Ексмера Херсону Миколаєнка, який вже три місяці знаходиться в полоні, викрали після погроз Стремоусова
-
- Юлія Ткач
-
•
-
17:39, 27 липня, 2022
Окупанти й досі не повідомили родині колишнього мера Херсона Володимира Миколаєнка про його місце знаходження. Викрали його понад три місяці назад після того, як він відмовився співпрацювати з колаборантом Кирилом Стремоусовим.
Про це пише «Медійна ініціатива за права людини» (МІПЛ).
МІПЛ зазначає, що Кирило Стремоусов, призначений росіянами головою окупаційної «адміністрації», міг отримати від своїх кураторів завдання перетягнути Володимира Миколаєнка на бік Росії і на початку квітня дзвонив колишньому меру Херсона.
Ту розмову частково чула дружина Володимира Миколаєнка — Марина.
—- Стремоусов запитав щось типу: «Чого ти не хочеш зі мною поспілкуватися?». Мій чоловік каже: «Тому що я — українець, і те що ти робиш, неприпустимо». Стремоусов відповідав: «Ну тоді підвал». А чоловік йому: «Краще підвал, ніж з тобою мати справу», — розповіла вона.
Ця розмова відбулась 10-12 квітня, а вже 18 квітня Володимира Миколаєнка викрали російські окупанти.
Пізно ввечері у день викрадення Володимиру Миколаєнку дали подзвонити дружині. Розмова була нетиповою — російською мовою і з акцентами на тих, хто його викрав.
— Він сказав: «Я тут с ребятами. Не переживай, я еще, наверное, позвоню». Йому непритаманна російська мова. А також він наголосив, що він «с ребятами», мабуть, аби ми зрозуміли, хто саме його забрав. Ми припускаємо, що тут є слід Стремоусова, — пояснила вона.
Вже вранці наступного племінниця Володимира Миколаєнка Ганна була в так званій «комендатурі» та добилася можливості поспілкуватися з місцевими «слідчими».
У супроводі озброєних росіян Ганна написала заяву про зникнення родича, а у відповідь почула, що «було б краще, аби ми його не знайшли».
— Я тоді не зрозуміла суть цієї фрази. А потім з'ясувалося, що слідчі, які сидять у комендатурі, займаються здебільшого пошуком трупів та їх ідентифікацією. Наступного дня вони телефонували та запитували, в що він був вдягнений та взутий. Я так зрозуміла, що вони знайшли якийсь труп і з'ясовували, чи це може бути він. Як виявилося згодом, тоді знайшли вбитого друга Стремоусова Валерія Кулешова, — згадувала Ганна.
Утримувати Володимира Миколаєнка могли у будівлі обласного управління поліції. Для утримування та «допитів» викрадених цивільних використовують саме неї.
Також Миколаєнка могли тримати у СІЗО. Але його утримували, скоріш за все, у приміщенні СБУ.
Про це здогадуються рідні Володимира Миколаєнка після того, як російські загарбники опублікували відео з його допитом.
Через два тижні після викрадення росіяни захотіли «обшукати» квартиру Володимира Миколаєнка і його доньки.
Тоді він знайшов привід зустрітися з дружиною — сказав, що не має ключів, і їх треба взяти в неї.
— Приїхали дві машини з літерами «Z». В одній були військові - молоді хлопці. В іншій - чоловіки у чорній формі. Думаю, це були ФСБшники. Саме з ними у машині і був мій чоловік. Коли він вийшов, я сказала йому: «Говори мені все». Він каже: «Передай усім, що я вас дуже-дуже люблю», — переповіла Марина.
Також Володимир Миколаєнко запитав у дружини про ситуацію на фронтах. Марина відповіла нейтрально, бо припускала, що їх розмову можуть слухати росіяни.
Також був наступний діалог:
—Тебе не вивезуть у Росію?
— Я не знаю.
— Ми скоро побачимось?
— Думаю, що ні.
Далі російські окупанти запевнили, що «все буде добре» і не відповіли, коли відпустять Миколаєнка. А потім почався «обшук».
— Цей обшук — це просто ганьба. Таке враження, що вони приїхали просто пограбувати квартири, а не знайти зброю, чи щось інше. Забрали два роутера, подовжувач, навіть парфуми — мої та чоловіка. Також знайшли алкоголь, гриби, каву — брали все, що бачили, немов дикуни, — поділилась Марина.
Після «обшуку» Володимира Миколаєнка знову забрали — відтоді про нього нічого невідомо.
— Коли я мала змогу з ним перекинутися парою слів, то він просив звернутися до Денісової (колишня омбудсменка Людмила Денісова, — прим). А коли я сказала, що ми вже звернулися, він залишився задоволений, — пригадувала Марина.
Та працівників Офісу омбудсмена росіяни обдурили — коли вони зателефонували на номер Миколаєнка, то отримали відповідь російською мовою: «Я дома, с семьей».
Тоді в омбудсмена вважали, що Володимира Миколаєнка повернули додому. Однак телефон, за словами племінниці Миколаєнка, знаходиться у російських загарбників.
А сам Володимир Миколаєнко — досі в полоні. Його дружина також наголошувала, що чоловік має проблеми зі здоров'ям. Під час «обшуку» йому дозволили взяти деякі ліки.
Однак, за словами Марини, надовго їх не вистачить. Щодо місця перебування колишнього мера Херсона вдалось дізнатись, що він міг бути у Криму.
Перебування Володимира Миколаєнка на неназваній «їх» території підтвердили і російські окупанти.
Не даючи жодної конкретики про місцезнаходження Миколаєнка, росіяни змушують його рідних жити у невідомості.
Выдзначимо, що Володимир Миколаєнко з 2014 до 2020 року був міським головою Херсона. Тоді він протистояв силам, які мають «проросійське коріння». А його помічницею в цьому була відома херсонська активістка Катерина Гандзюк, вона працювала радницею міського голови.
Нагадаємо, в червні голову Шевченківської ОТГ Олега Пилипенка було звільнено з полону російських окупантів. З моменту викрадення він пробув там майже два місяці.