Воєнний стан – миколаївські аспекти
-
19:59, 03 грудня, 2018
Вибори, вибори і ще раз – вибори. Ось українська народна забава, від якої ані політичний клас, ані сам український народ не може відмовитися нізащо і ніколи. Вибори і через них – отримання бажаної влади. Ну, давайте про події відповідно до хронології.
У неділю, 25 листопада, три українських військових кораблі – два малих броньованих артилерійських катери і один буксир намагаються перейти з українського порту Одеса у Чорному морі до українського порту Бердянськ у Азовському морі. А йти туди, нагадаю, слід через Керченську протоку, під Керченським мостом. Протоку цю незаконно, але контролюють, росіяни внаслідок анексії Криму у 2014 році. Росіяни наші кораблі не пускають. Вони йдуть на таран українського буксиру – ці кадри, зроблені російськими військовими переглянули, напевно, мільйони людей. Перекривають прохід під мостом цивільним судном, яке начебто, сіло на мілину, блокують наші кораблі. А після того, як вони розвертаються на зворотній курс, атакують їх і захоплюють разом зі всіма, хто був на борту. Стріляють на ураження. Загалом, 24 моряки та інших військовослужбовців опиняються у російському полоні, трьох з них – поранено. Вже в вечорі цього ж дня президент Порошенко скликає засідання Ради національної безпеки і оборони яка пропонує йому запровадити в Україні військовий стан. Згідно із законами, для цього необхідна згода Верховної Ради і за цією згодою Порошенко звертається негайно.
І 26 листопада почалося! Президента відразу ж звинуватили у бажанні скасувати президентські вибори, призначені на 31 березня наступного року. Він був змушений змінити вимоги та запропонував військовий стан на 30 днів. Таким чином, президентська виборча кампанія, яка має стартувати 31 грудня 2018 року опинилась поза загрозою. Крім того, воєнний стан водиться не на всій території України, а лише в 10 областях, які межують із Росією, невизнаним Приднестров’єм та мають вихід до Чорного та Азовського морів. І парламент, в якому знаходиться, напевно, з десяток потенційних кандидатів на таку пропозицію пристав. Хоча драматичні дискусії в ньому точилися весь день, під час яких українські парламентарії навіть матюкалися, уявіть собі! І відразу ж депутати проголосували постанову про призначення президентських виборів на 31 березня 2019 року. І ця постанова набрала ще більше голосів ніж закон про введення військового стану.
Як би там не було, але військовий стан, хоч і на 30 днів, та лише у 10 областях, до переліку яких увійшла і Миколаївська область введений. Серед всіх миколаївських нардепів четверо – Андрій Вадатурський, Артем Ільюк, Олександр Жолобецький та Вадим Підберезняк не голосували за введення воєнного стану. Зі всіх чотирьох поки що лише Вадим Підберезняк публічно пояснив свою позицію – пропозиція президента викликала у нього багато питань, але вже зараз, коли рішення прийняте, він готовий його виконувати. А ось інші «відмовники» поки що відмовчуються. А почути їх було б цікаво.
Голова Миколаївської обласної державної адміністрації поспішив заспокоїти всіх. За його ствердженням, військовий стан ніяк не вплине на життя Миколаївщини. Він і голова обласної ради підтримали введення воєнного стану, позитивно відізвався і миколаївській міській голова. Екс-глава Миколаївської обласної державної адміністрації Вадим Меріков підтримав введення воєнного стану, цитую «Для меня военное положение началось с 22 февраля 2014 года. Поэтому поддерживаю Указ президента Украины и решение Верховной Рады о введении военного положения в приграничных регионах нашей страны. Мы должны быть готовыми защищать нашу Родину, как это уже не первый год делают наши воины на передовой». На момент п’ятниці, коли готувався цей матеріал інші вагомі лідери громадської думки ніяк не висловили свого ставлення до таких небачених подій в державі. І знову ж, було б цікаво почути та послухати.
Отже, Миколаївщина у воєнному стані. Як це? І справді, поки що, особливих катаклізмів у житті цивільних не помічається. Підстрибнув курс долара в обмінниках, але дуже швидко повернувся до майже колишнього рівня. Всі установи, транспорт як працювали, так і працюють. Із прикрих новин – Центральна виборча комісія скасувала вибори до об’єднаних територіальних громад в областях, в яких введений військовий стан, які були призначені на 23 грудня. В Миколаївській області таких було 12 штук. Очевидно, що їх буде перенесено.
Але як відіб’ється воєнний стан на житті миколаївців та і всіх українців, насправді, ніхто зараз певно сказати не може. Я вже зазначав – ситуація насправді – небачена, такого ще за всю новітню історію України жодного разу не було. Частина політиків воліє звинуватити чинного президента у небажанні віддавати владу, скасувавши президентські вибори під приводом війни. Але ж ніхто, крім явних ворогів та корисних ідіотів, не може заперечувати самого факту російської агресії, анексії Криму, захоплення частини Донбасу та продовження військово-політичного тиску на Україну з боку Росії. Сама ситуація на Азовському морі виникла через фактичну блокаду українського узбережжя з портами Бердянськ та Маріуполь. З’явились нові військові бази на нашому кордоні і вони не пустують. Загроза вторгнення, захоплення, поглинання або встановлення лялькового режиму нікуди не ділася. Я сподіваюсь, всі про це пам’ятають? А те, що відбувається зараз в українському суспільстві дуже схоже на ситуацію «Розділяй та володарюй» на користь самої Росії. І хтось приймає участь у цьому несвідомо, щиро помиляючись, а хтось – цілком свідомо та з цілком конкретними цілями для себе або для своїх кураторів. Що з цього всього вийде – побачимо.
Рада Регіонального розвитку Миколаївської області відбулась 27 листопада. На неї було започатковано створення трирічного плану розвитку регіону. Очільники області закликала об’єднані територіальні громади прийняти участь у його створенні, забувши про політику. Підсумкове засідання ради планується на лютий місяць наступного року.
Ну, і нарешті, зима вже повністю вступає у свої права – зі снігом та заметами. Бережіть себе.