«Живем одним днем», — в управлінні міськздоров'я Миколаєва поки не знають, де взяти гроші на зарплати в ЛШМД
- Alisa Melik-Adamian
-
•
-
15:45, 13 September, 2023
Начальниця управління охорони здоров'я Миколаївської міської ради Ірина Шамрай заявила, що в Міністерстві охорони здоров'я ще розглядають питання виділення державної субвенції на виплату заробітних плат медикам лікарні швидкої медичної допомоги.
Про це вона заявила в середу, 13 вересня, під час брифінгу, пишуть «НикВести».
Про те, що Миколаївщина розраховує отримати фінансування з державного бюджету, раніше заявив заступник голови ОВА Юрій Гранатуров.
За словами Ірини Шамрай, питання досі вирішується між Міністерством охорони здоров'я та головою ОВА Віталієм Кімом.
— Стосовно субвенції з державного бюджету у мене немає інформації, що вона не надійде до Миколаївської області, тому що на рівні Міністерства охорони здоров'я, губернатора це питання на сьогодні розглядається, — заявила чиновниця.
Станом на вересень проблем з виплатами для медиків лікарні немає — лікарів розрахували завдяки коштам внутрішнього перерозподілу закладу. Проте, звідки брати гроші на покриття зарплат до кінця 2023 року, посадовиця поки не знає.
— На сьогодні внутрішнім перерозподілом на вересень заробітна плата і виплати, згідно постанови Кабінету міністрів, вирішені. Що буде в жовтні, листопаді, грудні — ми сьогодні всі живем одним днем. Маємо перспективу. Зараз вчергове працює перевірка нарахування зарплат, щоб все було правильно, відповідно до навантаження. У вересні всі співробітники ЛШМД отримають виплати, жовтень, листопад і грудень ми будемо дивитись по факту, — сказала Ірина Шамрай.
Також керівниця управління додала, що люди продовжують повертатись до міста, а тому і навантаження для роботи лікарів буде більше. Для подальшого функціонування управління вже заключило пакети з Національною службою здоров'я України.
— Сьогодні пацієнти повертаються. Я думаю, що ситуація по заключенню пакетів на 2024 рік буде дещо іншою. Ми вже заключили в цьому році 123 пакети по закладам. Ми маємо військовий пакет, але зараз заклади у зв'язку зі збільшенням пацієнтів, навіть хочуть відмовитись від них, тому що ми в змозі забезпечити пакетами НСЗУ.
Неналежний стан лікарень
Нагадаємо, що після критики президента Володимира Зеленського відносно стану палат в Миколаївській обласній дитячій лікарні почали ремонт хірургічного відділення та встановили у восьми палатах кондиціонери.
Після цього випадку голова Миколаївської ОВА Віталій Кім звернув увагу на низьку швидкість роботи тимчасової комісії облрадиз питань перевірки медзакладів. Він також закликав миколаївців надсилати скарги та пропозиції щодо змін в медичній системіна електронну пошту, щоб ці звернення розглянула відповідна група. Після анонімних скарг Віталій Кім анонсував звільнення головних лікарів медзакладів у разі, якщо він впевниться в їх некомпетентності.
Корупція у лікарнях
Вдруге очільник ОВА загадав цю ситуацію через місяць та ще раз анонсував кадрові зміни. Причиною цьому стала інша ситуація у медичній галузі області: правоохоронці викрили масштабну схему заробітку на ухилянтах в Миколаївській обласній психлікарні.
Після цього суд обрав запобіжний захід поліцейському, який відповідав за пошук ухилянтів. Однак досі не відбулося вручення підозри та вибір запобіжного заходу медикам, що брали участь у схемі незаконного заробітку, зокерма головному лікарю Віктору Тарану.
Реагуючи на цю ситуацію голови Миколаївської ОВА з питань медичної галузі Юрій Гранатуров заявив, що викрита схема в обласному центрі психічного здоров’я — поодинокий випадок в медичній сфері регіону. Він вважає, що управління охорони здоров’я ОВА не несе відповідальність за діяльність головного лікаря.
Водночас Юрій Гранатуров повідомив, що ДБР проведе додаткову перевірку у обласному центрі психічного здоров’я, щоб з’ясувати, чи причетні інші лікарі до корупційної схеми заробітку на ухилянтах.
Пізніше стало відомо, що виконуючий обов’язки директора Миколаївського обласного центру психічного здоров’я Віктор Таран, який за даними ДБР організував схему з виготовляння довідок для ухилянтів, залишиться на посаді.
Скорочення лікарів
Однак ці два випадки не єдині у медичній галузі Миколаївщини. Ще 31 березня 2023 року редакція «НикВести» з власних джерел отримала та опублікувала копію наказу головного лікаря лікарні швидкої медичної допомоги Олександра Дем’янова про скорочення штату співробітників. За його словами, це рішення пов'язано недофінансуванням: цього року лікарня отримала від НСЗУ всього 91 мільйон гривень, в той час як минулого – 128 мільйонів гривень.
Реагуючи на цю публікацію, посадовці почали масово заявляти, що це рішення не вплине на працюючих лікарів, оскільки стосується лише вакансій. Водночас в управлінні охорони здоров'я запевнили, що скорочення не вплине на якість обслуговування, а воєнний губернатор пояснив це реформами в медицині.
Однак «НикВести» провели власне розслідування та зʼясували, що такі запевняння виявились неправдою. Виявилося, що перед колективом лікарні постав вибір: скорочувати лікарів або зменшувати заробітну плату. Таким чином медперсонал лікарні, що цілодобово лікував важкопоранених людей у перші місяці війни, змушений був погодитися на скорочення зарплат на 25%. Таке скорочення створює низку проблем, зокрема у нейрохірургії залишилося працювати 6 нейрохірургів з 12. При цьому не все з них мають право самостійно оперувати.
Однак у квітні стало відомо, що в Миколаївській лікарні швидкої медичної допомоги скасували накази про перехід хірургів на 0,75 ставки.