У Раді пропонують ввести 6% податок для самозайнятих осіб
- Olena Kozubovska
-
•
-
17:51, 23 October, 2023
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №10166, який пропонує запровадити спеціальний режим оподаткування самозайнятих осіб, зокрема, кур’єрів, таксистів, перукарів тощо.
Про це повідомив один з авторів проекту закону, перший заступник податкового комітету Ради Ярослав Железняк.
Так, проектом закону пропонується ввести спеціальний режим оподаткування 20 видів діяльності:
- надання послуг із догляду за хворими, особами з інвалідністю, недієздатними, обмежено дієздатними особами, особами похилого віку;
- надання послуг таксі, та інші послуги перевезення легковими автомобілями;
- кур’єрська діяльність (послуги з доставки на дім);
- проведення ремонтних робіт об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості; надання послуг перекладу;
- дресирування та догляд за домашніми тваринами;
- діяльність із організації та проведення святкових заходів;
- діяльність у сфері охорони здоров'я людини, яка не потребує ліцензії (діяльність медсестер, фізіотерапевтів або іншого парамедичного персоналу, психоаналітиків, психологів і психотерапевтів); послуги з виконання фоторобіт;
- послуги домашньої прислуги;
- послуги з догляду за дитиною;
- послуги, пов'язані з очищенням та прибиранням житлових приміщень за індивідуальним замовленням фізичних осіб;
- послуги з ремонту на дому одягу та побутових текстильних виробів;
- послуги з ремонту на дому трикотажних виробів;
- послуги з ремонту на дому шкіряних галантерейних та дорожніх виробів;
- послуги на дому з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо- і відеоапаратури;
- послуги на дому з ремонту електропобутової техніки та інших побутових приладів;
- послуги на дому з технічного обслуговування і ремонту музичних інструментів;
- перукарські послуги на дому;
- послуги з манікюру та педикюру на дому.
Також законом буде створено прозоре й зрозуміле регулювання діяльності онлайн-платформ (Uber, Bolt, Uklon, Glovo, Kabanchik тощо).
Ухвалення законопроєкту дозволить залучити додаткові надходження в бюджет, створити можливості просто сплачувати податки для понад 500 тисяч самозайнятих і зробить зрозумілими умови діяльності «операторів цифрових платформ».
«Переваги для громадян — спрощення та автоматизація обліку, низький податок — 6% (для цієї категорії самозайнятих не потрібно реєструвати ФОП, наймати бухгалтерів, подавати звітність)», — зазначив Ярослав Железняк.
Нагадаємо, незодавно Верховна Рада провалила голосування у другому читанні за законопроект, яким пропонувалось забрати у місцевих громад надходження від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), який сплачують військовослужбовці.
Як відомо, в рамках підготовки закону «Про державний бюджет на 2024 рік» Кабінет міністрів планує спрямувати всі надходження від ПДФО військовослужбовців, 64% з яких зараз залишаються у місцевих бюджетах, у державний бюджет. В Асоціації міст України вважають, що ці кошти, найімовірніше, розчиняться в держбюджеті, як і 36% нинішнього ПДФО, яким розпоряджається Мінфін. Йдеться про 25,8 мільярда гривень цього року і 93,7 мільярда гривень наступного, уточнив напередодні премʼєр-міністр Денис Шмигаль. Відповідний урядовий законопроєкт уже поданий до Верховної Ради.
Бюджет Миколаєва таким чином втратить 2,7 мільярда гривень, повідомив міський голова Олександр Сєнкевич.
Верховна Рада України для компенсації від втрати ПДФО з доходів військових може виділити громадам Миколаївської області дотацію в сумі у понад 517 мільйонів гривень.
6 жовтня повідомлялось, що Бюджетний комітет Верховної ради переглянув рішення щодо законопроєкту про ПДФО з військових та вніс правки: з 1 жовтня по 31 грудня 2023 року «військовий» ПДФО спрямовується до державного бюджету в пропорції 50% на 50%. Одна частина у 13 мільярдів гривень йтиме Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України на дрони, а другу частину, теж 13 мільярдів гривень, направлятимуть Міноборони на закупівлю артилерійських систем.
Також ситуацію з можливою втратою військового ПДФО прокоментували народні депутати. Зокрема, народний депутат від партії «Слуга народу» Артем Чорноморов виступив з критикою в бік Міністерства фінансів та бюджетного комітету Верховної Ради України через рішення забрати з бюджету Миколаєва податку на доходи фізосіб, який сплачують військові.
Під час сесії Миколаївської міської ради він заявив, що не буде підтримувати державний бюджет 2024, якщо в нього не внесуть поправки для того, щоб залишити в прифронтових громадах податок на доходи фізичних осіб, який сплачують військовослужбовці.
Народний депутат України Максим Дирдін повідомив, що не вноситиме до державного бюджету-2024 правки по Миколаївській області. На відміну від його колеги, нардеп Олександр Пасічний розказав, що працює над внесенням правок до державного бюджету на 2024 рік, щоб збалансувати доходи міста Миколаєва дотаціями після втрати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), який сплачують військові.
Народний депутат України Ігор Негулевський заявив, що підтримує вилучення військового податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) з бюджетів громад, оскільки зараз пріоритет — перемога України, тому всі інші питання, включаючи повсякденні потреби громад, мають бути відкладені на другий план.