раніше Міністерство енергетики публічно повідомляло, що енергетики Миколаївщини отримали майже 64 тонни гуманітарної допомоги від Польщі, 27 пар сонячних модулів з інверторами та 26 сучасних акумуляторних батарей від Німеччини та 136 тонн обладнання для відновлення енергетичної інфраструктури від Фінляндії.  

Обладнання від Фінляндії
Допомога від Німеччини
Підтримка від Польщі

У планах «Миколаївобленерго» — модернізувати енергетичну інфраструктуру області відповідно до стандартів Євросоюзу. Миколаївську область обрали для втілення пілотного проєкту у межах співпраці Міністерства енергетики та Міжнародного енергетичного кластеру. Йдеться про перехід на більш сучасне, енергоефективне обладнання класу напруги 20/0,4 кВ, пояснив «НикВести» виконуючий обов'язки директора підприємства. 

«Що це значить? Що ми використовуємо різні типи обладнання. Тобто український трансформатор не такий же як і європейський. Одним з рішень перейти на інший клас напруги була можливість отримати допомогу від інших європейських країн. Насправді ми вже отримали більше 200 трансформаторів з Європейського Союзу, що було б неможливо, якби ми не планували перехід на клас напруги, який використовується у Європі. Такий клас напруги допомагає зменшити технологічні втрати електроенергії», — додав Вадим Данилків.

«МИКОЛАЇВ БЕЗ СВІТЛА НЕ ЗАЛИШИТЬСЯ»

Енергетична інфраструктура Миколаївської області підготовлена до можливих російських атак, запевняє Вадим Данилків. Тому очікувати на тотальний блекаут — не варто.

Реклама

«Ми можемо бути один день без світла, два дні без світла, але я впевнений, що ми справимося. Навіть за умови дуже серйозних обстрілів я впевнений, що ми подамо напругу дуже швидко», — пояснив виконуючий обов'язки директора «Миколаївобленерго». 

Що стосується Миколаєва, то навіть за найгіршого сценарію, каже він, містяни будуть зі світлом: «По Миколаєву ми готуємося до будь-яких сценаріїв, й найгірших. Але я впевнений, що ми з цим справимося і навіть в найкритичніший час все-рівно місто без світла не залишиться. На якийсь короткий період? Так, можливо. На довгий період — ні, тому що ми готові і зараз вже з іншими засобами».

Однак дещо інша ситуація у Очакові та Куцурубській громаді, каже Вадим Данилків. Їх щоденно обстрілюють російські війська з території тимчасово окупованої Кінбурнської коси, тому процес відновлення пошкоджених енергооб’єктів потребуватиме більше часу. Однак уся необхідна кількість матеріалів для цього є, додав він.

«Звичайно, там ймовірність того, що люди будуть без світла вища. Тому що там пряма загроза, прямі обстріли, прямі знищення. Ми, звичайно, це зможемо відновити, але тривалість перерви може бути довша (у порівнянні з іншими громадами області, — прим.)», — пояснив Вадим Данилків.

ГРАФІКИ ВІДКЛЮЧЕНЬ ТОРКНУТЬСЯ КОЖНОГО 

Графіки відключень світла на території Миколаївської області вже розроблені, повідомив виконуючий обов'язки директора «Миколаївобленерго». Однак їх вирішили поки не оприлюднювати, щоб не створювати напружену ситуацію серед населення, пояснив він. 

«Ми готові, графіки погоджені. Але на відміну від багатьох наших колег, ми не опублікували його завчасно тільки з тієї причини, щоб не сприймалося так, ніби: «Миколаївобленерго» прогнозує, що від завтра ми будемо без світла і з графіками», — додав Вадим Данилків.

У графіки відключень попадають майже усі об'єкти області, зокрема — критичної інфраструктури самого «Миколаївобленерго». Таке рішення насамперед пов'язане з тим, що на одній з критичними об'єктами лінії розташовані до 150 будинків. За умови, що усі ці будинки цілодобово будуть зі світлом, серед інших жителів області може виникати питання несправедливого розподілу електроенергії, пояснює Вадим Данилків.

Цьогорічні графіки відключень світла будуть дещо ускладнені, адже кожну з трьох основних черг додатково поділили на три підчерги.

«Це ми зробили виключно для того, щоб мати можливість чергувати споживачів, якщо нам не потрібно економити електроенергію цілою чергою. Відповідно, за потреби ми будемо чергувати: якщо перша підчерга була без світла один день, а наступного ми маємо можливість вимкнути тільки одну підчергу, то це буде вже друга, на третій — третя. Ми не будемо за компанію відключати усіх. Але це все залежить від обстрілів. Ніяких черг чи відключень на сьогодні ми ще не плануємо», — пояснив виконуючий обов'язки директора «Миколаївобленерго».

Загалом графіки відключень світла розроблені наступним чином: дві години споживачі будуть без світла, чотири — зі світлом. Однак з цих чотирьох годин у критичних випадках дві години можуть бути «можливо без світла», пояснив Вадим Данилків. Тобто графік коригуватимуться в залежності від складності ситуації з обстрілами та пошкодженнями.

Юлія Бойченко, «НикВести»

Реклама

Читайте також: