• четвер

    21 листопада, 2024

  • 3.1°
    Похмуро

    Миколаїв

  • 21 листопада , 2024 листопада

  • Миколаїв • 3.1° Похмуро

«Зруйнована ціла історія». Якою буде доля миколаївського ліцею №60?

Зруйнований ракетним ударом корпус ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Зруйнований ракетним ударом корпус ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

Сьогодні на відбудову зруйнованих Росією навчальних закладів Миколаївщини потрібно понад 800 мільйонів доларів, свідчать оновлені цьогоріч дані третьої оцінки збитків і потреб (RDNA3), яку український уряд провів спільно зі Світовим банком та ООН.

Частина цих коштів потрібна на відбудову Миколаївського ліцею №60 у мікрорайоні Варварівка. Ракета влучила у навчальний заклад у липні 2022 року. Тоді було знищено один із корпусів ліцею, пошкоджено основний корпус та дитячий майданчик поряд. Сьогодні заклад навчає дітей онлайн та очікує на відбудову. 

Як сьогодні живе ліцей та що очікує на заклад у майбутньому — читайте у матеріалі «НикВести».

Зателефонував сторож і сказав «школи більше немає»

Востаннє учні ліцею сиділи за партами ще 23 лютого 2022 року. З того часу заклад не приймає дітей. До війни тут навчалися 650 учнів, але їх кількість не змінилася зараз усі продовжують навчання онлайн, розповіла заступниця директора з виховної роботи Тетяна Поліщук.

«Навіть ті діти, які перебувають за кордоном, теж навчаються у нашому закладі дистанційно», уточнює вона. 

Заступниця директора ліцею №60 з виховної роботи Тетяна Поліщук, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Заступниця директора ліцею №60 з виховної роботи Тетяна Поліщук, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

Звістку про ракетний удар по будівлі ліцею учні сприйняли болісно, розповіла заступниця директора з навчально-виховної роботи Тетяна Мартиченко. 

«Діти плакали. У нас багато дітей тоді були за кордоном. Сюди приходили мами та бабусі, показували їм, де раніше знаходився їх клас. Це був дитячий біль. Першого вересня одна дівчинка навіть кліп зняла. Вона прийшла сюди з квітами як на лінійку, а тут руїни. Одинадцятикласники також танцювали тут свій випускний танець. Це їхнє життя, це їхня історія», розповіла вона. 

Того дня Тетяні Мартиченко подзвонив сторож та повідомив, що «школи більше немає». Все, що запам'ятала жінка велику кількість попелу, яка піднялася після вибуху і виходила за територію закладу.

«Це було десь о 6 ранку. Нам зателефонував сторож і сказав, що школи більше немає. Потім нам надіслали відео, і ми побачили, що одного корпусу немає. Потім коли я сюди приїхала, то окрім сліз і комка у горлі нічого не було. У повітрі стояв такий сильний пил,  що моя біла сукня була уся сіра», каже Тетяні Мартиченко. 

Заступниця директора ліцею №60 з навчально-виховної роботи Тетяна Мартиченко, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Заступниця директора ліцею №60 з навчально-виховної роботи Тетяна Мартиченко, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

Її колега Тетяна Поліщук також згадує велику кількість пилу, яка вкрила після вибуху територію ліцею: «Мені досі здається, що наше шкільне подвірʼя вкрите попелом після вибуху». 

У зруйнованому корпусі навчалася початкова школа, знаходилися кабінети хімії, фізики, біології, інформатики та хореографії, а також бібліотека, три музеї, їдальня. До війни тут «вирувало життя», згадує Тетяна Поліщук. Сьогодні ж про ці спогади нагадують лише залишки стін та земля, на якій раніше був корпус. Залишки зруйнованої будівлі прибрали у грудні 2023 року. 

Місце, де раніше знаходився корпус ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Місце, де раніше знаходився корпус ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

У ліцеї навчалося не одне покоління родин, каже Тетяна Поліщук: «Тут навчалися прабабусі, бабусі, батьки, а зараз навчаються діти. Зруйнована ціла історія». 

Учнями ліцею була й родина заступниці директора з навчально-виховної роботи Тетяни Мартиченко: «Я, наприклад, сама учениця цієї школи, моя донька закінчила цю школу, мій брат також. Це частина мене. І коли я побачила, що цього корпусу вже немає, то це просто особистий біль». 

Зруйнований корпус ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Зруйнований корпус ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

Влада обіцяє почати відбудову у квітні

Вчителі та учні ліцею вже очікують на відбудову закладу і сподіваються у результаті отримати «маленьке навчальне містечко». «Це буде прям подія», вважає Тетяна Мартиченко. Мілкі роботи виконали ще минулого року. Наприклад, демонтували зруйнований ракетним ударом корпус та встановили нові вікна у головному корпусі ліцею, які вибило вибуховою хвилею. На їх заміну управління освіти міської ради витратило 310 тисяч гривень. 

Демонтаж зруйнованого корпусу ліцею №60, фото надало «НикВести» керівництво навчального закладуДемонтаж зруйнованого корпусу ліцею №60, фото надало «НикВести» керівництво навчального закладу

Для відбудови зруйнованого корпусу департамент містобудування, архітектури та капітального будівництва Миколаївської ОВА торік замовив розробку проєкту відновлення ліцею №60. Він вже готовий и пройшов експертизу, повідомили «НикВести» у департаменті. На його розробку витратили 1,4 мільйона гривень. 

Вартість відбудови корпусу оцінили у 111,3 мільйонів гривень, з яких 106 мільйонів гривень складають будівельні роботи, а решта кошти на технічний нагляд та утримання служби замовника, пояснили в департаменті. 

Департамент архітектури та капітального будівництва ОВА вже обрав підрядника, який має наново побудувати корпус закладу. Ним стала«Будівельна компанія «Інтербуд», яка запропонувала виконати роботи за 102,5 мільйона гривень. 

Ця фірма у 2021 році отримала підряд на будівництво дитячого садочка у мікрорайоні Північний, який так і не побудували, а також займалась реконструкцією стадіону «Артанія» в Очакові. «Будівельна компанія «Інтербуд» зареєстрована у Миколаєві, директор Михайло Мазур. 

Залишки від зруйнованого корпусу навчального закладу після ракетного обстрілу, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Залишки від зруйнованого корпусу навчального закладу після ракетного обстрілу, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

Відбудовувати корпус ліцею №60 планують повністю за державні кошти з фонду ліквідації наслідків збройної агресії РФ. Цього року уряд спрямував на це 76,6 мільйонів гривень, про що свідчить розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 року. Водночас комітет Верховної Ради з питань бюджету вже погодив виділення цих коштів, сказав «НикВести» член парламентського комітету з питань бюджету Олександр Пасічний. 

Місце зруйнованого корпусу ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Місце зруйнованого корпусу ліцею №60 у Варварівці, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

«25 березня ми погодили цю постанову на комітеті з питань бюджету. Кошти планують використати цього року принаймні завдання таке стоїть. Цю школу місто визначає як визначальну для мікрорайону Варварівка і навіть, можливо, для прилеглих громад, які зможуть возити сюди дітей», сказав Олександр Пасічний. 

А решту коштів на завершення робіт планують виділити з державного бюджету наступного року, пояснили «НикВести» в департаменті архітектури та капітального будівництва ОВА. Побудувати корпус школи планують до червня 2025 року. 

«Роботи розпочнуться, коли кошти перерахують на рахунки Миколаївської обласної військової адміністрації. Але кошти вже погоджені і, гадаємо, що найближчим часом вже будуть. Якраз у нас вже розпочинається пора року, яка дозволяє виконувати ці роботи безперебійно. Тому, гадаємо, що з квітня вже розпочнуться роботи», сказали в департаменті.

Яким хочуть будувати новий корпус?

Там, згідно з розробленим проєктом, який надали редакції «НикВести», планують збудувати нову триповерхову будівлю. На першому поверсі планують розмістити гардеробну, класні приміщення, читальну залу бібліотеки, залу хореографії, санвузли та підсобні приміщення. На другому поверсі класні приміщення, кабінет директора, санвузли, кабінети фізики та хімії, лаборантську з хімії, спортивну залу, снарядну, санвузли та підсобні приміщення. А на третьому поверсі репетиційну, актову залу, роздягальню, учительську, ресурсну кімнату, кабінет та лабораторію біології, спортивну залу, класні приміщення, санвузли та підсобні приміщення. У новому корпусі також планують облаштували ліфт.

Проєкт відбудови ліцею №60 у Варварівці, фото «НикВести» надали в департаменті архітектури та капітального будівництва ОВАПроєкт відбудови ліцею №60 у Варварівці, фото «НикВести» надали в департаменті архітектури та капітального будівництва ОВА
Проєкт відбудови ліцею №60 у Варварівці, фото «НикВести» надали в департаменті архітектури та капітального будівництва ОВАПроєкт відбудови ліцею №60 у Варварівці, фото «НикВести» надали в департаменті архітектури та капітального будівництва ОВА

Заклад планують відбудувати у дві черги робіт. Що чекає? 

Відбудовувати заклад збираються у дві черги робіт. Якщо перша передбачає будівництво нового корпусу на місці зруйнованого, то друга – будівництво ще одного корпусу на місці двох будівель закладу. Там раніше знаходились бібліотека та майстерня. Після ракетного удару ці будівлі були пошкоджені, однак їхні стіни вціліли, тому для будівництва нового корпусу їх потрібно знести.

Будівлі, на місці яких планують у другу чергу збудувати корпус ліцею №60, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Будівлі, на місці яких планують у другу чергу збудувати корпус ліцею №60, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»
Будівлі, на місці яких планують у другу чергу збудувати корпус ліцею №60, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Будівлі, на місці яких планують у другу чергу збудувати корпус ліцею №60, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

Будівництво другого корпусу ліцею ініціювала міська влада, сказали «НикВести» в департаменті архітектури та капітального будівництва ОВА.

«Друга черга будівництва це вже бажання місцевої влади. Тобто модернізувати школу у разі її відбудови», додали там. 

Коли саме розпочнуться роботи з другої черги невідомо. Також невідомо, за чий рахунок планують будувати ще один корпус ліцею. Однак, як повідомили в департаменті архітектури ОВА, вони все ж планують надіслати уряду запит на виділення коштів з держбюджету для другої черги робіт.  

Директор ліцею №60 Наталя Боярська на фоні залишків від зруйнованого корпусу навчального закладу після ракетного обстрілу, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»Директор ліцею №60 Наталя Боярська на фоні залишків від зруйнованого корпусу навчального закладу після ракетного обстрілу, березень 2024 року. Фото: Сергій Овчаришин, «НикВести»

Водночас міська влада розглядає різні варіанти фінансування другої черги: державні кошти, донорські кошти або ж кошти місцевого бюджету, повідомив «НикВести» перший заступник мера Миколаєва Віталій Луков. 

«На рахунок другої черги, то ми не знаємо, як триватиме історія: знову через державу, за кошти донорів чи за кошти міста. Це вже буде потім, але і на першу чергу, і на другу чергу проєкт робить область. Ми зараз побачимо, як триватимуть роботи з першої черги, й вже далі паралельно шукатимемо можливість. Школа ж все-рівно знаходиться у місті, навіть якщо тимчасово передана державі, щоб її відбудувати. Тому ми теж шукатимемо кошти, а підуть вони через місто чи через область вже не так важливо», сказав Віталій Луков. 

Відбудова ліцею №60 у Варварівці сьогодні здається не далекою перспективою, як у перші місяці після ракетного удару, а скоріше близькою реальністю. Однак все ж відкритими залишаються питанням, чи надасть уряд кошти на завершення будівництва нового корпусу та чи вдасться владі реалізувати другу чергу робіт. Попри це учні та вчителі ліцею вже чекають на повну відбудову та сподіваються повернутися до свого шкільного життя, але вже в нових стінах закладу. 

Бойченко Юлія, «НикВести»

партнерство
Фонд «Партнерство за сильну Україну»

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду «Партнерство задля стійкості України», який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю онлайн-медіа «МикВісті» і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Реклама

Читайте також: