Данія готує найбільшу програму допомоги за весь час війни: з понад 5 мільярдів датських крон ~60% виділять Миколаєву
-
- Аліса Мелік-Адамян
-
•
-
20:35, 25 лютого, 2025
Королівство Данія запустить трирічну програму допомоги Україні, яка стане наймасштабнішою з початку повномасштабного вторгнення. З 5,1 мільярдів датських крон (€680 млн) Миколаївська область може отримати ~60% коштів.
Про це міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен заявив у бліц-інтерв’ю для «МикВісті» у Копенгагені 19 лютого.
Загальний бюджет програми становитиме 5,1 мільярда датських крон і він буде розподілений на 2025-2027 роки. За словами Расмуссена, близько 60% від цієї суми буде спрямовано на Миколаєва, а решта — на проєкти по всій Україні.
Зокрема, на питання журналіста «МикВісті» Олега Деренюги про те, чи не зменшать увагу до України та особливо Миколаєва з боку Данії внутрішні виклики, пов’язані з останніми політичними питанням у світі, міністр відповів ствердно:
«Зараз, після промови Венса у Мюнхені, після заяви президента Трампа по Гренландії, перед Данією постали нові виклики. Чи існує ризик, що ви тепер зосередитеся на внутрішніх питаннях і це може вплинути на підтримку України та мого рідного міста Миколаїв?», — запитав журналіст.
«Я фактично зараз йду на засідання комітету закордонних справ, щоб проінформувати їх про наступну трирічну програму допомоги України, це цивільна частина фонду для України. І в цілому це, якщо я не помиляюсь, 5.1 мільйонів датських крон до 2027 року. Це буде розділено на різні напрямки, але я думаю, що 60% загальних витрат буде спрямовано на Миколаїв. Це наш намір на наступні три роки», — відповів міністр.
Програма включатиме розвиток громадянського суспільства, підтримку свободи медіа, економічні інвестиції та гуманітарні ініціативи.
Поки остаточні деталі програми ще обговорюються в уряді Данії, однак Расмуссен наголосив, що підтримка України буде надаватися без політичного тиску чи прихованих умов.
«Я не вважаю, що ми повинні дозволяти комусь тиснути на Україну. Я знаю, що Україна та ваш президент відкриті до співпраці в питаннях інвестицій для взаємної вигоди. Але ця ідея, що «ви нам винні гроші і тепер ми повинні отримати доступ до ваших корисних копалин», і що «ви маєте зробити певний «борговий розрахунок» за те, що ми вам пропонували історично, є неправильним підходом. Ви могли б сподіватися, що це просто спроба максимізувати вашу переговорну позицію. Тому те, що ми підтримуємо, — це, звичайно, справжня підтримка України без якихось там великих передумов», — сказав Ларс Льокке Расмуссен.
Співпраця Данії з Миколаєвом
Ще у березні 2022 року президент Володимир Зеленський, виступаючи перед парламентом Данії, закликав країну взяти «шефство» над Миколаєвом після завершення повномасштабної війни.
А вже за п'ять місяців — у серпні 2022 року — мер Миколаєва Олександр Сєнкевич і міністр у справах міжнародного розвитку Данії Флеммінг Мьоллер Мортенсен підписали меморандум про співпрацю. Він передбачає спільну роботу над формуванням проєктів реконструкції та залученням інвесторів із різних країн до відновлення Миколаєва. Наразі у місті також працює офіс Посольства Данії.
В січні 2023 року в Миколаєві відбулася зустріч представників Данії та України з приводу планування подальшого відновлення міста.
У січні 2024 року Королівство Данія спрямувало на відбудову Миколаївської області 21 мільйон доларів. У травні — 17,2 мільйонів доларів на відбудову зруйнованих закладів освіти в області, а у червні — 33,5 мільйони євро на відновлення інфраструктури та поліпшення доступу до водо- та електропостачання.
У вересні 2024 року Україна отримала нові пакети допомоги від Данії, з яких 44 мільйона євро отримала Миколаївська область.
Загалом близько 60% допомоги, яку Данія спрямовує до України, надходить в Миколаїв та Миколаївську область, сказав посол Королівства Данія в Україні Олє Егберг Міккельсен. З початку повномасштабної війни країна надала регіону допомоги на 118 мільйонів доларів. Він також заявив про бачення післявоєнної відбудови Миколаєва з дружніми умовами для пішоходів, велоінфраструктурою.
Перебуваючи в Миколаєві, посол пояснив, що Данія після закінчення повномасштабної війни допоможе Миколаєву відновити та модернізувати потужності кораблебудування.
Зокрема країна буде відбудовувати ліцей імені Миколи Аркаса зі збереженням його автентичного вигляду.
Посол також підтримав ідею створення в Миколаєві данського кварталу або парку, проте на сьогодні це питання поки що залишається на стадії ідеї.
А ще Данія висловила зацікавленість у приватизації Миколаївського глиноземного заводу.
В свою чергу заступник міського голови Миколаєва Сергій Коренєв розповів, що Данія планує допомагати місту найближчих 10 років.
А у жовтні 2024 року Миколаїв відвідали представники «Інженерів без кордонів» з Данії, які вивчали ситуацію з реалізацією проєктів Данської програми відбудови.
Останні новини про: Війна в Україні