• понеділок

    23 грудня, 2024

  • 2.2°
    Похмуро

    Миколаїв

  • 23 грудня , 2024 понеділок

  • Миколаїв • 2.2° Похмуро

«Я подивився на ногу та побачив фарш». Історія миколаївського сапера, який наступив на міну та втратив стопу

З початком повномасштабного вторгнення досвідчений працівник ГУ ДСНС у Миколаївській області Павло Бондаренко перекваліфікувався на сапера. Під час розмінування деокупованої частини регіону у липні 2023 року чоловік наступив на ворожу протипіхотну міну і втратив стопу. 

Про події того дня, реабілітацію та повернення до роботи Павло Бондаренко розповів журналістам «НикВести».

Чоловік почав працювати у ДСНС у 2007 році, на повномасштабного вторгнення він «захотів бути корисним» і почав навчатися на піротехніка. 

— Був оголошений набір до піротехнічної служби і я спіймав себе на думці, що там я буду більш корисним. Мене вабило те, що ця робота для мужніх, сильних і вольових людей, — сказав Павло Бондаренко. 

Реклама

Чоловік згадував, як хвилювався під час свого першого робочого виїзду. В той день він разом з досвідченими саперами знаходив та знешкоджував касетні елементи. 

2 липня минулого року Павло разом з групою саперів від ДСНС працювали у селі Тернові води, яке протягом восьми місяців було окуповано армією РФ. 

— Ми дійшли до ділянки, де вже потрібно було закінчувати роботу, тому що рослинність не давала нам йти далі. Використання металошукачів було неможливе через бетонне покриття, тому йшли на дотик за допомогою щупів. Там ми знищували протипіхотні міни і коли я оглядав місце вибуху я наступив на таку міну. Вона була схована у бетоні, — сказав Павло Бондаренко.  

Він пам’ятає, що після вибуху протипіхотної міни не втратив свідомість, тому бачив як його колеги підійшли до нього, надали першу медичну допомогу та евакуювали з місця. 

— Коли я подивився на свою ногу я побачив фарш. Трохи був шок. Я отримав травматичну ампутацію стопи, — сказав чоловік. 

Павло Бондаренко. Фото: НикВести.Павло Бондаренко. Фото: НикВести.

Після травми Павло переніс кілька складних операцій. По закінченню реабілітації, що тривала чотири місяці, чоловік повернувся до служби.

— Я одразу прийняв рішення, що залишусь і зроблю все що від мене залежить, щоб нормально функціонувати, працювати та в подальшому навчати молодих саперів на своєму гіркому досвіді, щоб такого не допустити, — поділився сапер. 

Пізніше Павло пройшов навчання і тепер він очолює відділення механізованого розмінування.  

— Нам вже дали три машини механізованого розмінування, завдяки яким ми очищуємо територію. У цьому вони нам дуже допомагають. Якщо в нас були ці машини раніше, можливо я б не травмувався. Машину б запустили вперед, ці міни спрацювали, це було б бистріше і не травматично, — сказав він. 

Чоловік згадує, що частина території Миколаївщини, яка була засмічена вибухонебезпечними предметами вже очищена та засіяна пшеницею, ячменем та соняшником.

— Сільське господарство почало трохи відроджуватись і ти бачиш результат своєї справи, — додав Павло Бондаренко.

Павло Бондаренко. Фото: НикВести.Павло Бондаренко. Фото: НикВести.

Над матеріалом працювала Дар'я Рогалевич, «НикВести».

Як триває розмінування Миколаївщини? 

Нещодавно в Україні оновили план пріоритетного розмінування країни. Згідно ньому, в першочерговому розмінуванню підлягають понад 512 тисяч гектарів земель сільськогосподарського призначення, я яких 44 тисячі гектарів — на Миколаївщині.

Станом на грудень 2023 року заміновано 30% території Миколаївської області. Загалом — це 754 тисячі гектарів землі. 

Водночас в області працюють над розмінуванням. До прикладу, станом на жовтень 2023 року на Миколаївщині розміновано 13 тисяч 40 гектарів, зокрема 9 тисяч 25 гектарів земель сільськогосподарського призначення.

Автор проєкту «Світ навиворіт.Україна» Дмитро Комаров побував на замінованих територіях Миколаївщини та показав роботу місцевих саперів«НикВести» також розповідали про фермера з Киселівки, який намагається самотужки розмінувати свої поля.

У Баштанському районі Миколаївської області, частина якого знаходилася під окупацією, залишаються замінованими близько 30-35 тисяч гектарів земель. А у селі Максимівка Первомайської громади Миколаївської області місцеві живуть з нездетонованим снарядом під фундаментом будинку.

Загалом у Максимівці наразі критична ситуація з розмінуванням. Через рік після звільнення від російських окупантів село вдалося розмінувати усього на 40%.

Читайте також статтю «НикВести» «Потрібні десятиріччя: Як триває процес розмінування Миколаївської області».

Відомо, що компанія «Demining of Ukraine» розробила установку, яка спроможна впродовж трьох місяців розмінувати Миколаївську область.

Підрозділи Корпусу демінерів вже працюють у Миколаївській, Херсонській та Харківській областях.

Також читайте статтю «НикВести» «Як машини механізованого розмінування очищують поля від мін на деокупованій Миколаївщині».

Читайте статтю «НикВести» «Людина поруч із сучасною технікою. Як водолази-сапери разом з дронами та роботами шукають міни у річках Миколаєва».

Реклама

Читайте також: