• середа

    9 квітня, 2025

  • 6.4°
    Переважно ясно

    Миколаїв

  • 9 квітня , 2025 середа

  • Миколаїв • 6.4° Переважно ясно

Тарас Кремінь

Тарас Кремінь

Уповноважений із захисту державної мови, Народний депутат України VIII скликання

Дитячі письменники Миколаївщини: хто вони?

 

З далеких тисячоліть до нас лунає голос фольклору з його різнобарвним багатством колискових, забавлянок, веснянок, казок, скоромовок, небилиць, легенд, переказів, билин, оповідок, приказок, примовок, прислів’їв, дум, легенд і балад, які супроводжують життя української молоді. Хто вони, талановиті й войовничі степовики, хто залишив свій ліричний голос у славній історії національної культури? Хто вони, чарівники дитячого світу?

В царині дитячої літератури відразу згадуються знані українські письменники, серед яких - Григорій Сковорода, "Руська Трійця", Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Юрій Федькович, Олена Пчілка, Михайло Коцюбинський, Степан Васильченко, Борис Грінченко, Олександр Олесь, Марійка Підгірянка, Костянтина Малицька, Оксана Іваненко, Микола Трублаїні, Олександр Копиленко, Наталія Забіла, Михайло Стельмах, Платон Воронько.

Серед наших земляків - уродженців Миколаївщини - помітне місце посідають уславлені творці дитячої літератури нового часу. Серед них Дніпрова Чайка, яка писала казки, вірші, лібретто дитячих опер («Коза-дереза», «Краплі-мандрівниці», «Пан Коцький», «Весна-красна»), а також вірші (“Негода”, “Мури”, “Як не хочеться жить…”, “Як темно знов, як сумно знов!..”, “Хай хмари по небові ходять…”, “І небо похмуре, і сонця немає…” тощо). Крім популярних читанок, букварів і граматик,

Спиридон Черкасенко видав низку книг для дитячого читання: поетичні збірки «Хвилини», «До верховин»; збірки оповідань «Маленький горбань та інші оповідання», «На шахті», «Вони перемогли», «У шахтарів. Як живуть і працюють на шахтах»; роман «Пригоди молодого лицаря»; драматичні твори «Хуртовина», «Казка старого млина», «Про що тирса шелестіла…», «Ціна крові», «Северин Наливайко» та ін.

Найпопулярніший шістдесятник поет Микола Вінграновський - серед улюблених письменників школярів. Його оповідання «Бинь-бинь-бинь» і «Чорти», вірші для дітей зі збірок «Андрійко-говорійко», «Мак», «Літній ранок», «Літній вечір», повісті "Сіроманець" і "Первінка" тому підтвердження.

Найбільший сміхослов України Павло Глазовий - майстер гумору для дітей також. Пригадаймо його книги поетичних жартів: “Великі цяці”, “Карикатури з натури”, “Коротко і ясно”, “Щоб вам весело було”, “Мініатюри та гуморески”, “Куміада”, “Усмішки, “Смійтесь, друзі, на здоров'я. “Байки та усмішки”, “Весела розмова", “Хай вам буде весело”, “Сміхологія”.

Серед сучасних авторів творів для дітей помітне місце посідає Валерій Бойченко. З особливою приємністю беру в руки томик Роберта Льюїса Стівенсона «Корабельна катастрофа», на форзаці якої каліграфічно виведено: «Англійський письменник Р. Л. Стівенсон вітає Тараса Креміня і його батьків нашою рідною мовою, якої його навчив у Миколаєві Валерій Бойченко. 19.7.84 р.». Так сталося, що 2007 року я був запрошений на Міжнародну науково-практичну конференцію «Література. Діти. Час» до Львівського університету імені І. Франка, в рамках якого відбувся і міжнародний симпозіум із питань розвитку дитячої літератури. Там я виступив із доповіддю «Концептуальна своєрідність сучасної української дитячої літератури (на матеріалі творчості Валерія Бойченка)». Там про його переклади англійської та американської поезії для дітей „У мене курочка була”, „Зроду ще такого я не бачив!”, а також книги віршів для маленьких "Який широкий світ!". Окрема сторінка його творчості - вірші для його дочки Мирослави.

Анатолій Качан - блискучий дитячий письменник. 15 книжок для дітей та юнацтва, добірки поезій, що увійшли до шкільних підручників і посібників, хрестоматій та антологій української дитячої літератури, численні публікації в зарубіжних виданнях, пісні, написані у співавторстві з відомими українськими композиторами, статті та інтерв'ю з проблем дитячої літератури. Пригадаймо його книги: "Берегові вогні", "Ворота міста", "Гуляє парус на Лимані", "До синього моря хмарина пливе", "Журавель щипав щавель", ""За нашим садом грає море", "Зелений промінь", "Ліниві вареники", "Листи з осіннього саду" та ін.

Людмила Чижова - серед улюблениць нашої молоді, адже її виступи, зустрічі та щира повага свідчить про талант, мудрість і силу розбудовувати художній світ дитинства. Пригадаймо окремі поетичні збірки авторки: «Бабусина казка», «Барви літа», «Води живої джерело», «День пророка Наума», «Окраса життя», «Ода матері», «Ємигея», «Казка на канікулах», «Новорічна казка», «Із глибини народної криниці», цикл із 4-х книг «Ми малюємо осінь», «Пісня тополина», «Покрова – козацьке свято»; прозові книжки «Степова птаха», «Віддзеркалення долі», «Казкові історії» та ін.

Віра Марущак - популярна авторка книг оповідань для дітей. Серед них - «Вікнами до сонця», «Батько з Португалії», «Цезар, Галка і Новий рік», «Пригоди Нюмочки», «Зайченя», «Джмелик-мандрівник», «Гомін білого інею», «Ярмарок сміху», «Скарбничка казок», «В’язочка казок», «Веселятко», «Життєва абетка». Авторка пише про своїх сучасників, глибоко проникає в їх психологію. Цінним є те, що її герої живуть серед нас, вони реалістичні. Оповідання читаються легко, вони навчають добру, примушують задуматися, пофілософствувати.

Дмитро Кремінь - серед письменників для дітей. Першою поетичною книгою стала «Ласкава Мирослава» (2015), присвячена онучці автора – Мирославі Кремінь. Незважаючи на те, що вона видана всього-на-всього у трьох екземплярах, збірка, розрахована для родинного читання, стала ще однією сторінкою творчої біографії тата. Невипадковими тут стали псевдонім автора «Дід Дмитро», ілюстраціями – світлини маленької онучки. Композиційно збірка складається з семи віршів: «Мирослава», «Моя вулиця», «Вишиванка», «Гуси-лебеді», величальної батькам «Спасибі вам!», «Літачок» та ін.

Згадаю і тих літераторів, яким варто приділити увагу також. Серед них - Іван Баклицький, Олесь Бердник, Олександр Глушко, Леонід Вишеславський, Галина Запорожченко, Інеса Завялова, Олександр Зима, Лілія Золотоноша, Світлана Іщенко, брати Капранови, Олексій Кваша, Віталій Колодій, Таїс Ліщинська, Лариса Матвєєва, Борис Мозолевський, Олександр Сизоненко, Ольга Славна, Вікторія Чорноброва, Клим Чурюмов та ін. Ці та інші автори - у 3-томній антології «Живлюща сила ємигії» («Іліон», 2019, упорядники – Василь Шуляр, Дарина Лук’яненко), яка, продовживши традиції літературного посібника-хрестоматії «Література рідного краю», явила собою як відомі, так і нові художні твори літераторів краю.