• неділя

    22 вересня, 2024

  • 24.6°
    Ясне небо

    Миколаїв

  • 22 вересня , 2024 вересня

  • Миколаїв • 24.6° Ясне небо

Змова в ProZorro: як шукати і карати

Змову між учасниками на торгах ProZorro можна часто зустріти. Компанії домовляються разом прийти на торги, щоб підстрахувати один одного і перемогти.

Громадська організація Криворізький центр розслідувань як учасник DOZORRO спільноти регулярно перевіряє закупівлі Миколаївської області. І якщо ми бачимо змову - пишемо звернення до територіального відділення Антимонопольного комітету України. Те розглядає наведені факти і колегіальним рішенням приймає рішення: чи підтверджувати змову, чи ні. Ми зібрали 4 приклади змов, коли учасників оштрафували на загальну суму 607 тисяч гривень та заборонили брати участь у відкритих торгах на три роки.

1. Мішені для військових: спільна адреса і власник

У Миколаєві є військова частина. Два роки тому вона купувала мультимедійні тренажери для стрільби за 380 тисяч гривень.

Участь у закупівлі взяли два підприємства, які належать бізнесмену Євгенію Уткіну, а керівник одного з них екс-заступник міністра оборони України Ігор Кабаненко (подробиці історії). Ті тренажери купили тільки з третьої спроби.

Адміністративна колегія Миколаївського обласного тервідділення підтвердила «антиконкурентні узгоджені дії» та наклала штраф по 68 тисяч гривень. Однак учаснити ще хочуть оскаржити це рішення у суді.

2. Форма для армії: один власник

Та ж військова частина в Миколаєві купила військову форму на 105 тисяч гривень у 2017 році. В перемозі тендера ФОП Валентина Комісаренко змагався зі своєю компанією. Ми направили звернення до АМКУ та Держаудитслужби.

Антимонопольний комітет Україна в кінці 2018 року підтвердив змову і оштрафував приватне підприємство «Агро-Ка» на 136 тисяч гривень, а ФОП покарав на 63 тисяч гривень.

А ще замовник після нашого звернення до Південного офісу держаудитслужби в Миколаївській області розірвав цей договір. Крапку в цій історії поставить суд, куди звернувся учасник.

3. Бомбосховище: спільна адреса та власник

Миколаївська міська лікарня №1 ще три роки тому провела закупівлю реконструкції бомбосховища за 2 мільйони гривень. Бомбосховище знаходиться в жахливому стані (фото), а виконання робіт постійно переносять. На тендер прийшли дві компанії «Олрікс» та «Інвестбуд» Обидві компанії зареєстровані за однією адресою та мали спільного власника.

Торік колегія обласного тервідділення АМКУ підтвердила змову і оштрафувала їх по 68 тисяч гривень.

4. Чисті пляжі: однакові помилки та оформлення документів

Компанія «Креін Юкреїн» та ФОП Крейн в 2017 році подались на тендер до Скадовської міської ради. Комунальники з «Очисні споруди» купили машини для прибирання пляжів за 270 тисяч гривень. В своїх пропозиціях компанії подали документи з однаковими орфографічними помилками та оформленням. У лютому 2019 року АМКУ встановило змову і наклало штраф 68 тисяч гривень.

Як шукати змову

Знайти змову між учасниками та замовниками в ProZorro можна за допомогою ризикі-індикаторів DOZORRO. Зараз їх є 40. Потенційний зв’язок шукають, наприклад, ці 5 ризик-індикаторів:

1.Технічний учасник

2.Пропозиції подані в межах години

3.Перетини контактної інформації учасників

4.YouControl: зв'язки учасників

5.YouControl: зв'язки організатора з учасниками

6.Переможець не знижував ціну в аукціоні

Шаблони написання скарг до АМКУ по змові є на сайті DOZORRO

Тетяна Коріненко, DOZORRO

Читайте також: