• неділя

    22 грудня, 2024

  • 2.7°
    Слабка мряка

    Миколаїв

  • 22 грудня , 2024 неділя

  • Миколаїв • 2.7° Слабка мряка

Міськрада Миколаєва видала студентам дипломи з гербом міста часів Російської імперії

Вручення стипендій талановитим студентам Миколаєва у 2023 році, фото: Миколаївська міська радаВручення стипендій талановитим студентам Миколаєва у 2023 році, фото: Миколаївська міська рада

Студенти Миколаєва отримали дипломи про стипендію Миколаївського міського голови та міської ради, на яких зображений герб міста у версії від 1883 року, коли Миколаїв був у складі Херсонської губернії Російської імперії.

У лівому верхньому кутку герба розміщено зображення герба Херсонської губернії, до якої належав тоді Миколаїв. Цю деталь помітив та повідомив на своїй Facebook-сторінці краєзнавець Юрій Решетник.

В геральдичному описі герба вказано, що у лазуровій вільній частині миколаївського герба розміщується герб Херсонської губернії, який складається зі срібного руського хреста із сяйвом та внизу три золоті імператорські колони.

— Миколаїв вже у Херсонській губернії чи у нас скоро буде цар? Мало хто звертає увагу на дрібниці, а дрібниці вирішують все! Наші найталановитіші студенти отримали стипендії, їм виплачують їх із бюджету міста, із грошей усіх городян. Проте чиновники міської ради і тут примудрилися протягнути, чи то свою безграмотність, чи свій наратив?, — написав Юрій Решетник.

Чим відрізняється сучасний герб Миколаєва від імперськогоЧим відрізняється сучасний герб Миколаєва від герба часів Російської імперії

Історія гербу Миколаєва

Даний герб був актуальний з моменту затвердження імператором Олександром I у 1883 році до розпаду Російської імперії. У радянські часи герб міста замінили лише у 1969 році. Тоді на ньому зобразили серп і молот, парусник, під кілем якого розташували золоту напівшестерню.

Вже у часи незалежної України у 1997 році Миколаївська міська рада повернулась до герба 1883 року, але прибрала звідти герб Херсонської губернії з імперськими коронами. Але тепер, через 114 років, старий герб часів Російської імперії якимось чином знов з'явився на офіційних документах, які підписує керівництво міста. 

Зазначимо, що у 2022 році стипендії талановитим студентам не видавались, а у 2021 замість імперського герба на дипломі була зовсім інша ілюстрація з брендбуку «Миколаїв — місто на хвилі». Таким чином дані сертифікати у дипломах друкувались саме тоді, коли влада Миколаєва проводить активну роботу з деколонізації міста: перейменування вулиць, демонтаж пам'ятників, які мають відношення до Російської імперії, Радянського союзу або держави-агресора — Російської Федерації.

Такий вигляд мав диплом у 2021 роціТакий вигляд мав диплом у 2021 році
Диплом за 2023 рікДиплом за 2023 рік

Ініціатива Кіма, Сєнкевича та Гайду щодо нового герба Миколаєва

Варто згадати, що міський голова Миколаєва близько 5 місяців тому анонсував зміну чинного герба. Олександр Сєнкевич пояснив це тим, що на зображенні герба міста розміщена галера з веслами — символ рабської ідеології, якої треба позбуватись під час боротьби України за свободу від Росії:

«Річ у тім, що на ньому зображена галера з веслами. Без вітрил. Думаю, ви всі розумієте, що означає така галера, хто на ній гарував до смерті. Ми не невільники-гребці, не раби. Такі символи в ідентичності нашого міста нам абсолютно непотрібні!».

Профінансувати проведення конкурсу з нового гербу Миколаєва погодились голова Миколаївської ОВА Віталій Кім та народний депутат Олександр Гайду. Вони заявили, що виділять на це 200 тисяч гривень особистих коштів.

Управління культури Миколаївської міської ради наразі працює над розробкою положення для проведення конкурсу щодо зміни герба міста.

Від яких ще символів «імперщини» хочуть позбутись у Миколаєві?

Влада Миколаєва пропонує перенести дату святкування Дня міста. Зазвичай це свято відзначається в другу суботу вересня, але зараз виникла ідея відзначати його 22 травня — в День літнього Миколи.

Це рішення також, на думку мера, може стати символом позбавлення від так званої «імперщини», адже Миколаїв був заснований указом російської імператриці Катерини II.

Під це рішення підпадає також перейменування вулиць міста. Наприклад, комісія з топоніміки пропонує зміну назви вулиці Потьомкінської, яка носить імʼя засновника Миколаєва, князя Григорія Потьомкіна. Вулиця буде перейменована через його антиукраїнські дії, зокрема зруйнування Запорозької Січі. Нагадаємо, у часи Радянського союзу вулицю Потьомкінську вже перейменовували у Плеханівську.

Також перейменувати можуть вулицю Адмірала Макарова через асоціації з російським крейсером, який обстрілював Україну. Хоча з приводу цієї вулиці немає відповідних рекомендації від профільного Інституту пам'яті. Також не планується демонтаж монумента Адміралу Макарову на набережній.

Вулиці Пушкінська та Лягіна, а також ті, що містять у своїх назвах імена маршалів та генералів, також підлягають перейменуванню.

Загалом у переліку запропонованих 269 топонімів, більш як 250 вулиць рекомендувалися до перейменування. 

Реклама

Читайте також: