Ми вчергове виграли суд у АТ «Миколаївгаз»
-
12:15, 27 грудня, 2023
Суд скасував рішення АТ "Миколаївгаз" про стягнення 254 273, 44грн. зі споживача
До адвокатів компанії "Оперативна юридична допомога" звернувся пенсіонер, інвалід 2 групи з типовою ситуацією. Між ним та АТ «Миколаївгаз» було укладено договір на постачання ГРМ. В липні 2022 року війська рф обстріляли м. Миколаїв та одна з ракет влучила в будинок який знаходиться поряд з його будинком. Внаслідок вибуху було пошкоджено його будинок, автомобілі, газові труби і газовий лічильник. Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо цього випадку та визнала його потерпілим. Через пошкодження газової мережі приїхали представники АТ «Миколаївгаз» та відключили його будинок від газопостачання, про що складено відповідний акт, в якому зафіксовано, що підставою відключення є саме бойові дії. Наступного дня представники АТ «Миколаївгаз» зняли газовий лічильник та відправили його на експертизу. Разом з цим вони склали акт про самовільне втручання в роботу лічильника та його пошкодження.
В акті пенсіонер вказав, що лічильник пошкоджено внаслідок вибуху снаряду в сусідньому будинку. За результатами проведення експертизи встановлено, що в механізм лічильника ніяких втручань не було, а лише пошкоджено пломби та скло. Крім того, клієнт написав, що не згоден з результатами експертизи оскільки під час огляду лічильника всередині виявлені залишки скла та каміння. Вказані обставини, на думку споживача свідчили про те, що він не вчиняв жодних порушень Кодексу ГРМ та не втручався в діяльність ЗВТ та причиною пошкодження лічильника є виключно бойові дії, а саме вибух ракети в сусідньому будинку. Проте представники АТ «Миколаївгаз» не взяли до уваги бойові дії, як причину пошкодження лічильника та змушували його сплатити більше 254 000 грн за нібито необлікований спожитий газ згідно складеного комісією Ат “Миколаївгаз” рішення.
Споживач звернувся до наших адвокатів. Ми подали позов до Заводського районного суду м.Миколаєва щодо скасування незаконного рішення. Але районний суд вирішив, що вибух ракети в будинку поруч, руйнування сусіднього будинку, пошкодження будівлі нашого клієнта це лише співпадіння у часі, і вибух жодним чином не вплинув на пошкодження лічильника газу, який знаходився на стіні будівлі з боку зруйнованого вибухом будинку.
Ми звернулись до Миколаївського апеляційного суду зі скаргою на рішення місцевого суду і в апеляційному суді довели, що причиною пошкодження лічильника газу був саме вибух, який зруйнував будівлю поруч.
Несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ)/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно із підпунктом 37 пункту 4 глави 1 Кодексу ГРМ для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме:
- Дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;
- Спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);
- Наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
Таким чином, законодавець визначає, що втручання в роботу - це цілеспрямовані умисні дії, які направлені на викривлення даних обліку природного газу.
Дослідивши надані нашими адвокатами докази, Миколаївський апеляційний суд в своєму рішенні від 04 грудня 2023р. вирішив:
- Визнати незаконними та скасувати рішення комісії АТ «Миколаївгаз» від 26 серпня 2022 року та складений на підставі цього рішення акт про порушення від 04 серпня 2022 року про нарахування споживачу необлікованого об`єму природного газу з 04 лютого 2022 року по 03 серпня 2022 року в обсязі 18461,19 куб.м на суму 254273 грн 44 коп.
- Стягнуто з Акціонерного товариства «Миколаївгаз» на користь споживача моральну шкоду у розмірі 6 000 грн.
- Стягнуто з Акціонерного товариства «Миколаївгаз» в дохід держави 5534грн38коп. судового збору за розгляд справи у суді першої та апеляційної інстанції.
- Стягнуто з Акціонерного товариства «Миколаївгаз» на користь споживача витрати на правову допомогу в розмірі 18 582 грн.
На цей час АТ «ОГС «Миколаївгаз» зупинено дію ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу у зв`язку з передачею цілісного майнового комплексу з розподілу природного газу іншому суб`єкту господарювання, який отримав відповідну ліцензію "Газорозподільні мережі України". Але, з огляду на традиції та когнітивні здібності працівників подібних організацій, слід чекати аналогічних незаконних рішень з боку нового утримувача майнового комплексу з розподілу природного газу.
В разі спорів з газорозподільним підприємством “Газорозподільні мережі України” звертайтесь до адвокатів компанії "Оперативна юридична допомога" в Одесі, Миколаєві, Херсоні.