• четвер

    26 грудня, 2024

  • 4.1°
    Похмуро

    Миколаїв

  • 26 грудня , 2024 четвер

  • Миколаїв • 4.1° Похмуро

Юрій Гусаков

Юрій Гусаков

Співзасновник Центру житлового фонду та розвитку підприємств

З 2016-го року хоча б часткову енергомодернізацію пройшли лише 8% багатоповерхівок Миколаєва

Енергомодернізація житлового фонду в Миколаєві залишається одним із найскладніших та найдорожчих завдань. Попри численні державні програми та підтримку, лише 8% багатоповерхівок пройшли цей шлях, що підкреслює масштаб проблеми та необхідність системного підходу.

У Миколаєві 3400 багатоповерхових будинків, а зареєстрованих ОСББ – 765. Тобто ОСББ – це 23% від загальної кількості багатоповерхівок. Із них участь у різних державних програмах (компенсація теплих кредитів, ДУ Фонд енергоефективності) взяли приблизно 120-150 ОСББ. Така мала кількість пояснюється тим, що багато з них брали участь кілька разів. Тобто навіть 150 ОСББ – це 4%.

У програмах, що стосуються саме модернізації системи опалення, взяли участь близько 50 ОСББ за держпрограмами, та 105+22 за програмами ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» та проектом НЕФКО (Херсонське шосе) відповідно. Також 4-5% від загальної кількості.

За підсумком, маємо близько 120 ОСББ, які скористалися тими чи іншими державними програмами компенсацій з енергомодернізації, плюс 105 теплових пунктів, які були встановлені в рамках проекту Світового банку від ОКП "Облтеплоенерго" та теплові пункти, які встановив департамент енергетики в рамках проекту НЕФКО. Загалом це близько 270 багатоповерхівок. 

Не важко порахувати, що починаючи з 2016 року це лише 8% від загальної кількості багатоповерхівок. 

Таким чином лише 8% житлового фонду здійснили хоча б один захід з енергомодернізації.

Повну ж енергомодернізацію разом з утепленням фасадів, та ремонтом внутрішньобудинкових мереж опалення пройшли лише 2 будинки. ОСББ Комунар ‒ 3 та ОСББ Парусний 7-А. 

Щодо загальної вартості більш ефективних заходів, таких як утеплення фасадів та саме комплексна модернізація системи опалення будинку, то для утеплення всіх багатоповерхівок Миколаєва необхідно приблизно 30 мільярдів гривень. Для встановлення теплових пунктів із заміною труб систем опалення потрібно приблизно 9 мільярдів гривень. 

Усі ці цифри, «без прикрас», є причиною того, що енергомодернізацію неможливо конвертувати у політичний результат.

Енергомодернізація – дорога, відбувається вкрай повільно, і основний інвестор – держава (60-80% компенсації). Міські бюджети – це додаткова підтримка, яка прив’язана до існування державних програм. При цьому часто участь в таких програмах це передбачає використання непопулярних кредитів. Тобто не буде підтримки від державних установ ‒ не буде нічого. Бо міські локальні бюджети (окрім міста Києва), не витримають такого фінансового навантаження. 

Зокрема, в суспільстві панує думка, що все залежить тільки від наявності фінансових ресурсів – це зовсім не так. 

Це комплексна проблема. З одного боку так, наявність державних програм компенсації витрат це важливий фактор. Але це тільки один із елементів успіху. 

Важлива ще ініціативність заявників (ОСББ та ЖБК), здатність побудувати діалог із співвласниками. 

Також один із головних факторів ‒ підрядні організації. Бо для будь якого підприємства яке виконує роботи ‒ це ризики. Адже спочатку виконуються роботи, а потім вже після їх виконання очікується основний грант. Фактично суму розрахунку можна чекати від 3-х місяців до року, в залежності від складності. 

На сьогодні ж, рівень зношення внутрішньобудинкових тепломереж на порядок випереджає енергомодернізацію цих мереж і залежить від ініціативності ОСББ та тих, хто готовий їм допомогти: фонди, громадські організації, бюджети громад (іноді).

Які прогнози? 

В комплексі проблема вирішується єдиним способом – природним розвитком ринку. Якщо цей ринок сам по собі буде цікавим – він буде наповнений як заявками, так і компаніями.

Ключове – це ризики. Їх занадто багато. Ніхто задля чиєїсь тимчасової «медальки» не стане наражати на ризик свою компанію чи своє ОСББ.

Що робити будинкам? 

Створювати ОСББ якщо його нема, та подавати заявки до державного Фонду енергоефективності який розташовано в Києві. Заявка подається дистанційно в електронному вигляді, або поштою.  

Сьогодні діють програми за умовами яких можна отримати компенсацію витрат на встановлення індивідуальних теплових пунктів та модернізацію системи опалення, утеплення горища та фасадів (програма ЕНЕРГОДІМ), встановлення сонячної станції (ГРІНДІМ).  

Сайт фонду: https://eefund.org.ua.

При цьому головне розуміти, що це вже прямі відносини ОСББ та фондів. Ніякі міські депутати, ради та інші представники місцевого самоврядування не мають ніякого відношення до основних державних програм.

Попри всі складності, все ж воно того варте. Адже комплексний результат для будинку ‒ це зменшення вартості оплати за опалення від 20 до 60%, знову ж таки в залежності від заходів які здійснюються в будинку.

На місці ж можна звернутись до різних організацій або експертів, в тому числі і до нашого громадського консультаційного офісу в Центр житлового фонду та розвитку підприємств. (https://www.facebook.com/ecenter.mk/).