Як комунальне підприємство Одеси вже 100 років самостійно засаджує місто квітами?
- Юлія Бойченко
-
•
-
11:00, 12 червня, 2024
Миколаївці у вихідні полюбляють відвідувати Одесу, адже море та архітектура додають гарного настрою та вражень. Але на приємну атмосферу міста впливає не тільки це. Одеса досить озеленене місто з великою кількістю паркових зон, клумб та квітів. Таким благоустроєм міста займається комунальне підприємство «Міськзелентрест». Цьогоріч виповнюється вже 100 років як підприємство займається озелененням усієї Одеси.
«НикВести» побували у теплиці «Міськзелентресту», дізналися як їм вдається самостійно вирощувати рослини та як живе підприємство під час війни.
Підприємство самостійно вирощує рослини у теплиці
«Міськзелентрест» має чимало напрямків роботи, але загалом підприємство займається усім, що стосується озеленення Одеси, розповів директор комунального підприємства Олег Совік. Цю посаду він обіймає чотири місяці і наразі озвучує дві головні цілі: утримати «Міськзелентрест» та розвивати його.
За час повномасштабної війни підприємство пережило ворожий обстріл. Тоді внаслідок вибухової хвилі постраждала «Троянда» — теплиця підприємства, де співробітники власними силами вирощують квіти та зелені насадження.
«Постраждала теплиця, адже там був скляний дах. Але ми на сьогоднішній момент виходимо з цієї ситуації. Ми закупили товсту плівку й, в цілому, вона себе нормально показала і відпрацювала цей рік. В перспективі ми, звісно, плануємо замінити дах на скло», — розповів Олег Совік.
Попри це співробітники «Міськзелентресту» продовжують робити Одесу красивішою. Усі рослини вони вирощують у власній теплиці голландського типу. Її площа складає 4 тисячі квадратних метрів. Тут знаходиться близько 40 видів квітів, усі вони розподілені по певних зонах. Це Троянди, Герані, Тагетіси, Сальвії, Бальзаміни, Віоли, Селени, Незабудки, Маргаритки та інші.
«У теплиці в нас є також хвойники — багаторічні рослини. Ми їх ще з маленьких розмірів вирощуємо. І коли вони досягають 50-60 сантиметрів, то ми можемо їх вже висаджувати. Тобто ми не закуповуємо рослини, які висаджуються по всьому місту Одеса. Єдине, що ми закуповуємо — це насіння, яке вирощується в теплиці», — додав Олег Совік.
Вже сьогодні, наприклад, працівники теплиці починають процес вирощування весняних квітів на наступний сезон, пояснили в «Міськзелентресті».
«Зараз ділянка троянди робить заявку, що на наступний рік їй треба висаджувати весняні квіти. У вересні ми вже повинні посадити їх в парниках. Тобто треба буде закупити певну кількість насіння», — пояснили там.
Утримання теплиці обходиться підприємству в близько 300 тисяч гривень на рік. Це витрати на опалення, світло, воду, заробітну плату працівникам і закупівлю насіння раз на рік, пояснив директор «Міськзелентресту».
Усі вирощені в теплиці квіти висаджують на території Одеси. Найцікавішими своїми локаціями на одеському підприємстві називають Стамбульський та Грецький парки, площу Десятого квітня, парк Перемоги, Думську площу та Театральну площу.
В Одесі висаджують 500 тисяч квітів на рік
За рік спеціалісти підприємства висаджують близько 500 тисяч зелених насаджень, розповів директор підприємства Олег Совік. Зокрема 200 тисяч квітів вже висадили цьогоріч у весняний період та ще 300 тисяч квітів планують висадити у літній період.
Водночас працівники «Міськзелентресті» слідкують за належним станом усіх зелених насаджень Одеси, каже директор підприємства. Йдеться про покос трави та підрізку дерев, уточнив він.
«Сюди можна віднести й питання, з яким нещодавно до нас почали звертатися мешканці — з дерев почало опадати листя. Ми також за цим спостерігаємо. Ми взяли зразки листя і направили їх у Держспоживслужбу. Нам мають надати результати, щоб ми розуміли, що це за проблема і як з цим боротися», — сказав Олег Совік.
Підприємство також займається усуненням наслідків негоди в Одесі, додав він: «Але це складно, оскільки місто велике, а в нас дуже мало бригад. На сьогодні їх 4, а потрібно мінімум 10. Я вважаю, що це дуже мало, тому ми запрошували і запрошуємо до роботи людей».
Як і у Миколаєві, в Одесі існує проблема великої кількості амброзії на території міста. Наразі з нею намагаються боротися за допомогою розпилювання амбростопу та бішофіту.
На підприємстві кажуть, що найбільш дієвим методом боротьби з амброзією залишається все ж викорчовування рослини. Однак, додають там, через її велику кількість на території міста позбутися рослини повністю важко.
Через мобілізацію на підприємстві нестача спеціалістів
Загалом на підприємстві працює 350 людей. На сьогодні мобілізували вже 12 співробітників «Міськзелентресту». Всього можна подати у списки на бронювання лише 50% чоловічого складу підприємства, розповідає Олег Совік. Наразі такі списки подали у три етапи: перший — 44 людини, другий — 18 осіб, третій — 14 осіб. Зараз чекають відповіді, каже директор «Міськзелентресту».
«Кожне ранок у нас починається з того, що люди стоять з заявами на звільнення — це ми кажемо за нашу чоловічу частину. Тому з людьми треба спілкуватися, заспокоювати їх, підтримувати. Ситуацію сьогодні усі ми чудово знаємо. Треба бронювати людей», — сказав Олег Совік.
На підприємстві також є проблеми з транспортом, каже директор Олег Совік. Переважно не вистачає високої техніки, яка б були заввишки до 40 метрів, додав він.
«У нас є вишки до 22 метрів, одна — 26 метрів. Але в нас є тополі, висота яких 35-40 метрів. От ми зараз запустили процес купівлі найбільшої вишки, висота якої складатиме 35 метрів», — розповів директор «Міськзелентресту».
Водночас підприємство намагається отримати техніку від міжнародних донорів: автівку для перевезення співробітників та машину для корчування пнів, вартість якої сягає близько 4 мільйонів гривень.
«Наразі ми спілкуємося з японськими партнерами. Ми з ними на зв'язку. Ми надали їм заявку на поставку машин для перевезення наших співробітників. Це дубль кабіна. Ми написали заявку 6 одиниць, але навіть 1-2 одиниці — було б чудово».
І на сьогодні ми маємо хорошу новину. Японці сказали, що зможуть надати нам пень-корчувач. Ця техніка викорчовує весь пень і потім на цьому місці можна висаджувати нові дерева», — розповів Олег Совік.
Бюджет підприємства — 103 мільйони гривень на рік
«Для роботи на рік потрібно 103 мільйони гривень. Це ті кошти, які підприємство отримує з бюджету Одеси і витрачає на заробітну плату, розвиток підприємства, закупівлю необхідних матеріалів та інше,» каже Олег Совік.
«Для нас на сьогоднішній момент найголовніше — це людський фактор. Не можу сказати, що нас щось там забрали, чи нам щось не дали. Нам навпаки усі хочуть допомагати. Але ми маємо розуміти свої сили та свої ресурси», — додав він.
У планах підприємства на 2025 рік — придбати лінію гранулювання пелет. З її допомогою підприємство зможе перероблювати повалені штормами дерева для подальшого опалення теплиці, пояснив він.
«Я б хотів коштом оборотних коштів встановити пелетну лінію у нас на території. Усе, що ми обрізаємо, зокрема під час усунення наслідків негод, ми забираємо і вивозимо на наш склад. Як наслідок — там збирається дуже велика кількість дров. На сьогодні вони займають велику частину території складу. Я б хотів поставити пелетну лінію, де ці дрова перероблялися б у такі маленькі гранули, якими можна було б опалювати нашу теплицю. Найголовніше — це настрій наших одеситів, коли вони позитивно реагують на те, що ми робимо. Це для нас найбільша оцінка», — розказав директор підприємства Олег Совік.
«Міськзелентрест» вже 100 років створює атмосферу та намагається дарувати настрій мешканцям і гостям Одеси. Завадити цьому не змогли навіть ракетні обстріли міста, адже попри це співробітники підприємства продовжують щоденно доглядати за зеленими зонами та висаджувати квіти.
Юлія Бойченко, «НикВести»
Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю онлайн-медіа «МикВісті» і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.
Останні новини про: Одеса