Як вдалось розблокували експорт зерна через Дунай в Чорне море і що це дасть
- Віталій Червоненко, BBC News Україна
-
•
-
0:12, 13 липня, 2022
Українські військові та адміністрація морських портів повідомили, що завдяки звільненню острова Зміїний від російських військ вдалось розблокувати експорт українського збіжжя та іншої продукції через морські порти на Дунаї.
Як вказують чиновники, це поєднання річкового та морського шляху дозволить суттєво збільшити потік експорту української продукції. Хоча і визнають - це забезпечить тільки невелику частину об'ємів експорту у порівнянні із заблокованими великими портами Одеси чи Миколаєва.
Росіяни залишили Зміїний 30 червня після тривалих боїв за нього. Росія захопила острів у перший день вторгнення 24 лютого.
Він розташований неподалік впадання Дунаю в Чорне море і через це українське судноплавство з портів на Дунаї фактично було заблоковане.
Чинник Зміїного
Адміністрація морських портів нещодавно повідомила, що після операції із деокупації острова Зміїний та проведення ВМС "інших спеціальних заходів в даному визначеному районі Чорного моря" вдалось відкрити гирло Бистре річки Дунай.
Його, як вказали чиновники, можна буде використовувати для заходу і виходу суден, що перевозять агропродукцію.
Йдеться як про імпорт товарів в Україну, так і експорт зерна та інших товарів.
Схема виглядає так: судна заходять по гирлу Бистре в українські порти на Дунаї - Ізмаїл, Рені і Усть-Дунайськ. Їх завантажують, а далі вони виходять у Чорне море та швидко йдуть до Румунії та Болгарії.
11 липня пресслужба військово-морських сил України повідомила, що вони долучились до забезпечення перевезень цивільними суднами агропродукції через гирло Бистре суднового ходу річки Дунай-Чорне море.
"Перші вісім іноземних суден вже прибули до портів України", - повідомили військові. Згодом в уряді заявили про 16 суден.
Вони додали, що використання каналу стало можливим завдяки звільненню від російських військ острова Зміїний, "адже острів має стратегічне значення, оскільки дозволяє контролювати надводну та частково повітряну обстановку на Півдні України".
Чим, за даними військових, росіяни користувались, блокуючи рух цивільних суден.
Як це працює
Заступник голови державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства Віктор Вишньов розповів ВВС News Україна, як це зараз працює.
Зараз судна пішли через українське гирло Бистре до дунайських морських портів Ізмаїл, Рені і Усть-Дунайськ.
Працювати через румунське гирло Суліна було складно, адже воно має меншу пропускну здатність (воно одностороннє) і там швидко скупчилась велика кількість суден і вони зупинились у величезних чергах, каже Вишньов.
За даними видання Ukrainian shipping magazine, там зібралась черга у 130 суден.
"Через блокаду цивільного судноплавства росіянами, світовим компаніям з морського транспортування довелося використовувати румунський канал Суліна, що призвело до скупчення великої кількості суден та значного перевантаження каналу", - додають військові.
Як каже Вишньов, після звільнення від росіян Зміїного з'явилася опція розблокувати українське гирло і експортувати та імпортувати напряму через Дунай і Чорне море.
"Це дозволяє розвантажити велику пробку, яка утворилась на Дунаї", - каже він.
Дунайські порти зможуть забезпечувати третину всього нинішнього українського експорту.
"Звісно, що основний потік експорту йшов з основних морських портів і це зараз заблоковано", - наголошує Вишньов, але і маршрут через Дунай - це також суттєве полегшення.
Він наводить приклад - одне величезне судно Панамакс заходило на термінали портів великої Одеси і міг взяти 30-50 тисяч тонн зерна.
Натомість баржі з дунайських портів можуть взяти - до 5-7 тисяч тонн максимум.
За словами Вишньова, зараз, як правило, ці невеликі судна до 5 тисяч тонн виходитимуть у море з Дунаю і одразу перевантажуються на великі морські Панамакси в румунській Констанці.
Далі продукція везеться у всі куточки світу. "Немає сенсу ганяти маленькі судна на дуже великі відстані", - додав Вишньов.
Він сподівається, що такий маршрут буде нормально функціонувати, а також наголосив, що зараз є можливість доставляти вантажі на південь Одещини попри обстріли росіянами інфраструктури.
Але, як вказує Віктор Вишньов, головне для України - запустити головні морські порти для повноцінного експорту. Проте це питання домовленостей на найвищому рівні.
Оцінка учасників ринку
В Українській зерновій асоціації привітали розблокування роботи гирла Бистре на українському Дунаї.
"Це дозволить полегшити ситуацію з простоями суден, які перевозять українське зерно в очікуванні заходу/виходу через Сулінський канал Дунаю в Румунії. Це маленький та важливий крок до відновлення експорту зерна з України, але недостатній для повноцінного відновлення цього експорту", - йдеться у заяві асоціації.
Але в асоціації кажуть, що українські дунайські порти не здатні повноцінно замінити чорноморські порти України з кількох причин.
По-перше, невелика пропускна здатність дунайських портів щодо перевалки зерна (до 1 млн т на місяць), в той час, як Чорноморські порти відправляли на експорт 5-6 млн т зерна на місяць.
По-друге, неможливість транспортування зерна залізницею до дунайських портів через пошкодження росіянами мосту через Дністерський лиман в Затоці.
В асоціації кажуть, що ціна на логістику вже злетіла до таких рівнів, що вирощувати зерно стало нерентабельно.
"На сьогодні ціна доставки зерна з поля до порту Констанца в Румунії вже коштує 160-180 доларів на тону, а ціна реалізації в тому ж порту 240-250 доларів. Сільгоспвиробнику залишається лише 70-80 доларів попри собівартість однієї тони ячменю близько 180-190 доларів. При нехитрому розрахунку зрозуміло, що витрати на виробництво не покриють і половини вартості", - вважають в асоціації.
Віталій Червоненко, BBC News Україна