Підтримка, фінанси, розвиток: перспективи бізнесу на Миколаївщині
-
14:14, 20 грудня, 2024
Після початку війни бізнес-середовище Миколаївщини зазнало серйозних втрат — руйнація інфраструктури, втрата ринків і кадрів стали величезним викликом. Однак підприємці демонструють стійкість і поступово відновлюють свою діяльність. Завдяки комплексним програмам відновлення та підтримки бізнесу, участі міжнародних партнерів Миколаївщина стає прикладом адаптації в умовах війни.
З перших днів війни бізнес, взагалі економіка Миколаївщини, зазнали катастрофічних втрат. Безумовно, дуже, дуже серйозно постраждав малий та середній бізнес. Багато підприємств зазнали фізичної руйнації. Частина підприємств втратили працівників з різних причин, починаючи з евакуації. Також частина чоловіків, вони перебували і перебувають у війську. Частина підприємств взагалі втратили ринки. Плюс великий негативний вплив має згортання внутрішнього попиту, руйнація зв'язків постачальників як всередині країни, так і міжнародних. Тому, безумовно, перед бізнесом постали дуже серйозні виклики.
Економіка в місті Миколаєві відновлюється
Ще наприкінці 2022-го, початку 2023 року ми робили комплексне дослідження ситуації, щоб опанувати аналітично, що відбувається, які є потреби. На той час ключовими питаннями, проблемами, розв'язання яких потребував бізнес, це були питання доступу до фінансування, проблеми пов'язані з ринком праці, з необхідністю здобуття нових навичок, компетенцій, отримання консультацій. Економіка в місті Миколаєві відновлюється, ми можемо сказати, що за минулий рік бізнес активно повертається до роботи. Це пов'язано із тим, що люди повертаються до Миколаєва. Якщо у нас влітку 2022 року в Миколаєві було близько 200–220 тисяч мешканців, то сьогодні, за інформацією Миколаївської міської ради, органів самоврядування, в місті зараз проживає більш як 440–450 тисяч мешканців. Відповідно, це і зростання попиту на внутрішньому ринку, на споживчому ринку. В цілому, це ресурси та можливості для відновлення ділової активності.
Відновлення бізнесу, допомога та перспективи
Спершу почали відновлюватися роздрібна торгівля, громадське харчування, логістичні послуги, все, що стосується будь-якого сервісу. Зараз ми бачимо, що більш активно відновили свою роботу переробні підприємства, підприємства, які працюють в галузі «блакитної економіки». Стосовно останнього, то це частина суднобудівних компаній, бо наприклад, робота певних підприємств маломірного суднобудування вона навіть і не переривалася. Паралельно з допомогою війську вони продовжують виконувати замовлення, перш за від іноземних партнерів. Інжинірингові компанії, які достатньо серйозно інтегровані в міжнародні ланцюги доданої вартості, продовжували працювати та продовжують це робити, залишаючись платниками податків тут, в Миколаєві. Навіть при тому, що частина персоналу є релокованим, знаходиться фізично в інших областях України, але податки та бізнес продовжує працювати з Миколаєвом.
З тої роботи, яку зараз активно продовжує «Центру підтримки бізнесу та економічного розвитку», існує попит на фінансові ресурси для відновлення, для трансформації, переорієнтації бізнесу, для відкриття нових напрямків. Цей попит залишається шаленим. Є певний брак компетенцій у бізнесу щодо, скажемо, підготовки проєктних заявок для доступу до фінансування. Ми, як «Центр підтримки бізнесу та економічного розвитку», намагаємось покривати ці білі плями, інтегруючи в програми грантової підтримки обов'язкові навчальні компоненти, які б допомагали підприємцям системно готуватися до можливості звертатися за такими фінансовими ресурсами, не лише, наприклад, до програм, які проводять міжнародні донори, а й до тих програм, які є на рівні держави. Та сама програма «єРобота». Тому надаємо універсальні компетенції щодо підготовки проєктних заявок, бізнес-планів, оцінки можливості та потреб власного бізнесу, для того, щоб після цього можна було звертатися за цими ресурсами та, відповідно, інвестувати гроші увідновлення бізнесу, у відкриття нових робочих місць, нових напрямків роботи.
Малий бізнес насправді дуже гнучкий і адаптивний, тому попит на це залишається. Проблема, пов'язана з кадровим забезпеченням, є абсолютно актуальною. Ми розуміємо, що триває мобілізація, і поки що далеко не всі працівники повернулися до Миколаєва. Є певні спеціальності, які поки що не закриті, тому кадровий дефіцит залишається. Відповідно, в рамках цього ми зараз плануємо співпрацю з міжнародними партнерами, з Міжнародною організацією праці, щодо формування місцевого партнерства зайнятості, для того, щоб допомагати підприємствам знаходити на ринку праці для себе фахівців, відповідним чином їх перенавчаючи та готуючи під це інструменти. Відповідно, давати можливість бізнесу більш стабільно працювати в цьому напрямку.
Грантова допомога незламному бізнесу
Зараз одним з доступних кроків отримання фінансової допомоги місцевими підприємцями є грантові програми. Тому ми розпрацьовуємо, залучаємо міжнародних партнерів і запускаємо відповідні інструменти фінансової підтримки. Якщо минулого року нам вдалося для Миколаївської області видати більш як 300 грантів малому і мікробізнесу, зараз ми сконцентровані на програмах для сільських громад. Зараз програми реалізуються щодо грантової підтримки малого бізнесу в Баштанській громаді, Галицинівській громаді, в Первомайську, Южноукраїнську, Новому Бузі. Також зараз реалізується програма для підприємців у Березнегуватській громаді.
Розуміємо, що потреби є дуже великими. Ресурси, в тому числі наших міжнародних партнерів, завдяки яким це стає можливим, також обмежені. Але намагаємось дати, крім грошей, ще й знання, для того, щоб можна було звертатися до інших фінансових установ для залучення додаткових коштів на розвиток та відновлення власного бізнесу.
Відновлення міста. Чому це важливо для економіки?
Ключовим зі стратегічної точки зору для нас є формування бачення майбутнього міста Миколаєва і, відповідно, півдня України, Миколаївської області. І тут треба відзначити, що насправді у нас є дуже великий прогрес. Сьогодні Миколаївська область і місто Миколаїв є найбільш підготовленими щодо реалізації програм відновлення. Ми в цьому змогли запевнити як діючих, так і потенційних міжнародних партнерів під час події 31 жовтня «Миколаїв — місто на хвилі», де була презентована стратегія міста Миколаєва до 2027 року і майстер-план, тобто прообраз фактично генерального плану, куди інтегровані всі, в тому числі проєкти відновлення і Портфоліо проєктів, керівником якого я є.
Стосовно інфраструктури для підтримки підприємств морської галузі, це індустріальний парк, територія «Аквапорт», нижня набережна — правий і лівий береги річки Інгул із формуванням муніципальної марини, формуванням інфраструктури для водного туризму, для річкових транспортних маршрутів. Головне — це відновлення інфраструктури для навчання молоді у відповідних напрямках.
Безумовно, це бачення майбутнього території Миколаївського суднобудівного заводу, де має бути сегмент, пов'язаний із маломірним суднобудуванням, сервісом для маломірних суден, де має з'явитися технологічний парк у безпосередній близькості до промислових майданчиків з чіткою взаємодією та включенням інновацій на промислових підприємствах.
Також з'являється територія історичної промислової спадщини з можливостями для розбудови громадських просторів, зелених зон, території для офісної і змішаної забудови. Фактично, це повернення цієї території та водної акваторії річки Інгул до мережі міста Миколаєва.
В рамках цієї активності нами запущена платформа Blue and Green economy. Тобто це база знань про «блакитну економіку» з можливістю для бізнесу пройти самооцінку і побачити свої сильні та слабкі місця в опануванні концепції «блакитної економіки» для подальшого вдосконалення і можливості комунікації з міжнародними партнерами.
Це комунікація, побудова глобальних партнерств. Перший етап — це подія «Миколаїв — місто на хвилі». Це наш внесок у стратегічне бачення і формування екосистеми для відновлення міста Миколаєва. Всі наші інші проєкти та програми, які ми розпрацьовуємо, також присвячені цій парадигмі.
Це і фінансова підтримка для малого бізнесу, і підтримка щодо отримання необхідних знань та компетенцій, це і наші активності щодо програм освіти для молоді. Зокрема, екологічна STEM-освіта як запорука розуміння молоддю важливості збереженея екології, розуміння того, що сучасний бізнес має бути відповідальним. Сучасний європейський бізнес має говорити з партнерами мовою спільних цінностей.
«Блакитна економіка» допомагає економіці міста
Безумовно, є. Враховуючи, що ми вже більше двох років втілюємо ці програми фінансової підтримки, у нас є достатня кількість історій успіху від тих підприємців і підприємств, які отримали від нас допомогу. До речі, один із таких дуже цікавих інноваційних інструментів, зараз якраз працює. Це Blue Innovation Challenge. Це конкурс блакитних інновацій, тобто інновацій у галузі «блакитної економіки». Більше ніж десять підприємств із Миколаєва представили свої проєкти, сім із них відібрані й вже зараз отримують фінансування для впровадження нових проєктів у напрямку "блакитної економіки".
Це стосується як сільського господарства, так і напрямків, пов’язаних із маломірним суднобудуванням, проєктуванням суден, автоматизацією цих процесів. Тому, так, історії успіху є. Ми готові продовжувати підтримку як тих, хто вже з нами працює, так і нових суб’єктів господарювання, щоб у них була можливість стати більш стійкими, запустити конкурентний бізнес і, відповідно, формувати успішний ринок праці, наповнюючи місцеві бюджети, а головне — наповнюючи місто Миколаїв життям.
Які кроки назустріч повинні робити місцеві органи самоврядування?
Те, що мають робити органи місцевого самоврядування міста Миколаєва, це передусім участь разом з громадою та професійним середовищем у всіх процесах, пов’язаних зі стратегічним плануванням. Про це ми говорили, в тому числі з нашими партнерами на заході 31 жовтня. Місто Миколаїв вже прийняло стратегію, в розробці якої активно брали участь громадянське суспільство, Експертно-громадська рада, представники бізнес-спільноти, Морський Кластер України.
Також у розробці майстер-плану були активно залучені громадянське суспільство і волонтери. Проєкт Портфоліо ініційований і розроблений за підтримки представників морської галузі та громадянського суспільства. Понад 900 волонтерських людино-годин від 100 громадських експертів було інвестовано в цю роботу.
Залишаються ще певні завдання у місцевої влади. Наприклад, щоб сформувати муніципальний яхт-клуб, треба попрацювати з залишками міського майна, такими як причальні споруди, пірси, понтони, території яхт-клубів, які мають повернутися до свого цільового призначення. Прибережна водна мережа повинна бути безпечною і відкритою, надаючи можливість містянам вільного доступу до таких територій. Фактично, це повернення доступу до прибережної смуги, що є в компетенції місцевої влади.
Що стосується обласного яхт-клубу та інших подібних об’єктів, це вже потребує координації з обласною владою. Проте всі ці ініціативи активно транслюються.
Наглядові ради на комунальних підприємствах. Чому це важливо для розвитку міста?
Важливим для успішності реалізації проєктів є системна прозорість. Крім залучення громадянського суспільства до прийняття рішень, необхідно забезпечити контроль на етапах впровадження. Тому вважаємо, що інструмент наглядових рад на великих інфраструктурних і комунальних підприємствах є необхідним.
Безперечно, хорошою новиною стала підтримка цього рішення серед депутатів Миколаївської міської ради. До цього на засіданні експертно-громадської ради жваво обговорювався проєкт рішення щодо впровадження наглядових рад для комунальних підприємств. Тепер першим підприємством, де планують запровадити такий орган, стане «Миколаївводоканал».
Але, такий інструмент має працювати й для соціально важливих підприємств, таких як муніципальний яхт-клуб, залучаючи до управління представників галузі та місцевої водної спільноти. Наприклад, великі питання є до якості роботи закладів охорони здоров’я та освіти. Законодавство передбачає можливість створення наглядових рад при цих закладах, і це важливо для покращення якості життя в Миколаєві. Це підвищує конкурентоспроможність міста, його привабливість для бізнесу та сприяє наповненню бюджету.
Нехай кожна ідея має підтримку у Новому році!
Хочу побажати бізнесу Миколаївщини у наступному році стійкості, інновацій та нових горизонтів для розвитку. Нехай кожна ідея має підтримку, кожна ініціатива перетворюється на успіх, а спільні зусилля сприяють відбудові нашого регіону та процвітанню громади. Разом ми здатні перетворити виклики на можливості та створити економічно сильну Миколаївщину. В свою чергу, двері «Центру підтримки бізнесу та економічного розвитку» завжди відкриті для фахової допомоги.