• субота

    2 листопада, 2024

  • 11.8°
    Мінлива хмарність

    Миколаїв

  • 2 листопада , 2024 листопада

  • Миколаїв • 11.8° Мінлива хмарність

ЗМІ: Миколаївводоканал закупив щебінь та пісок дорожче ринкової ціни

КП «Миколаївводоканал» без тендерів придбало значні обсяги щебню та піску у компаній-новачків на ринку держзакупівель, можливо, за завищеними цінами.

Про це йде мова в матеріалі миколаївського Центру журналістських розслідувань.

Журналісти видання проаналізували інформацію про закупівлі в системі РroZorro та порівняли ціни матеріалів, придбаних миколаївськими комунальниками, із аналогічними контрактами в інших регіонах.

Зазначається, що було проаналізовано закупівлі матеріалів, які провів Миколаївводоканал у грудні 2022 – березні 2023 року.

Так, 24 лютого водоканал підписав договір на постачання 1000 тонн щебеню з ТОВ «Автомобільне підприємство «Укрстрой». Договір укладено без використання електронної системи, тобто побачити тендерні вимоги або пропозиції інших учасників ринку у системі ProZorro неможливо. Єдине, що вказано в договорі – це фракція щебеню 20-40 мм, та ціна за одну тонну – 832 грн з ПДВ.

— Це дозволяє зробити висновок, що вартість щебеню, придбаного Миколаївводоканалом, була значно вище ринкової ціни.  За звітом ДП «Державний дорожній науково-дослідний інститут», в січні поточного року середня ціна на щебінь фракції 20-40 склала 471,80 грн/куб.м з урахуванням ПДВ. При цьому середні ціни на Миколаївщині — одні з найнижчих серед інших регіонів України. Водночас багатьом комунальникам в інших регіонах вдавалося придбати такий же щебінь  майже вдвічі дешевше, ніж миколаївському водоканалу, — зазначається в матеріалі.

Журналісти приводять приклад закупівель інших замовників. Наприклад, Новодунаєвецька селищна рада на Хмельниччині закупила у лютому 3700 тонн щебеню фракції 20-40 за ціною 510 грн за тонну з ПДВ. А ДП «Кіровоградський облавтодор» платив 395 грн за кубометр, при перерахунку на вагу отримуємо ціну близько 263 грн за тонну.  ПрАТ «Київводоканал» знайшов 8500 тонн такого самого щебеню за ціною 470 грн/т без ПДВ, тобто 564 грн з урахуванням податку на додану вартість. І, нарешті, ДП «Вінницький облавтодор» взагалі придбав 2000 тонн щебеню фракції 20-40 за ціною 280 грн/т з ПДВ.

Варто зазначити, що ТОВ «Автомобільне підприємство «Укрстрой», яке поставило миколаївському водоканалу такий дорогий щебінь, зареєстровано у Вознесенську у 2018 році. Розмір статутного капіталу складає лише одну тисячу гривень. Фірма має єдину власницю, Ольгу Приймак, і контракт з водоканалом був її дебютом на держзакупівлях.

Генеральний директор МКП «Миколаївводоканал» Борис Дуденко в коментарі Центру запевнив, що ТОВ «Автомобільне підприємство «Укрстрой» запропонувало найнижчу ціну.

— В результаті проведеного аналізу комерційних пропозицій від постачальників та моніторингу закупівельних цін, було обрано саме цю організацію. Адже з урахуванням адресної доставки автотранспортом постачальника на адресу, яка вказана замовником; відстрочки платежу з відтермінуванням строку оплати до 30 календарних днів, було запропоновано найнижчу ціну, — повідомив Борис Дуденко.

Також 20 грудня підприємство підписало договір з ТОВ «Будівельна група «УКР-БУД» на постачання 8000 тонн піску природного на загальну суму 5,2 млн грн. Ціна піску склала 541,67 грн/тонна без урахування ПДВ.

Закупівля також була проведена без використання електронної системи. Фірма, з якою підписали договір, зареєстрована у Київській області з 2018 року, директор та єдина власниця – Ірина Полуектова. Контракт із Миколаївводоканалом – теж її перший досвід у держзакупівлях.

— Цікаво, що в абсолютній більшості тендерів на пісок в ProZorro замовники вказують не вагу, а об’єм партії, що має сенс з практичного кута зору. Для того, аби порівняти миколаївські ціни з іншими закупівлями, ми скористалися більшим із пропонованих будівельними нормами коефіцієнтом: 1 кубічний метр = 1.5 тонни, застосувавши його там, де в договорах не вказано точні вимоги до щільності піску, — йде мова в матеріалі.

Журналісти виявили в ProZorro низку контрактів, ціни в яких майже вдвічі нижчі, ніж у договорі Миколаївводоканалу. Так, Полтавська філія «Укргазвидобування» придбала у лютому жовтий кар’єрний пісок за ціною 167,50 грн за тонну (без ПДВ), харківське КП «Харківські теплові мережі» у січні заплатило 376,67 грн за тонну, а КП «Черкасиводоканал» вже в лютому – 201 грн в перерахунку на тонни без урахування ПДВ.

Пояснення аномальної ціни на пісок від керівництва «Миколаївводоканалу» тотожне тому, яке ми отримали щодо щебню: це була найнижча комерційна пропозиція. 

— Треба зазначити, що ціна на пісок дійсно може залежати від багатьох факторів: кількості домішок, вологості, розміру фракції, кар’єрного або річкового походження матеріалу тощо.  Але в договорі та специфікації до нього, що оприлюднені  Миколаївводоканалом в системі ProZorro, немає жодних технічних вимог до будматеріалу, нема навіть згадки про «митий річний пісок», єдине що ми бачимо: «природній», — зазначають журналісти.

Моніторинг онлайн ресурсу karer.in.ua дійсно вказує, що минулого року ціни на річковий митий пісок в Миколаївській області були вищі, ніж в більшості областей, але вкладалися у діапазон від 150 до 180 грн/т, і це з урахуванням ПДВ. Тобто без ПДВ верхня ціна мала б бути 150 грн за тонну.

Нагадаємо, що «Миколаївводоканал» замовив поточний ремонт водопровідних мереж по 15 адресам на загальну суму 20,7 млн гривень.

Раніше повідомлялося, що МКП «Миколаївводоканал» в рамках чергової партії допомоги отримав від Данії 7 надійних енергоекономних каналізаційних насосів.

 

Читайте також: