• неділя

    22 грудня, 2024

  • 3.3°
    Похмуро

    Миколаїв

  • 22 грудня , 2024 неділя

  • Миколаїв • 3.3° Похмуро

Україна може оголосити про дефолт вже 1 серпня, — The Economist

Фото з відкритих джерелФото з відкритих джерел

У серпні 2024 року закінчується пільговий період, протягом якого Україна не сплачувала зовнішні борги. До цього протягом двох років кредитори погодилися призупинити ці виплати.

Щоб не допустити цього країна має домовитися з кредиторами про реструктуризацію боргу, повідомляє The Economist.

Відтермінування становить 15% ВВП на рік. Якби ці виплати відбувалися, вони стали б другою за величиною статтею державних витрат (після витрат на оборону, — прим.).

За підсумками 2023 року відношення державного боргу до ВВП сягнуло 84,5%, привів дані депутат Данило Гетманцев. А цього року, за оцінками МВФ, воно може становити 94% ВВП. На початку великої війни це співвідношення було 49%.

Реклама

МВФ хоче, щоб Міністерство фінансів України домовилося про списання, але така угода здається малоймовірною за наявний час.

На початку червня відбувалися закриті зустрічі із власниками єврооблігацій, які володіють 20% єврооблігацій України, з пропозицією щодо реструктуризації, пише hromadske. Мінфін запропонував два варіанти, які передбачають номінальне скорочення боргу за єврооблігаціями до 60% з потенційним зниженням до 25% у випадку суттєвого покращення економічної ситуації протягом періоду дії Програми МВФ.

Це б дало змогу зекономити 10 млрд доларів на боргових платежах до 2027 року та зберегти боргову стійкість у межах програми EFF. Утім, поки домовитися не вдалося.

Суми допомоги, яку Україні надають союзники, як пише Esonomist вражають. Але ця допомога надходить у вигляді артилерії, танків та цільових коштів, тобто на конкретні цілі/проєкти.

З нещодавнього пакета допомоги від США лише 8 мільярдів доларів США підуть безпосередньо українському уряду — це еквівалентно трохи більше ніж чверті щорічних витрат України на соціальні виплати, і навіть це у формі позики. ЄС планує запропонувати трохи більше, але все одно лише 38 мільярдів доларів протягом трьох років.

Нагадаємо, Україна попросила приватних кредиторів про списання боргів.

Реклама

Читайте також: