• вівторок

    5 листопада, 2024

  • 0.6°
    Ясне небо

    Миколаїв

  • 5 листопада , 2024 листопада

  • Миколаїв • 0.6° Ясне небо

Максим Коваль

Максим Коваль

Директор ТОВ "Оперативна юридична допомога"

Звільнення від сплати оренди та податку за землю під час воєнного стану

З початком війни РФ проти України постало питання для власників та орендарів земельних ділянок щодо сплати земельного податку (оренди) за землю державної та комунальної власності.  Багато підприємств на Миколаївщині та в інших областях вже мають ситуацію, коли від плати за землю вони звільнені за період з березня 2022р. по 31.12.2022р., але за 2023р. податкова виставила ім вимоги про сплату податку або орендної плати  за землю в повному обсязі. 

Законодавством передбачена можливість прийняття рішень місцевими радами щодо звільнення (або зменшення) плати за землю комунальної власності. Але, на прикладі Миколаєва, зрозуміло, що міська рада бажає мати кошти на укладання тротуарної плитки під час війни, тож чекати від неї адекватних рішень поки що не варто. 

Що каже закон з приводу звільнення від оплати за землю?

Відповідно до п.п. 69.14. п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки і паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до Постанови КМУ від 06.12.2022 №1364 перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Згідно з абзацом 3 пункту 1 вказаної постанови, до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Згідно вказаного переліку, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, територія Миколаївської територіальної громади відноситься до територій можливих бойових дій. На думку посадовців податкової, території можливих бойових дій не підпадають під звільнення від сплати податку (оренди) за землю. Яким чином визначення в переліку територіальної громади Миколаївської ОТГ як території можливих бойових дій вплинуло на бомбардування наприклад Миколаєва російськими військовими  ракетами та дронами території міста не відомо. Але на думку податківців вплинуло позитивно і тепер підприємства можуть платити за землю в повному обсязі! 

Відповідно до абз. 16 п.1 цієї постанови, території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації Російською Федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими Російською Федерацією.

Так, наприклад, згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, Миколаївська міська територіальна громада у період з 26.02.2022 по 11.11.2022 віднесена до 2 підгрупи територій, на яких ведуться (велися) бойові дії - «Території активних бойових дій», а з 11.11.2022 без визначеної на сьогодні дати припинення - до 1 підгрупи територій, на яких ведуться (велися) бойові дії - «Території можливих бойових дій». 

На мій погляд, орендарі та власники земельних ділянок територій віднесених згідно Переліку до “Території можливих бойових дій”  звільняються від сплати за землю як за 2022р. так і за 2023р. тощо.  Але доказування того, що платник податку звільнений від сплати за землю доводиться доказувати в суді. Перші позитивні судови рішення з цього приводу вже прийняті судами. 

Ви можете звернутись до професійних адвокатів за допомогою в зверненні до суду з позовом  до податкової інспекції. 

директор ТОВ  "Оперативна юридична допомога"    Максим Коваль