• понеділок

    23 грудня, 2024

  • 2.5°
    Похмуро

    Миколаїв

  • 23 грудня , 2024 понеділок

  • Миколаїв • 2.5° Похмуро

«Корабель не мав дістатись ворогу», — командувач ВМС про затоплений на початку війни у Миколаєві фрегат «Гетьман Сагайдачний»

Фрегат «Гетьман Сагайдачний», фото з відкритих джерелФрегат «Гетьман Сагайдачний», фото з відкритих джерел

Фрегат «Гетьман Сагайдачний», затоплений в порту Миколаєва, не був придатний ні для бойових дій, ні для перебазування через те, що на початок повномасштабного вторгнення на ньому почалися ремонтно-модернізаційні роботи. 

Про це в інтервʼю «Українській правді» розповів командувач Військово-морських сил України віцеадмірал Олексій Неїжпапа.

Фрегат «Гетьман Сагайдачний» у доці Фото з відкритих джерелФрегат «Гетьман Сагайдачний» у доці Фото з відкритих джерел

У липні 2021 року фрегат «Гетьман Сагайдачний» зайшов на ремонт на суднобудівно-судноремонтний завод «Нібулон» у Миколаєві.

За словами командувача, на флагмані, який перебував на ремонті на судноремонтному заводі «Нібулон», не було енергетики, а всі дизельгенератори підлягали повній замін.

Військовий корабель не був готовий до відбиття агресії

«Ішов ремонт турбін, все озброєння так само було не в ладу. Як військовий корабель, який міг би брати участь у відбитті агресії, він на той момент не був спроможний взагалі. Тому командиром корабля було прийняте розумне рішення, на мій погляд. Це прописано в положенні «Про корабельну службу»: корабель не повинен дістатися ворогу. А на той момент ворог дуже швидко просувався через Херсонську область, вже обійшов Херсон, був на підступах до Миколаєва», — пояснив Олексій Неїжпапа.

Реклама

Це був єдиний військовий корабель, який постраждав у перші дні війни, інші — були розосереджені, додав Олексій Неїжпапа.

«Частина кораблів була в морі, частина знаходилася в інших пунктах базування, нештатних, як кажуть: на цивільних причалах або інших об'єктах. Але більшість кораблів знаходилася в морі. Тому в перші дні війни жоден військовий корабель не постраждав після масованих ударів противника, всі вони були розосереджені», — розповів командувач.

Нагадаємо, про підтоплення «Гетьмана Сагайдачного» стало відомо 4 березня 2022 року.

Фрегат «Гетьмана Сагайдачного» проєкту 11351 (шифр «Нерей») спустили на воду 30 років тому, в місті Керч у 1992 році. На службі в національному флоті він із 1993 року. За цей час брав участь у численних антитерористичних й антипіратських операціях.

Миколаївський завод ім. 61 комунара: Колишні воєнні кораблі

Як відомо, за радянську добу Миколаївський завод імені 61 комунара побудував чотири ідентичних воєнних кораблі за проектом 1164 «Атлант» — їх називали мисливцями на авіаносці. Три з них, у тому числі ракетний крейсер «Москва». Останній, крейсер — «Україна» — не був добудований та наразі списаний і знаходиться в Миколаєві.

Крейсер «Москва» під час навчань в Чорному морі. Скрін з ЮтубуКрейсер «Москва» під час навчань в Чорному морі. Скрін з Ютубу

13 квітня 2022 року крейсер «Москва», який брав участь в атаці на український острів Зміїний разом з іншими кораблями ЧФ РФ та здійснював блокаду українських портів, був уражений двома крилатими ракетами «Нептун». Після влучання українських ракет на флагмані Чорноморського флоту Росії – крейсері «Москва» сталася пожежа і він почав тонути.

У 2023 році міністр оборони Олексій Резніков заявляв, що екскурсійний маршрут на затоплений у 2022 році флагман російського флоту крейсер «Москва» варто починати з Миколаєва, де біля причалу суднобудівного заводу стоїть клон російського корабля — списаний ракетний крейсер «Україна». 

Реклама

Читайте також: