Бізнесмен заявив про корупцію в Миколаївській області на мільярдному тендері з ремонту водогону
-
11:28, 30 жовтня, 2023
Миколаївський бізнесмен, керівник компанії «ВіК Технології» Олександр Жак заявив про корупцію в Миколаївській області, пов’язану з закупівлями по реконструкції водогону.
Про це свідчить відповідна публікація Олександра Жака у фейсбуці, яку бізнесмен зробив у неділю, 29 жовтня.
Як відомо, видання «Наші гроші» проаналізували закупівлі Миколаївської обласної військової адміністрації на реконструкцію водогону в Миколаєві загальною вартістю 836 мільйонів гривень, та заявило, що ціни завищені у 2-3 рази. Реагуючи на цю публікацію, голова Миколаївської ОВА Віталій Кім сказав, що відзвітує за кожну витрачені копійку та закликав «не вірити поганим новинам». Департамент містобудування, архітектури, капбудівництва та супроводження проєктів розвитку ОВА, коментуючи це розслідування, заявив, що ціни, вказані в тендері, повністю відповідають дійсності.
Однак, вже за три тижні очільник Миколаївської області зібрав брифінг, на якому подякував журналістам та підтвердив факт завищення ціни підрядником. Він зазначив, що при аналізі вартості було виявлено, що підрядник заклав у ціни інфляцію не лише цього року, а й наступного, а тому сума тендеру зменшиться.
Бізнесмен Олександр Жак, коментуючи цю новину «НикВести» за підсумками брифінгу, розказав свою історію про ремонт водогону в Миколаєві.
За його словами, історія почалася навесні 2022, коли уряд виділив 56 мільйонів гривень на допомогу КП «Миколаївводоканал».
«Кошти йшли спочатку на ОВА, тобто ОВА фактично їх контролювала. Вирішили витратити на реконструкцію трубопроводів очисних споруд (ВІОС) на трьох ділянках (10, 10 та 36 мільйонів ), генпідрядник — ТОВ «ВіК Технології». Але гроші можна отримувати по факту виконаних робіт та наявності проекта з експертизою. Тому потрібно було будувати за свої кошти, а тільки через декілька місяців отримувати зароблене. Вже на кінець червня пішли розмови «Жак відкати не дає — треба йому поставити генпідрядника», Гайдаржи (заступник голови Миколаївської ОВА Валентин Гайдаржи, — прим.) це підтвердив. Новим генпідрядником хотіли поставити Жендубаєва. Я послав мародерів. Все стихло, ми працювали вкладаючи свої кошти. Цікаво, що при проектувані, за погодженням з Замовником, знаючи про можливість різкого падіння гривні, ми заклали в проект ціни завищенні на +40%. Домовленість була, що ціни в актах будуть пропорційні курсу євро...все «по чесноку», — написав Олександр Жак.
Після того, як проект пройшов експертизу, компанія «ВіК Технології» розпочала монтаж трубопроводів та запірної арматури. Однак, зазначив бізнесмен, після того, як його компанія уже витратила близько 15 мільйонів гривен на матеріали та обладнання, провела демонтаж та монтаж — Миколаївська ОВА підписала договір генпідряда з компанією «Миколаївміськбуд», власником якої є Михайло Жендубаєв.
«Це «кидалово». Вони думали, що ВіК «ляже» під них , але ні. Ми передали виконані роботи по демонтажу старих трубопроводів Водоканалу, в якості благодійної допомоги (близько 750 тисяч гривень), демонтували нові трубопроводи, забрали всі куплені матеріали (хоча вони не дуже ліквідні, з особливостями). Новий генпідрядник швиденько приніс акти на демонтаж… але йому відповіли: «Жак вже подарував ці роботи». Ні каплі людяності… Далі, акти підписувалися з максимальними цінами, згідно завищених цін у проекті!», — написав Олександр Жак.
Далі він написав про те, яким чином підряди на проектування реконструкції водогону віддали підрядникам без відкритого конкурсу, поділивши три ділянки на 12 проектів таким чином, щоб сума кожного не перевищувала 1,5 мільйони гривень, що дозволило уникнути конкурсу.
Олександ Жак зазначив, що восени минулого року приймалось рішення по наданню Миколаєву 1,2 мільярда гривень для реконструкції водогонів.
«Договори на проектування були підписані без тендеру, аукціону. Яким чином вони так зробили? Водоканал по «правильному запиту» від ОВА передає поділені на шматки водогони, такими шматками, що вартість проектування одного шматка не більше ніж 1,5 мільйона гривень (більше 1,5 мільйона гривень — обов'язкове проведення тендеру). Таким чином замість трьох об'єктів з'являється — 12. Таким чином завели свої контори (без досвіду проектування водогонів) на проектні роботи… свої проектанти — свої ціни на матеріали», — написав Олександр Жак.
Після цього було оголошено тендери на виконання робіт з реконструкції водогону. Від самого початку у тендерній документації була вимога щодо того, що підрядник має перерахувати 5% від суми договору на рахунок замовника у якості гарантії виконання робіт, але в останній момент ця вимога була скасована та замінена на іншу: якщо учасник дає знижку більше ніж на 5% ( по деяким об'єктам — 8%), то він повинен надати гарантійні листи від виробників, або дилерів, або дистриб'юторів по ціні, кількості та строкам постачання.
«В тендерній документації спочатку все було просто, крім однієї вимоги — підрядник повинен перерахувати 5% від суми договору на рахунок Замовника у якості гарантії виконання робіт. Але ми встигли підготуватися, зібрали необхідні кошти. В останній момент Замовник вносить зміни в документацію — відміняє вимогу по гарантії виконання робіт (мабуть «свої» підрядники не змогли зібрати 60 мільйонів гривень). Але! Вносить нову «фішку» — типу «антидемпінг», якщо учасник дає знижку більше ніж на 5% (по деяким об'єктам — 8%), то він повинен надати гарантійні листи від виробників, або дилерів, або дистриб'юторів по ціні, кількості та строкам постачання. Цю купу листів не реально зробити, тим більше, що до завантаження документів залишилось 4 дні. Той хто перший завантажив документи зі знижкою 5%, той і буде переможцем. І тут мародери перші, все зрозуміло», — написав Олександр Жак.
Він зазначив, що компанія «ВіК Технології» взяла участь у всіх трьох тендерах, знаючи, що буде звертатися до Антимонопольного комітету (АМКУ).
«Але Замовник причепився до механізмів, які наші кошторисники видаляють, якщо вони не будуть використовуватися. Це важко доказувати Антимонопольному, тому ми пішли по «100 відсотковому шляху» — показати Антимонопольному, що документація переможців не відповідає вимогам тендерної документації», — написав бізнесмен.
Компанія «ВіК Технології» подала три скарги до АМКУ. Дві — задовольнили, щодо третьої — підприємець звертатиметься до суду.
«Один тендер вже відмінили, другий — на черзі. Для прикладу, по тендеру, який відмінили — переможець був з ціною 129 мільйонів гривень, а в нас — 89 мільйонів гривень, а це 2000 дронів. Знаю, що нашим колегам пропонували ці тендери ..з відкатом 50%, але потім зменшили до 30%. Тому й прийшло всього три контори — «Миколаївміськбуд» (Жендубаєва), «Газводмонтаж» (маленька фірма, у якої майже відсутня техніка та обладнання) і одесити «Одесаспеценерго», — написав Олександр Жак.
Що з водою у Миколаєві?
Російські війська ще у квітні 2022 року зруйнували водопровід, через який Миколаїв отримував питну воду.
Раніше «НикВести» писали, що вода у кранах миколаївців є небезпечною для споживання, оскільки містить ентерококи, синьогнійну паличку, токсичні елементи, має підвищений вміст хлоридів, сульфатів, сухого залишку та інше.
Більше інформації про те, чим загрожує містянам вживання «технічної» води та що чекає на жителів міста далі — у матеріалі «Миколаїв. Місто, що тримає оборону півдня, страждає від спраги».
У березні 2023 року директор «Миколаївводоканалу» Борис Дуденко, заявив про можливу загрозу руйнації системи каналізації через вплив солоної води. За його словами за останній рік водоканал ліквідував понад 1000 витоків, а після запуску подачі солоної води кількість аварій на добу зросла до 10-15 разів. Крім того, бетонні каналізаційні колектори також починають деградувати.
Європейський інвестиційний банк схвалив додаткове кредитне фінансування на 20 мільйонів євро для покращення водопостачання та водовідведення у Миколаєві у межах Програми розвитку муніципальної інфраструктури України.
Раніше повідомлялося, що з державного бюджету збираються виділити 1,2 мільярда гривень на відновлення системи водопостачання в Миколаєві. Такий крок необхідний місту, оскільки солона вода роз’їдає труби і з часом у Миколаєві доведеться міняти всю систему водопостачання.
Водночас очільник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім вважає правильним рішення своєї команди щодо постачання водопроводом до міста солоної технічної води з Південного Бугу після того, як у квітні минулого року внаслідок російських обстрілів було пошкоджено водогін з ріки Дніпро.
У водоканалі розглядають шість варіантів облаштування нового місця водозабору для забезпечення Миколаєва питною водою.
Як відомо, пошуки альтернативного джерела водозабору почалися ще влітку минулого року. Тоді гендиректор водоканалу Борис Дуденко розповідав лише про декілька кілька варіантів, звідки брати таку кількість води, що необхідна для заповнення системи водопостачання нашого міста та її цілодобової роботи.
Перший варіант — піднятися вище руслом Південного Бугу, обрати місце, де якісна прісна вода, побудувати там станцію водозабору, прокласти трубопровід до Миколаєва.
Другий — продовжити закачування води з Дніпро-Бузького лиману, але поставити установки зворотного осмосу промислового масштабу. Такі установки дуже енергозатратні.
19 серпня департамент містобудування, архітектури, капбудівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської ОВА оголосив торги на реконструкцію 12 ділянок водогону, пошкодженого через солону воду, у різних районах міста на загальну суму в 1 мільярд 348 мільйонів гривень.
Нещодавно очільник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім анонсував можливе погіршення якості води у кранах миколаївців до кінця 2023 року.
Водночас він вважає, що наразі вода з кранів у Миколаєві, яку містяни вважають технічною, є кращою за якістю «більшості води в Європі».