• пʼятниця

    22 листопада, 2024

  • 4.9°
    Мінлива хмарність

    Миколаїв

  • 22 листопада , 2024 листопада

  • Миколаїв • 4.9° Мінлива хмарність

Миколаївська фехтувальниця Ольга Харлан стала новою героїнею обкладинки Vogue Ukraine

Вперше в історії журналу Vogue Ukraine присвятив три друковані обкладинки трьом професійним спортсменкам. Одною з героїнь обкладинки стала миколаївська фехтувальниця Ольга Харлан.

Про це повідомили на сайті журналу Vogue.

Як зазначає видання, наразі шаблістка Ольга Харлан перебуває в італійській Болоньї на тренуваннях. 

За словами фехтувальниці Ольги Харлан спорт її дуже дисциплінував. 

Реклама

«Моя нормальна відпустка мирного часу — це подорож на море, але полежати на пляжі я можу максимум три дні. Потім хочеться щось робити, чимось себе зайняти, тренуватися, аби не втрачати форму. До 23 років я ще знала, що таке дозвілля — наприклад, могла цілий місяць не фехтувати, і все було добре. Та тепер мій спосіб життя — постійна робота», — каже вона.

Рідне місто Ольги Харлан — Миколаїв, тут живе вся її родина от уже декілька поколінь. Тут і вона мешкала до 2017-го, свого 27-річчя, згодом переїхала до Києва.

Наразі родина Ольги Харлан досі перебуває в Миколаєві, попри регулярні російські обстріли. 

«Боляче дивитися, що Росія зробила з містом. Навкруги дуже багато нагадувань про те, що в нього прилітали та продовжують прилітають ракети. Але воно оживає, туди повертаються люди. Після 24 лютого воно згуртувалось і українізувалось — дедалі більше миколаївців переходять на українську мову»— зазначає Ольга Харлан.

Ольга Харлан розповіла і про свої зміни що від початку вторгнення. Каже, що на доріжці під час змагань залишається незмінно зосередженою — навчилася опановувати емоції. Проте в особистісному вимірі все зовсім не так спокійно. 

«Я вже не раз проживала ситуації, в яких мене не хотіли чути як українку, що намагається донести правду про країну-агресорку. Тому навчилася просто йти вперед із розбитим серцем. Знаходити людей, які мені близькі, і триматися їх. Та найбільше мені допомагають думки про наших хлопців і дівчат на фронті — згадую про них і розумію, що мені взагалі не тяжко», — розповіла вона.

Зі слів миколаївської шаблістки, наразі спортивному цеху буває непросто, адже на змаганнях часом доводиться стикатися з російськими спортсменами — хай вони виступають під нейтральним прапором, від того не легше. Вона вважає, що українці обов’язково мають брати участь у важливих змаганнях. 

«Ми заслуговуємо на те, щоб про Україну знали. Наша місія як спортсменів — розповідати про війну. Ми тут для того, щоб нагадувати всім, що ми стоїмо за своє. Якщо наші хлопці та дівчата борються на фронті, я повинна боротися також»,— зауважує шаблістка.

Зокрема, Ольга Харлан ухвалила для себе важливе рішення. 

Не буду тиснути руку російським спортсменкам – попри те що правила цього вимагають, — наголошує вона.

На чемпіонаті світу з фехтування, що проходив у Мілані в липні цього року, відмовилася «привітати»рукостисканням після своєї перемоги Анну Смірнову, «нейтральну» атлетку з Росії. Смірнова намагалася сама підійти й подати руку українці, але та виставила вперед шаблю, запропонувавши натомість «стукнутися» зброєю. Росіянка оскаржила такі дії: згідно з правилами Міжнародної федерації фехтування, відмова в привітанні карається чорною карткою, тобто дискваліфікацією на 60 днів.

Ризик втратити можливість займатися улюбленою справою і не поїхати на Олімпіаду наступного року — надзвичайний виклик. 

«Коли мене дискваліфікували, я прийняла цей факт. Розуміла, що втрачаю можливість пройти кваліфікацію на Ігри. І змирилася. Заспокоювала себе думками про те, що була вже на чотирьох Олімпіадах і маю чотири медалі: золото 2008 року в Пекіні та срібло 2016-го в Ріо-де-Жанейро в команді, а також бронзу 2012-го в Лондоні та 2016-го в Ріо в індивідуальній першості. Можливо, саме так має закінчитися моя кар’єра. Але, звісно, в перші години було дуже важко», — згадує спортсменка.

Ольга Харлан зізнається, що навіть кричала — від морального болю.

«Я просто сіла на підлозі, вперлася спиною в стіну і не могла підвестися», — сказала вона.

На її підтримку піднялася вся Україна.

«Країна мене обійняла дружньо — і я в усіх сенсах встала на ноги. Читала соцмережі — і спочатку навіть не могла повірити, що люди так мене захищають», — додає миколаївська фехтувальниця.

Крім того, ця історія призвела до важливого результату. Міжнародна федерація фехтування скасувала дискваліфікацію. Харлан допустили до Олімпіади 2024 року в Парижі, а спортсменам дозволили не тиснути руки суперникам. 

«Це допомогло розставити крапки над «і». Мабуть, у фехтуванні я виявилася першою, з ким це сталося. Тут закони дуже чіткі. Та міжнародні структури й федерації отримали сигнал, що в контактних видах спорту ці правила мають змінюватися», — підсумовує свій досвід фехтувальниця.

Рішуча позиція, та й образ фехтування як спорту — войовничий. Харлан наголошує, що сьогодні всі українки та українці — воїни. 

«Я, певною мірою, теж. Це специфіка спорту і мого характеру: не можу зжитися з несправедливістю. А це шалена несправедливість — змушувати потиснути руку росіянці. Бо в мене є власна історія — в моїй країні триває війна, розпочата російською стороною», —  говорить Ольга Харлан.

Крім того, навіть під час змагань і тренувань Ольга Харлан часто перевіряє стрічку новин.

«Читаю щопівгодини. А якщо починається тривога, то стежу, що чути, що пише моя родина. Знаю, це відволікає, і останнім часом намагаюся себе контролювати — наприклад, не чіпати телефон протягом години. Водночас не хочу тікати від реальності та взагалі припиняти стежити за тим, що відбувається», — зазначає Ольга Харлан.

Нагадаємо, миколаївська шаблістка Ольга Харлан на старті чемпіонату світу з фехтування в Мілані (Італія) перемогла росіянку Анну Смірнову. Після змагання представниця України відмовилася потиснути руку росіянці, яка, своєю чергою, подала протест через брак «прояву поваги» з боку українки. За це Міжнародна федерація фехтування (FIE) дискваліфікувала Харлан з чемпіонату світу. Після інциденту спортсменка записала відеозвернення, в якому подякувала українцям за підтримку.

Однак 28 липня Міжнародний олімпійський комітет надав Ользі Харлан автоматичну кваліфікацію на Олімпіаду-2024. МОК висловлює їй підтримку і виділяє квоту на Олімпіаду через те, що вона не мала можливості завоювати її на чемпіонаті світу, а пізніше Всесвітня федерація фехтування призупинила її дискваліфікацію.

Крім того, президент Федерації фехтування України Михайло Ілляшев розкритикував та закликав до відставки голову технічного директорату чемпіонату світу-2023 Дітера Ламера, який опинився у центрі скандалу з дискваліфікацією Ольги Харлан.

Реклама

Читайте також: