До Гааги передали докази депортації в’язнів з Миколаївщини та Херсонщини
-
- Марія ХаміцевичКореспондентка
Україна передала до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду новий пакет доказів щодо депортації та незаконного утримання в Росії понад 1800 українських в’язнів із Херсонської та Миколаївської областей.
Про це повідомив Генпрокурор України Руслан Кравченко.
За даними слідства, у листопаді 2022 року російські військові примусово вивезли українських в’язнів через окупований Крим до колоній на території РФ. Як повідомили правоохоронці, зібрані матеріали свідчать, що ця операція була заздалегідь спланованою — від захоплення українських установ виконання покарань до подальшого утримання людей у Росії.
У матеріалах, переданих до МКС, йдеться про катування, побиття, психологічний тиск та погрози розстрілами щодо українських в’язнів у російських колоніях. Також їх змушували будувати військові укріплення для армії РФ, нав’язували російське громадянство та незаконно утримували навіть після завершення строків покарання.
В Офісі генпрокурора зазначили, що ці дії мають ознаки воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
Доказова база ґрунтується на свідченнях понад 400 потерпілих і очевидців, а також на аналізі рішень російських судів, офіційних документів та відповідей державних органів РФ.
До збору доказів долучилися ГО «Захист в’язнів України», European Prison Litigation Network та Харківська правозахисна група.
Раніше колишньому начальнику «Північної виправної колонії № 90» заочно повідомили про підозру за фактами депортації та примусового переміщення вʼязнів.
Упродовж жовтня-листопада 2022 року за його наказом з вʼязниць Херсонської області та Снігурівської колонії Миколаївської області, примусово депортували до аналогічних установ, розташованих в Російській Федерації та на тимчасово окупованих територіях України, понад 1700 людей.
