98% новин миколаївських медіа — з надійними джерелами інформації
-
22:33, 27 квітня, 2023
Онлайн-медіа Миколаєва загалом майже не публікують новини із сумнівних джерел, або таких, що себе скомпроментували. Лише у 2,3% публікацій медійники посилаються на ненадійні джерела.
Про це свідчать результати моніторингу, проведеного Інститутом Масової Інформації у квітні.
Аналізувались стрічки новин п’яти медіа в період з 10 по 14 квітня. В рамках моніторингу було проаналізовано новини на сайтах «Новини-N», «Преступности. НЕТ», «Корабелов.Інфо», «0512», «Nikcenter».
Загалом було проаналізовано 878 публікацій. Методологія передбачала аналіз новин відповідно до двох стандартів: достовірність та відокремлення фактів від коментарів. Також аналізувались типи джерел: надійні, сумнівні, без джерел. Кожен факт, що подається у матеріалі, повинен мати ідентифіковане та надійне джерело інформації. Ненадійними джерелами інформації є неверифіковані акаунти в соціальних мережах, або ж джерела, які себе скомпрометували. Для новин сумнівними є анонімні джерела, а також неофіційні джерела, очевидці, неназвані експерти, тобто такі, чию достовірність неможливо перевірити. У тому числі, це публікації з пропагандистських російських ЗМІ.
Переважна більшість новин посилались на надійні джерела — 858 або 97,7%. Усі 100% новин на сайтах «Корабелов.Інфо» та «0512» мали надійні джерела. Не зафіксовано жодних порушень стандарту відокремлення фактів від коментарів.
Видання «Новини-N» частіше за інші посилалось у своїх новинах на ненадійні джерела — загалом 10 публікацій (або 3,2% від загальної кількості новин у стрічці видання) спиралися, зокрема, на публікації російських пропагандистських ЗМІ та російських високопосадовців.
-
Наприклад, у новині "У Курську та Білгороді скасували парад до 9 травня, - ЗМІ" видання посилається на публікацію російського РБК у телеграм-каналі з посиланням на губернаторів Курської та Білгородської області.
-
Також видання опублікувало новину про те, що у РФ хочуть обмежити чоловікам виїзд за кордон з посиланням на сайт російської Держдуми, який заблокований в Україні.
-
«Режим Путіна хоче легалізувати електронні повістки» - таку новину видання опублікувало, посилаючись на російський РБК та голову оборонного комітету держдуми Андрія Картаполова.
-
Медіа послалося на телеграм-канал «глави» окупованого Криму Сергія Аксьонова у публікації про те, що «У Криму окупанти не проводитимуть демонстрацію та парад 1 і 9 травня».
Видання «Преступности.НЕТ» опублікувало 9 матеріалів (або 3% від загальної кількості публікацій ну сайті) з посиланням на ненадійні джерела.
-
Наприклад, публікація «У росії почали відпрацьовувати захист північно-західних кордонів після вступу Фінляндії до НАТО» видання посилається на заяву заступника главку повітряно-космічних сил росії Андрія Дьоміна.
-
Також видання написало про те, що у російських Курську та Бєлгороді скасували парад на 9 травня з посиланням на російське пропагандистське видання РБК та російський телеграм-канал ASTRA.
-
Як і «Новини-N», журналісти «Преступности.НЕТ» повідомили про те, що росіяни скасували парадта демонстрації на 1 та 9 травня в окупованому Криму та Севастополі, пославшись на слова «голови» Криму Сергія Аксьонова.
Ще одна новина з посиланням на ненадійне джерело була опублікована виданням «Nikcenter». У матеріалі «На окупованій частині Херсонщини «Юнармія» хоче готувати пропагандистів з дитинства» видання посилається на керівника Херсонського осередку «Юнармії» – молодого чоловік, який під час окупації Херсона почав працювати на створеному росіянами телеканалі «Таврія» як Микола Буданов, а потім став називати себе «Серафім Іванов».
В рамках моніторингу, новини в миколаївських медіа також перевірялись на наявність мови ворожнечі. За результатами аналізу не виявлено жодної такої публікації.
Катерина Середа, регіональна представниця ІМІ в Миколаївській області
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.